Šumava obytňákem (nebo i bez) – 1. část

Letos nám sezóna úplně nepřeje. Naše vestavba je už nějaký ten pátek v servisu, řešíme zdravotní záležitosti, ale přesto jsme si vytvořili příležitost a vyrazili na Šumavu. Sice osobním vozem a do apartmánu, ale to nevadí. Objevovali jsme, jako by to byla Šumava obytňákem. 

Kde přespat?

Těch možností je celá řada. Nabízí se kempy, parkoviště, nebo třeba karavanová stání. Letos nás velmi překvapilo, jak byly kempy málo obsazené. A to jsme zde byli v největší sezóně druhý týden července! Osobně bych volil nějaká ta parkoviště a příležitostně zavítal třeba na stellplatz DaJa u celoročního kempu U Kukačků. Toto karavanové stání by mělo nabízet kompletní servis, a to se při delším putování bude určitě hodit.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Soumarské rašeliniště

Nedaleko Soumarského mostu jsou dvě zajímavosti. Vlastně tři, pokud připočtu klidný kemp, který se v době naší ranní návštěvy zrovna probouzel do chladného, ale slunečného rána.

Soumarské rašeliniště
Soumarské rašeliniště nabízí nejeden nádherný pohled

Tou první zajímavostí je jednoznačně Soumarské rašeliniště. Na tomto místě se ještě koncem 90. let těžila rašelina, ale nyní mají vše již pevně v rukou ochránci přírody a snaží se do krajiny postižené průmyslovou těžbou dostat zpátky vodu a související flóru a faunu. A že se jim to daří! Byli jsme zde nedlouho po velkých deštích a mnohde rozblácená cesta znamenala veliké dobrodružství.

Soumarské rašeliniště a bláto
Při návštěvě Soumarského rašeliniště možná narazíte na nějaké to bláto. Nebojte se, patří to k tomu.

Druhou nenápadnou perličkou pak je Muzeum Řopík, kde parta nadšenců zrekonstruovala tento objekt lehkého opevnění a umístila sem muzeum. Plně vybavený řopík dává každému pocítit tu stísněnost, kterou musela místní osádka zažívat. Kromě toho zde najdete i nějaké to historické vozidlo, dělo a budete mít také možnost vystřelit si třeba ze vzduchovky.

Rozhledna Dobrá voda

Pokud povede vaše cesta do okolí Lipna, jako že to byl jeden z našich hlavních cílů, tak doporučuji neminout obec Horní Planá. Zaprvé je zde v bezprostředním sousedství informačního centra fantastická kavárna U tří koček, kterou by byl skoro hřích nenavštívit. Dále se můžete vydat po naučné stezce Adalberta Stiftera, která hned na začátku nabídne dva skvosty: Kostel Panny Marie Bolestné a pak rozhlednu Dobrá voda.

Horní Planá - Kostel Panny Marie Bolestné
Kostel Panny Marie Bolestné najdete v lesíku nedaleko centra Horní Plané

Právě rozhledna byla tím největším tahákem pro naše děti. Jedná se o zcela novou rozhlednu (otevřena teprve na podzim roku 2021) s výškou 37m. Zajímavá železná konstrukce nabízí rozhled do kraje z vyhlídkové plošiny ve výšce 32m. Bezplatný vstup je pak vítaným bonusem.

Šumava obytňákem - Výhled z rozhledny Dobrá voda
Z rozhledny Dobrá Voda máte lipenskou přehradu jako na dlani.

Cyklovýlet okolo Lipna

Co lze při návštěvě tohoto kraje jednoznačně doporučit a je snadno zvládnutelné i s dětmi, je cyklovýlet okolo Lipna. Nám se osvědčila trasa Frymburk – Lipno nad Vltavou – hráz vodní nádrže Lipno – Přední Výtoň – Frýdava – Frymburk. Proč právě tento okruh? Těch důvodů je hned několik. Zaprvé, ve Frymburku se dá dobře zaparkovat u lyžařského areálu, který je hned u nástupu na cyklostezku. Zadruhé, většina trasy vede po cyklostezkách, které jsou oddělené od silnice, a navíc jsou svým profilem více než vhodné i pro malé děti. A jako bonus si na konci trasy užijete přívoz mezi Frýdavou a Frymburkem. Naše děti si tenhle výlet naprosto zamilovaly. A co když s sebou nemáte kola? Nebojte se využít půjčovnu. V okolí jich jsou mraky… A co zajímavého na trase najdete?

Lipno nad Vltavou

Pochopitelně první zastávkou je Lipno nad Vltavou. Upřímně, na mě je to už trochu moc komerce. Něco jako Špindlerův mlýn v Krkonoších. Ale přesto… Je to tu hezké, upravené a můžete se s dětmi vrhnout třeba na bobovou dráhu. A nebo si zde vybrat z nabídky mnoha restaurací, i když tedy ceny nejsou zrovna lidové.

Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou je pro mě tak trochu jako Špindlerův mlýn.

Když už Lipno nad Vltavou, tak s malými dětmi doporučuji zastavit hned na kraji obce, kdy najdete u vody příjemné hezké hřiště s velkou nafukovací trampolínou. Zastavit se na něco dobrého nemusí být od věci.

Přední Výtoň – pláž

Poté, co absolvujete přejezd hráze lipenské přehrady, bude vaší další zastávkou nejspíše Přední Výtoň. To je tak akorát daleko, abyste dostali chuť na další dobře vychlazené nealko pivo, nebo ledovou či jinou kávu. Příjemné je občerstvení po levé ruce hned na začátku obce, přičemž přes cyklostezku se nachází moc hezká písečná pláž. Zaujala nás jednak velmi malou obsazeností a pak hlavně v rozpáleném dni chladným stínem vzrostlých stromů. Na osvěžení jak dělané – takže plavky s sebou!

Závěr

Na Šumavě je toho k vidění až až. Během tohoto výletu jsme se soustředili hlavně na oblast lipenské přehrady. Příště se s vámi podělím o svůj cyklo výlet z opačné strany Šumavy – okolí Prášil, Kvildy a Nového Údolí (Šumava obytňákem (nebo i bez) – 2. část).

 

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

2 KOMENTÁŘE

  1. Soumarské rašeliniště je od 1.8. na tři měsíce uzavřené mimo jiné i kvůli výstavbě povalkového chodníku…

    • Díky za aktualizaci! Tohle bylo určitě potřeba. Říkali jsme si, zeby možná bylo lepší to zavřít a opravit/dobudovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

PODCAST: Sériová vestavba nebo stavba na míru? Odpovídá David Krs z RV Evolution

Se zakladatelem společnosti RV Evolution, Davidem Krsem, jsem dělal rozhovor v době, kdy jeho firma teprve začínala. Bavili jsme se zejména o vzniku firmy...

Pilote Atlas A603G (2023) – premiéra vestavby na Ford Transit

O připravované novince od Pilote jsem psal začátkem září, kdy o vozidle poprvé informoval sám výrobce. Finální vůz Pilote Atlas A603G přinesla výstava CMT...

VIDEO: Detailní prohlídka Tourne 6.4

Náš test vozu Tourne 6.4 by nebyl úplný, kdyby chyběla detailní video prohlídka. Ani tentokrát neudělám výjimku. Video patří k těm delším, ale chtěl...

Affinity Duo M (2023) – opět pro dva, ale na MAN TGE

Že jste už název Affinity Duo M někde viděli? Správně! Affinity představilo téměř přesně před rokem model Affinity Duo určený pro dvě osoby postavený...

PUSHrack – Zahoďte svůj starý nosič na kola Thule či Fiamma!

Máte na autě nosič na kola na zadních dveřích a přemýšlíte o jeho výměně z důvodu nedostatečné nosnosti? Na trh přichází novinka s názvem...