Obytným autem po rozhlednách Jizerských hor

Podzimní prázdniny slibovaly nádherné počasí, a tak jsme se rozhodli v rámci našeho testu vozu Sunlight V60 vyrazit někam do podzimních hor. A abychom našli nějakou tu zábavu pro děti, vymysleli jsme, že podnikneme něco jako „tour de rozhledny“. Volba padla na naše oblíbené Jizerské hory, kde je rozhleden až až. A abychom vyzkoušeli nezávislost vozu, rozhodli jsme se tentokrát využít parkovišť namísto pro nás obvyklejších kempů nebo stellplatzů. Cílem se tedy staly čtyři rozhledny v Jizerských horách a vytipovali jsme i čtyři místa pro přespání v obytném voze.

Tipy na přespání v Jizerských horách

Vhodných míst na přenocování s obytným autem v Jizerských horách je spousta. My jsme si vybrali parkoviště pod Tanvaldským Špičákem (50.7599789N, 15.2722197E, případně zelená značka na mapě níže). Je to velice klidné místo, kde se vždy pár obytek sejde, a ani tentokrát jsme zde nebyli sami. Mírnou nevýhodou je nutnost použití vyrovnávacích klínů – parkoviště je v mírném svahu. To bylo ale vyváženo možností bezplatného přenocování.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Parkoviště Tanvaldský Špičák

Další alternativou pro přespání v obytném autě v Jizerských horách může být parkoviště v Příchovicích (50.7456472N, 15.3520133E), které je placené a za karavan zaplatíte 100Kč na 24h. Nicméně poloha není pro nocování úplně ideální. Je umístěné mezi kravínem a silnicí, takže to asi bude trochu rušnější sousedství.

Jinou možností k přenocování pak může být v téže obci parkoviště patřící k restauraci U Čápa (50.7412314N, 15.3468978E). Přiznám se, že jsem nezjišťoval, za jakých podmínek zde můžete přespat v obytném autě, ale jedna dodávka tam očividně přes noc stála. V restauraci jsou ale velice vlídní a na dotaz jistě rádi odpoví.

A čtvrtou možností, kde bezplatně přespat v obytném autě, je plácek nedaleko úpravny vody u vodní nádrže Souš (50.7865911N, 15.3183203E).

Rozhledna číslo 1 – Štěpánka

Jako první cíl svého výletu jsme zvolili rozhlednu Štěpánka. Tam jsme se vypravili z výše zmiňovaného parkoviště v Příchovicích. Je to necelá půl hodinka pohodlné cesty (lze zvládnout i s kočárkem, pouze posledních cca 200m je to lehce náročnější) a před vámi z lesa vystoupí krásná kamenná věž z konce 19. století.
Rozhledna Štepánka

Výhled z rozhledny Štěpánka

Z rozhledny je krásný výhled do okolí a za zmínku stojí určitě pohled přes nedaleký památník padlým německým vojákům ve tvaru válečného kříže. Jistou kontroverzi tohoto pomníku vztyčeného poprvé v roce 1944 a obnoveného ilegálně roku 2011 vysvětluje informační tabule.

Rozhledna číslo 2 – Maják Járy Cimrmana

Hned v obci Příchovice lze nalézt další rozhlednu. Tou je Maják Járy Cimrmana. Kromě rozhledny je zde v přízemí instalovaná expozice mapující život a vynálezy tohoto českého  nedoceněného génia. Po zdolání cca 24m vysoké věže lze navštívit místní pohádkovou cestu lesoparkem se zábavnými prvky pro děti, případně – po našem vzoru – místní výtečnou restauraci U Čápa.
Rozhledna Majak Jary Cimrmana

Výhled na Příchovice z majáku Járy Cimrmana

Rozhledna číslo 3 – Tanvaldský Špičák

Po přenocování na v úvodu zmíněném parkovišti pod lanovkou jsme se vypravili na Tanvaldský Špičák. Vzhledem k termínu naší návštěvy byla lanová dráha mimo provoz, a tak jsme museli zvolit pěší trasu. Rozhodně bych ji doporučoval i v době, kdy je lanovka v provozu. Výšlap není nijak zásadně náročný ani dlouhý a po cestě se vám naskytne nejeden hezký výhled do kraje.

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Výhled z rozhledny Tanvaldský Špičák

Po dosažení vrcholu jsme pochopitelně nemohli nenavštívit rozhlednu a nedalekou skalní vyhlídku. Samozřejmostí byla i svačina v místní samoobslužné restauraci pod rozhlednou. Nenechte se však zmást vzhledem. Bufet vypadá jako z konce minulého století, ale jídlo je vynikající!

Rozhledna číslo 4 – Světlý vrch

Z Tanvaldského Špičáku jsme pokračovali po modré a následně zelené turistické trase až na rozhlednu Světlý vrch. Jedná se o zcela novou vyhlídkovou věž (otevřena teprve v lednu 2021) zajímavé konstrukce. Nosnou část tvoří dřevěné trámy spojené zajímavě propletenými železnými kotvami. Třešničkou na dortu jsou schody a horní vyhlídka tvořená železným roštem. Schody a podlaha jsou tak neustále „průhledné“, a tak tato rozhledna rozhodně není pro lidi se strachem z výšek. Vrchní část rozhledny je pak elegantně opletena větvemi a navozuje dojem ptačího hnízda. Není také bez zajímavosti, že obě rozhledny „na sebe vidí“ přes údolí (obec Albrechtice v Jizerských horách).

Rozhledna Světlý vrchSvětlý vrch - nápis

Z rozhledny Světlý vrch jsme pak pokračovali po zelené a následně žluté turistické značce a sešli zpět na parkoviště k autu. Okruh má přibližně 8km a je velmi vhodný i pro děti. Alespoň syn si jej velmi užil.

Bonus – přehrada Souš

A aby to nebylo jen o rozhlednách, udělali jsme ještě poslední zastávku. A to u vodní nádrže Souš. Přehrada z počátku 20. století slouží dodnes jako zdroj pitné vody pro města v údolí. Neměli jsme už čas na žádné velké výletování po okolí, a tak jsme jen zastavili na parkovišti a vyběhli se pouze pokochat pohledem.

Vodní nádrž Souš

Závěrem – URČITĚ doporučujeme!

Z tohoto výletu po rozhlednách Jizerských hor jsme byli naprosto nadšeni. Příjemná možnost bezplatného přespání, turistické cíle opravdu na dosah ruky, a k tomu fantastické počasí. Takže spokojenost celé rodiny byla zaručena. A co víc si přát?

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

PUSHrack SNOWbag – nový způsob převozu lyží na dodávce

PUSHrack SNOWbag je alternativní způsob, jak převážet na obytných dodávkách lyže. S firmou samotnou se nesetkáváme poprvé. Letos na jaře překvapila, když představila netradiční...

TEST: Knaus Tourer CUV 500MQ (2023) – díl 1 – představení a první dojmy

Je tomu něco málo přes rok, co Knaus ohromil karavanistický svět svým inovativním modelem Knaus Tourer CUV. Zcela unikátní koncept zdvihací střechy dává vyniknout...

Nový Renault Master 2024 – v čem je lepší pro vestavby?

Renault Master známe již nějaký ten pátek. Pro rok 2024 však údajně přichází Renault s kompletně přestavěným autem. Nejedná se tak prý o pouhý...

Furgok – neviditelná koupelna v obytné dodávce

Značka Furgok není v našich končinách příliš známá. Nejedná se ale o žádného nováčka - španělský výrobce se chlubí již 14 letou historií. Klasické...

LMC Innovan 592 (2024) – podélné spaní ve Ford Transit

Lze zajistit dostatek prostoru v šest metrů dlouhém voze Ford Transit při podélně uloženém lůžku? LMC Innovan 592, novinka pro rok 2024, se o...