Pardubice na skok – Kunětická hora a spol

Konec prázdnin se přiblížil, a tak jsme hledali víkendovou destinaci, kam bychom se vyrazili podívat. Pohled na naši mapu výletů ukázal, že zejména v okolí Pardubic máme dost bílých míst. A tak jsme neváhali a naplánovali naši cestu právě sem. Ostatně Kunětická hora nás už dlouho lákala.

Kde přespat

Pátrání po místech k přespání v této oblasti nebylo nijak náročné. Samotné parkoviště přímo pod Kunětickou horou je k tomuto účelu totiž naprosto ideální. Jednak spíte přímo pod hradem, takže si užijete výhled, a pak je zde také možnost zaparkovat v zadní části parkoviště u lesa, kde jednak nebudíte příliš pozornost a pak také nepřekážíte, když začnou ráno najíždět návštěvníci. Parkoviště je ovšem placené, a tak je potřeba počítat s nějakou tou kačkou za noc.

Kunětická hora - parkování
Hned pod hradem Kunětická hora najdeme parkoviště vhodné k přespání.

Další super vlastností tohoto místa je i to, že nedaleko je příjemná restaurace. Pokud se vám tak večer nechce vařit, nebo si chcete jen skočit na točené, tak je to ideální příležitost.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Perníková chaloupka aneb Království perníku

Hlavním tahákem našeho výletu byla pochopitelně Kunětická hora (viz dále). Ale my jsme začali jinak. Volba padla na muzeum perníku s hezkým názvem Království perníku. Ta je umístěna pár set metrů od parkoviště, takže žádné přejíždění. Celé muzeum je umístěné do loveckého zámečku z konce 19. století a prohlídka je připravena primárně pro děti. Ty se tak nebudou rozhodně nudit a prožijí si na vlastní kůži pohádku O perníkové chaloupce.

Království perníku
Království perníku je situováno do loveckého zámečku.

V každém případě doporučuji udělat si na výše odkazovaném webu rezervaci. Ne snad, že byste jinak nesehnali místo, ale získáte tímto způsobem poměrně zásadní slevu ve výši 1/3 vstupného. A to je už docela znát. Navíc rezervaci nemusíte dělat nijak zvlášť předem. Já ji dělal přímo z auta v předvečer plánované návštěvy.

Kunětická hora

Z Království perníku jsme se vydali na Kunětickou horu. Od parkoviště se můžete svézt buď klasickým turistickým vláčkem nebo se vydáte po svých. Není to daleko a ani kopec není nijak zvlášť prudký. V době naší návštěvy byl v provozu jen jeden prohlídkový okruh, ale nijak to nevadilo. Zajímavá historie, velice hezky udržovaná památka a výhledy do kraje za to rozhodně stály.

Hrad Kunětická hora

Rozhledna Milíř

Posledním naším turistickým cílem se v této oblasti stala nedaleká rozhledna Milíř. Od Kunětické hory vzdálena přibližně 10km. Na úpatí kopce, na kterém rozhledna stojí, je malinké parkoviště. Sem vůbec nedává smysl zajíždět. Jednak bude nejspíš plné a je opravdu jen pro osobní vozy. I naše kompaktní šesti metrová dodávka by se sem nevešla. Ale není potřeba zoufat, v přilehlé obci Vysoká nad Labem je parkovacích stání vyhrazeno dost a dost a na rozhlednu to není nijak daleko.

Rozhledna Milíř
U rozhledny Milíř se děti mohou pobavit i na přilehlém hřišti.

Krátký, ale prudký kopec je tvořen převážně schody nebo vyšlapanou pěšinou. Takže na případné dětské kočárky zapomeňte. Nicméně nahoře vaše děti rozhodně ocení sice menší, ale dobře použitelné dětské hřiště. Dospělí pak určitě občerstvení. Vstup na rozhledu je zpoplatněn, ale stojí skutečně jen pár desetikorun. Takže žádná drama a výhledy za to určitě stojí.

Muzeum loutek – Chrudim

Počasí nám pak už moc nepřálo, a tak jsme zvolili suchou variantu pokračování našeho výletu. Vyrazili jsme přes Pardubice do Chrudimi do muzea loutek, které letos slaví už 50 let od svého založení. Může to znít jako jedna z nejnudnějších zábav, jakou jsme si mohli vybrat. Ale věřte mi, že jsme se bavili. Ano, muzeum by mohlo být ještě o chlup interaktivnější, ale není to úplně špatné. Děti si mohly vyzkoušet například stínovou loutkohru, studnu, co zodpoví všechny dotazy, nebo třeba principy animace. Bylo to fajn a pobavili jsme se…

Muzeum loutek - Chrudim

Závěr

První výlet do okolí Pardubic máme za sebou. A po cestě jsme našli spoustu dalších lákadel, která jsme museli pro tentokrát odložit. Takže příště se sem vydáme určitě zase. To máme naplánovaný výlet směrem do Železných hor. Už teď se můžete těšit na další tip, kam na výlet obytným autem.

 

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Affinity Three (2024) – navrženo pro tři

Affinity Three je novinkou známého polského výrobce. Tentokrát se můžeme těšit na možná trochu méně odvážné, ale stále inovativní uspořádání obytného prostoru navrženého pro...

VIDEO: Carado CV 590 4×4 – čtyřkolka na podvozku Ford Transit

Obytné dodávky s pohonem 4x4 jsou často vyhledávaným artiklem. Jedním z cenově dostupných modelů je Carado CV 590 4x4 na podvozku Ford Transit. Tuto...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 2 – jak se v něm žije přes den?

Pro ty, kteří jsou dnešní konfekční nabídkou obytných dodávek již znuděni, nabízí Affinity spoustu alternativ. Třeba zrovna Affinity Duo, které jsme měli nedávno v...

VIDEO: Affinity Freedom (2024) – kompaktní #vanlife vestavba

Affinity se nebojí netradičních půdorysů, a tak nedávno představená dceřiná značka Freedom skvěle zapadla do jejího portfolia. Nečekejme ale další variaci na téma prostor....

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 1 – představení a první dojmy

Affinity patří mezi mé nejoblíbenější značky. Mám rád jejich odvahu dělat věci úplně jinak než všichni ostatní a stejně tak jsem si oblíbil vysokou...