K napsání tohoto článku mě inspiroval příběh, který jsem nedávno zahlédl na Pössl fóru. Předvánoční výlet do Barcelony skončil ukradenou dodávkou a následným pátráním. Díky zapojení členů fóra se podařilo auto cca za 14 dní objevit v nabídce internetových portálů a následně najít policií, i když už u nového majitele s falešnými doklady. Ale aspoň je auto na světě. Ponaučení? Majitel auta neměl instalované žádné dodatečné zabezpečovací prvky, které by náhodného zloděje odradily.
Ohledně bezpěčnosti na cestách jsou hezké články na serveru all4camper.com Zásady bezpečného kempování či nocování nebo na Pohled za hranice Bezpečnost na cestách autem. Nebudu se snažit parafrázovat zkušenosti zkušenějších. V tomto příspěvku se chci podělit o pár tipů na vybavení obytných dodávek, které se týka bezpečnosti na cestách. Konkrétně:
- Dodatečné zámky dveří HEOSafe od firmy HEOSolution
- Bezpečnostní profily na okna od WOMO-Sicherheit
- Trezor
Zámky HEOSafe
Když jsme měli půjčenou svou první obytnou dodávku, byla vybavena právě dodatečným zamykacím systémem HEOSafe od firmy HEOSolution (kompletní sada pro dodávku Ducato a spol). O co se jedná… Na každé dveře auta – dveře kabiny, posuvné i zadní křídlové – se namontuje dodatečný zámek, který je nezávislý na standardních zámcích auta. Takže běžné zámky a klíče Fiatu jsou případnému nenechavci k ničemu. Nevýhodou je, že svým způsobem přijdete o centrální zamykání (pokud tedy dodatečné zámky zamknete), výhodou pak je výrazně větší míra zabezpečení.
Přední zámky se instalují velice elegantně zevnitř jako dodatečné „rozšíření“ výplně předních dveří a část umístěná na dveřích se (narozdíl třeba od podobného řešení od Thule) upevňuje bez vrtání nových otvorů. Než opouštíte auto, zevnitř zamknete tyto zámky a odcházíte posuvnými dveřmi. Stejně tak můžete zamknout dveře i na noc.
Zámek posuvných a křídlových dveří je identický. Montuje se zvenku vozu a je k dispozici ve třech barevných variantách (bílá, černá, šedá), aby nepůsobil na autě jako pěst na oko. Jak to funguje je hezky vidět na videu níže. Každopádně při odemykání a otevírání posuvných dveří bacha, abyste nezapomněli klíč v zámku. Posuvnými dveřmi klíč v lepším případě jen ohnete, v horším případě ustřihnete. …přiznávám se, to ohnutí je moje osobní zkušenost. 😉
Bezpečnostní profily na okna
Velmi slabým místem zabezpečení obytných aut a karavanů obecně jsou výklopná okna. Jejich násilné otevření je otázkou chvíle a použití ne zas tak moc velké síly. Na omezení tohoto rizka lze pořidit bezpečnostní profily, které se (bez vrtání) umístí na spodní okraj okna a tak jej zajistí a zpevní, aby jej nebylo možné vylomit. Není to sice úplně levná záležitost (lehce pod 100 Euro za jedno okno), ale opět – bezpečnost je k nezaplacení. Velmi širokou nabídku snad pro všechny typy oken (i posuvných) lze nalézt na německém webu womo-sicherheit.de, nebo pro okna Dometic Seitz S4 a S5 je nabízí doplnkyprokaravany.cz.
Trezor
Na začátku jsem si říkal, proč trezor do auta, že je to jen zbytečná váha navíc. Na druhou stranu, pokud pojedeme na delší dobu a budu mít třeba v autě pracovní notebook a kameru apod, tak nějaký ten trezor není určitě od věci. Řešení je celá řada a volba záleží jen a pouze na tom, co do trezoru budeme chtít dávat a jak moc nenápadný má být. Na doklady stačí něco maličkého, na notebook a velkou zrcadlovku už potřebuji pořádný prostor.
Mně přijdou jako elegantní, poměrně prostorná a relativně nenápadná dvě řešení: dveřní trezor a sejf pod sedačku řidiče.
Dveřní trezor nahrazuje kapsu na dveřích řidiče nebo spolujezdce (viz video níže). Výhoda je, že pro montáž se využívají existující díry na dveřích od původní kapsy. Logickou nevýhodou je pak absence úložného prostoru na běžné věci a otázkou je, jak moc trpí panty dveří trvalým dodatečným zatížením. Každopádně při hmotnosti 7kg to je docela zajímavý poměr prostor vs. hmotnost. Cena ale už tak přátelská není (bezmála 7.000Kč – nabízí třeba zde svetkaravanu.cz, případně existuje za srovnatelnou cenu v elegantnější a nenápadnější verzi (i když méně prostorné) od Hymer Original Parts)…
Trezor pod sedačku je pak asi to největší a při daném rozměru nejméně nápadné řešení. Pokud se rozhodnete pro největší variantu, tak sem lze schovat i 17″ notebook a věřím, že i tak sem dáte ještě zrcadlovku, kameru, a možná i menší dron. 🙂 Ani v tomto případě nemusíte přemýšlet, jak trezor upevnit – šroubuje se na originální úchyty sedačky (montáž viz video níže). Nevýhodou je ovšem poměrně vysoká hmotnost pohybující se podle velikosti mezi 12 a skoro 17kg (vyrábí se v několika velikostech – nabídka třeba na svetkaravanu.cz).
Závěr
Všechno výše uvedené vybavení podle mě člověku zajistí klidnější výlety a také spaní… Sice to všechno něco váží a není to nejlevnější, ale asi je lepší vozit s sebou těch pár kilo navíc a něco investovat, než pak nemít buď v čem jezdit, nebo mít zkaženou dovolenou kvůli odcizeným cennostem. My rozhodně do většiny z výše uvedeného vybavení půjdeme…