Slovinsko: Kranjská Gora a okolí – kemp Špik nejen pro rodiny

V létě jsme zavítali v rámci naší dovolené mimo jiné i do Slovinska. To nám jednoduše učarovalo, a tak stojí určitě za to, byť s určitým odstupem času, zařadit tuto destinaci do našich Tipů na cesty. Naše poznávání této krásné země jsme zahájili nedaleko Kranjské Gory v Julských Alpách, konkrétně v kempu Špik.

Kemp Špik

Kemp (46.4850078N, 13.8374586E) se nachází v obci Gozd Martuljek nedaleko Kranjské Gory. Je jak dělaný pro rodiny s dětmi, ale potkávali jsme zde i cestovatele bez dětí. Horolezce, pěší turisty, nebo třeba cyklisty. S Vanistkou jsme si oblíbili možnost vychutnávat kávu v místním baru pod přístřeškem, odkud bylo možné jedním okem sledovat olympiádu na televizi na stěně, a druhým pak kontrolovat děti hrající si na nedalekém hřišti. To naše děti rozhodně zaujalo několika kratšími zipline a jednoduššími prolézačkami.

Kemp Špik - Slovinsko

V kempu nás oslovilo zázemí, které poskytne vše od pračky a sušičky, přes umývárnu nádobí, až po dětskou/rodinnou koupelnu. Samozřejmostí je dobře zásobený obchod, ve kterém jsme si koupili na gril fantastickou pljeskavicu. A při odjezdu naše obytná dodávka ocenila dokonalé servisní místo pro obytné vozy.

Na kempu je vidět, že byl poměrně nedávno kompletně zrekonstruován, a tak sociálky a veškeré vybavení zaslouží ohodnocení nejvyšší známkou.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Kam vyrazit do okolí?

Planica Nordic Center

My jsme se v této lokalitě zdrželi jen dvě noci. Nejlepší počasí nás potkalo při příjezdu, a tak jsme využili hned po cestě této příležitosti a navštívil alespoň na chvíli Planica Nordic Center. Centrum skoků na lyžích. Obdivovali jsme skokanské můstky i trénující sportovce. Bohužel jsme se sem dostali až později odpoledne, a tak jsme si museli nechat ujít atrakce jako je lanovka na nejvyšší skokanský můstek, zipline z tohoto místa, nebo třeba návštěvu místní kavárny, kde by v podzemích garážích měl být celoročně sníh a dráha pro trénink běhu na lyžích.

Planica Nordic CenterKdo nechce nebo nepotřebuje využít zázemí kempu, může zvolit jako alternativu stellplatz. Ten se nachází přímo v tomto horském centru a je často oblíbeným cílem pro nocování vyznavačů vysokohorské turistiky, horských kol nebo ferrat.

Planica Nordic Center

Slovenski planinski muzej Mojstrana

Bohužel nám další den celý propršel, ale přesto jsme si zábavu našli. První zastávkou bylo muzeum Slovenski planinski muzej v obci Mojstrana. Já moc na muzea nejsem, ale tohle moderní interaktivní muzeum, zabaví nejen děti každého věku, ale i dospělé. Vyzkoušeli  jsme například místní únikovou hru, kde je odměnou návštěva dobového bivaku ze 30. let 20. století (skutečný originál přenesený teprve nedávno do muzea!).

Planinskij Muzej Mojstrana

V muzeu jsme také všichni vyzkoušeli virtuální realitu. Zavěsí vás do horolezeckého postroje a pak se můžete projet například po virtuální zipline z Triglavu. Hodně silný zážitek!!!

Dalším plánem bylo jen tak v rychlosti proběhnout samotné muzeum. Nakonec jsme tam zůstali o mnoho déle, než jsme čekali. Je tam totiž dětská výuková hra zakončena odměnou. A to se naše děti nenechaly přemluvit, že už půjdeme.

Vodopád Peričnik

Když už budete v Mojstraně v muzeu, rozhodně pokračujte po silnici dále. Ta zanedlouho přejde v upravenou zpevněnou šotolinu, které vás zavede až k vodopádu Peričnik. Nedlouhá vycházka, kterou zvládnou opravdu i poměrně malé děti, končí u vyhlídky na majestátní vodopád, a pokud se nebojíte trochu namočit, můžete dokonce za vodopádem projít.

Vodopád Peričnik

Gastronomická zastávka v Brunarica Kosobrin

Pokud si potrpíte na dobré kvalitní jídlo z místních surovin, neměli byste vynechat ani vynikající restauraci s názvem Brunarica Kosobrin. Ta nabídne neskutečný gastronomický zážitek, a to i přes to, že venku lije jako z konve. 🙂

Wellness v Hotelu Špik

Pokud vám, stejně jako nám, nebude moc přát počasí, nebo budete mít chuť si prostě jen tak odpočinout, tak rozhodně zajímavou atrakcí je i wellness v Hotelu Špik. Ten se nachází hned vedle kempu, a tak stačí sbalit věci do batůžku a vyrazit pěšky těch asi 200m. Je tu brouzdaliště pro děti, bazén na plavání, bazén na blbnutí, lehátka na odpočinek a pak třeba taky sauna.

Cyklostezka

To co nás hodně lákalo a co jsme bohužel nezvládli absolvovat z důvodu špatného počasí, byl cyklovýlet. Hlavní tah místní cyklostezky vede v podstatě celým údolím a díky tomu, že se jedná o bývalou železniční trať, tak nabízí velice nenáročný profil i pro slabší cyklisty. Na kole se tak dá dostat ke všem atrakcím v okolí.

Kdo je vyznavačem náročnějších trailů, tak stačí odbočit z hlavní trasy.

Závěrem – doporučujeme

Těch hezkých turistických cílů je tu samozřejmě mnohem víc. Sdílím jen ty, které jsme sami navštívili. Nicméně je tu toho tolik, že nás sem naše cesty určitě ještě někdy zavedou. Kdo tu ještě nebyl, doporučuji zařadit tuto lokalitu na itinerář vaší cesty.

Newsletter

.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související

Nejnovější

VIDEO: Westfalia James Cook 4×4 (2022)

Nedávno jste měli možnost seznámit se s krasavcem Westfalia James Cook 4x4 (model 2022) v samostatném článku. Samozřejmě jsem neodolal a při návštěvě společnosti...

Křivoklát, železnice a pivo – tip na víkendový výlet

Blíží se konec týdne a hledáte tip na víkendový výlet? Co třeba zkusit Křivoklát? A když už tam budeme, co dalšího? Nedávno jsme se...

Westfalia James Cook (2022) – krasavec 4×4 pro čtyři

Obytné dodávky jsou si do značné míry podobné jako vejce vejci. Nějaká ta inovace či odvaha jsou spíše výjimkou. Proto mě moc potěšilo, když...

Železné hory – Keltové a rozhledny

Jak jsem sliboval v minulém cestovatelském tipu, vypravili jsme se trochu poznávat Železné hory. Našli jsme krásné místo k přespání, nenáročnou procházku s řadou...

Pardubice na skok – Kunětická hora a spol

Konec prázdnin se přiblížil, a tak jsme hledali víkendovou destinaci, kam bychom se vyrazili podívat. Pohled na naši mapu výletů ukázal, že zejména v...