Při svém jarním putování jsem se opět přesvědčil o tom, že Česko je nádherná země. Naprosto mě uchvátila Česká Kanada, kterou jsem se rozhodl poznat i ze sedla kola. Pojďme se podívat na krásy České Kanady možná trochu netradičně tipem na cyklo-okruh, který jsem v květnu letošního roku absolvoval.
Kde přespat
A jako vždy u svých tipů na cesty zahájíme informací o tom, kde přespat. Já jsem si pro svůj několikadenní pobyt vybral karavanové stání s poněkud netradičním názvem Chaty Zvůle. Zatímco Zvůle je název rybníku, který se nachází v bezprostřední blízkosti zařízení, slovo „chaty“ v názvu dává tušit, že se jedná o ubytování s chatkami. V rámci areálu, v bezprostřední blízkosti lesa, pak vzniklo karavanové stání pro 9 obytných aut nebo přívěsů.
Stellplatz Chaty Zvůle nabízí veškerý servis – připojení na elektřinu, zdroj vody, možnost zbavit se obsahu chemického WC i šedé vody a dále pak nádoby na odpad a dokonce i připojení k wifi. Jedinou nevýhodou snad může být skutečnost, že šedé vody z nádrže pod autem se kvůli chybějící vpusti ve vozovce budete zbavovat poněkud obtížněji. Buď odpadní hadicí (každé stání má k dispozici otvor pro vypuštění šedé vody, bohužel pouze u sloupku s kohoutkem), nebo za pomoci kanystru nebo jiné nádoby, kterou jste zvyklí v takových situacích používat.
V sezóně můžete využívat i služby místní restaurace, půjčovny, atd. V zásadě v tomto případě se vkrádá otázka, zda se nejedná tak trochu už o kemp. Minimálně výpočet ceny s přihlédnutím k počtu osob má podle mého názoru mnohem blíže režimu kempu, než stellplatzu.
Komu by karavanové stání Chaty Zvůle z nějakého důvodu nevyhovovalo, případně bylo obsazeno, na druhé straně téhož rybníku může volit jako alternativu Autokemp Zvůle.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Česká Kanada – doporučený cyklo okruh
Celou mou jarní cestu mi v garáži dělala společnost elektro skládačka Tern Vektron Q9. Díky ní jsem si mohl troufnout i na delší výlety a nemusel jsem se bát, že se kvůli nedostatečné fyzičce budu trápit (ověřil jsem, že při mém režimu mám pohodlně dojezd kolem 100km, a to mám na kole slabší ze dvou možných baterií!). Takže když jsem si naplánoval okruh Českou Kanadou o délce kolem 50km, spíše jsem se těšil, než že bych měl obavy.
Hlavním cílem byla zřícenina hradu Landštejn následovaná muzeem pohraničního opevnění, vzhledem k zavřeným restauracím pak přibyla zastávka ve Slavonicích na krásném náměstí, a cestou zpět mě pak ohromil zámek Český Rudolec následovaný už jen takovou třešinkou, kterou byl hraniční kámen Čechy-Morava.
Bison Ranch – bizoní farma a restaurace
Ještě než jsem dorazil na Landštejn, první větší zastávku na cestě, zastavil jsem se na chvilku u bizoní farmy. Škoda, že jsem vyrazil příliš brzo ráno, a tak měla místní restaurace Bison Ranch bohužel ještě zavřeno. Jinak by to bylo místo, kde bych rozhodně na oběd zavítal.
Další zajímavostí po cestě na Landštejn byly dva nové rybníky – Bochník a Pišta – které jsou v bezprostřední blízkosti ranče. Obecně mě na České Kanadě moc mile překvapilo, kolik nových vodních nádrží a rybníků zde bylo v posledních 10-15 letech vybudováno. Je vidět, že problematika zadržování vody v krajině se tu bere opravdu vážně a do její řešení se investuje. Kromě toho, že je to ku prospěchu věci, je to i pro turisty atraktivně provedené. Tu lávka, tu ostrůvek přístupný přes lávku, nějaká ta lavička. Neskutečně krásné.
Hrad Landštejn
Hrad Landštejn vás přivítá nejprve pohledem na hotel Landštejnský mlýn, který bych asi vůbec nezmiňoval nebýt toho, že provozuje karavanové stání. A tak pokud zrovna nejste cyklisté a přesto byste chtěli tuto malebnou část Čech navštívit, máte možnost přenocovat romanticky přímo pod samotným hradem.
Historie tohoto hradu spadá až do první poloviny 13. století a mimo jiné i díky své poloze nedaleko trojmezí Čechy, Morava, Rakousko má bohatou historii. Prohlídku tohoto hradu rozhodně doporučuji. Hradní komplex si procházíte sami a o historii se dočtete z mnoha informačních tabulí rozmístěných po areálu. A pokud se vám zrovna nechce číst, přesto stojí návštěva za to. Nejvyšší hradní věž je totiž upravena jako vyhlídková. Česká Kanada jak na dlani. Kromě toho, že se můžete porozhlédnout po kraji, máte i jedinečnou příležitost prohlédnout si celý hradní komplex z ptačí perspektivy.
Pevnostní areál Slavonice
Další plánovanou zastávkou byl pevnostní areál Slavonice. Ten je provozován pod hlavičkou muzea československého opevnění 20. století. Můžete zde prozkoumat bunkry, opevněné pozice a další vojenské konstrukce, které byly součástí obranné linie Československa v meziválečném období. Díky expozicím, artefaktům a informačním tabulím se můžete dozvědět více o historii a technologii opevnění. Musím říct, že jsem podobných expozic navštívil již několik, ale až tady jsem se poměrně v detailu dozvěděl o tom, jak se opevnění plánovalo a reálně budovalo. Moc povedené!
Český Rudolec
Po krátké obědové zastávce ve Slavonicích (mimochodem náměstí není vůbec nezajímavé) jsem vyrazil už zpátky směrem k autu. Vlastně náhodou jsem si naplánoval cestu přes Český Rudolec. Říkal jsem si, že se v místním mini pivovaru zastavím na malé občerstvení. Jaké bylo moje překvapení, když jsem sem dorazil a objevil zámek Český Rudolec, neboli tak zvanou Malou Hlubokou.
Historie tohoto zámku sahá až do 13. století, kdy se jednalo o vodní tvrz. Dnešní romantickou podobu dostala až po požáru v druhé polovině 19. století. Dnes se snaží místní společnost Malá Hluboká o postupnou rekonstrukci zámku. Přesto se zde lze dostat na prohlídku. Za mě jednoznačně nelze návštěvu tohoto místa vynechat!
Hraniční kámen Čechy-Morava
Na závěr jsem si udělal ještě krátkou zajížďku a zajel jsem nedaleko Zvůle prozkoumat ještě jeden z hraničních kamenů Čechy-Morava, kterých je v okolí povícero. Upřímně, tohle místo není ničím až tak výjimečné. Ale jako finále cyklistického výletu, proč ne.
Závěrem – doporučuji!
Jestli vám mohu tenhle cyklo výlet doporučit? Jasně, že jo! I když lesy jsou v mnoha místech zdecimované kůrovcem, přesto nelze říct, že byste nejeli nádhernou krajinou. Lesy, kopce, milá zákoutí, malebné vesničky, vodní nádrže… Na relax jak dělané. Samozřejmě, že v sezóně tu nebude takový klid a pohoda, jako během mé květnové návštěvy. Ale i tak rozhodně stojí za to se sem vypravit.
Pokud vás tenhle tip na výlet zaujal, podívejte se po dalších tipech, kam vyrazit obytným autem.