TEST: Knaus Tourer CUV 500MQ (2023) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

S vozem Knaus Tourer CUV 500MQ jsme se už poměrně podrobně seznámili. Od prvního představení, přes denní až po noční režim. Dnešní článek je článkem zúčtovacím. Jaký tedy Knaus Tourer CUV doopravdy je? A koupit nebo nekoupit?

Co se na Knaus Tourer CUV povedlo?

Jak už bývá u mých závěrečných hodnocení zvykem, pojďme začít tím, co se na voze povedlo. A není to nic menšího, než samotná konstrukce auta. Celá nástavba by mohla být vzhledem ke své netradiční konstrukci chatrná nebo rozvrzaná. Musím říct, že nic z toho se nekoná. Masivní profil, který obepíná celou horní část konstrukce je dostatečně pevný, takže zabraňuje nechtěnému kroucení nebo křížení nástavby. Stejně tak mechanismus zdvihací střechy je velice robustní. Daní za to je bohužel její pomalejší pohyb při zdvihání nebo stahování. Myslím si ale, že to není daň úplně vysoká.

Druhá věc, kterou bych určitě rád vyzdvihl, je spojení s podvozkem Volkswagen T6.1. Nižší nástavba ještě více přibližuje jízdu pocitu řízení obyčejného campervanu typu VW California. Důkazem budiž „pochvala“ od Policie ČR za překročení povolené rychlosti, která dorazila prodejci pár týdnů po našem testu. Vzhledem k povětrnostním podmínkám a skutečně opatrné jízdě je vidět, že Knaus Tourer CUV se opravdu řídí velice dobře. Kolegům z CAMPERVANS.cz se tímto velice omlouvám a slibuji, že si příště dám ještě větší pozor. 🙂

Na čem by šlo zapracovat?

Většina výtek, které bych mohl k testovanému autu mít, jsou vlastností dané konstrukcí auta, nikoli jeho slabinou. Osobně bych rozhodně zmínil poddimenzovaný rozfuk topení směrem do přední části vozu. To, že to musí řešit prodejce dodatečnou úpravou mi přijde od firmy jako je Knaus maličko ostudné.

Druhou výtku bych měl k hluku od zadních kol. Za jízdy na suchém povrchu je to v pohodě. To člověk nepozná rozdíl. Ale na mokru jsem měl pocit, že mám špatně zavřené dveře nástavby. A taky že jsem kvůli tomu stavěl a kontroloval to. Nicméně tohle je vlastnost každého obytného vozu s odlehčenou stavbou obytné nástavby. Jen mě to prostě vůbec nesedí k tak dobrému autu, jakým VW T6.1 je.

Mohl bych si možná ještě povzdechnout nad nutností posouvat a přeskládávat „skříňko-tašky“, mohl bych žehrat na omezený prostor při stažené střeše, a možná by mě napadla ještě nějaká ta další výtka. Ale to všechno jsou jen vlastnosti daného provedení auta. Jinak to prostě udělat nejde.

Závěrečné hodnocení

Hodnotit Knaus Tourer CUV není vůbec snadné. Není to vestavba ani klasický obytný vůz, takže se obtížně s něčím srovnává. Podle mého názoru má tohle auto nejblíže campervanům typu VW California nebo Mercedes Marco Polo. Je to takový campervan na steroiedch. Za jízdy relativně kompaktní a díky tomu na dlouhých přesunech mrštný a rychlý, na místě pak prostorný a na rozdíl od campervanů s pohodlnou koupelnou. Za jízdy nebo během přestávek si bez zdvižené střechy také moc obytného komfortu neužijete, ale to zákazníci těchto aut vlastně ani nepožadují.

Upřímně, nejsem nějak velkým vyznavačem campervanů, i když si ho jako primární auto do rodiny na krátké víkendové výlety za hezkého počasí určitě dokážu představit. Ale ten campervan má to kouzlo primárního rodinného auta. Knaus Tourer CUV je prostě jiný příběh.

Extrémně se mi líbí provedení zdvihací střechy a celé provedení není vůbec špatné či nepohodlné. Ale já prostě nejsem asi tou správnou cílovou skupinou. A to ani okrajově. Ale přesto si myslím, že si své kupce najde. Nikdy to nebude mainstream, ale pokud na sebe budete chtít strhnout pozornost kolemkempujících či spoluparkujících, tak lepší nástroj budete rozhodně hledat jen obtížně. S tímhle autem budete v každém případě středem pozornosti.

Koupit nebo nekoupit?

Knaus se snaží marketingově tlačit model CUV jako auto pro každodenní ježdění. No… To si určitě dokážu představit s opravdovým campervanem, kdy jsem si to osobně k maximální spokojenosti vyzkoušel s testovaným Mercedesem Marco Polo. Ale s Knaus CUV? To fakt na každodenní ježdění není. Vozit s tím děti do školy a nutit je vystupovat bočními dveřmi nástavby? Jezdit s tím na nákupy? Po úřadech? Do práce? Ne… Tohle je podle mě ničím nepodložený marketing.

Ale mít tohle auto jako velice agilní a přesto poměrně prostorný campervan s plným zázemím? To už si asi představit dokážu. A pokud chci mít auto, nad kterým se okolí bude pozastavovat, budu jej s potěšením ukazovat na potkání, pak určitě koupit! Ostatní, a bude jich většina, budou lovit své obytné vozy spíše v jiných vodách.

Pokud vám utekly předchozí díly testu:

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

VIDEO: Zvažujete půjčení obytného auta v USA? Zde jsou naše zkušenosti!

Nedávno jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, co znamená půjčení obytného auta v USA. Užili jsme si jej sice pouhé dva týdny, ale i...

NOVINKA: Weinsberg X-Pedition 600 MQ (2025)

Skupina Knaus Tabbert představila na své výroční konferenci zbrusu nový model Weinsberg X-Pedition 600 MQ. Jedná se o obytnou dodávku do nepohody postavenou na...

VIDEO: Americké obytné auto Cruise America C25

Parťákem na našich cestách po Spojených státech nám byl obytný vůz Cruise America C25. Jak takové americké obytné auto vypadá a v čem se...

PODCAST: Holandsko jsou nejen tulipány

Rádi byste se vydali do Holandska za krásami tulipánů? Holandsko a tulipány prostě patří neoddiskutovatelně k sobě. Jaro je ta správná doba na obdivování...

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...