Zruč nad Sázavou a rozhledny – poznáváme Posázaví

Posázaví je neskutečně malebnou oblastí Česka. A mě mrzelo, že tato oblast je na mapě našich tipů na cesty zatím prázdná. A tak nezbývalo, než se sem vypravit. Jedním z hlavních cílů byla Zruč nad Sázavou s malebným zámkem, ale zbyl čas i na nějakou tu rozhlednu. A jako vždy nechybí ani tip na místo kde přespat v obytném voze.

Kde přespat

Možností, kde přespat v okolí Zruče nad Sázavou je celá řada. Já jsem si vybral klidné bezplatné parkoviště u místního hřbitova, které ale slouží zároveň i pro návštěvníky nedaleké rozhledny Babka. Krásně vyasfaltovaný povrch má jen malou nevýhodu, že je mírně svažitý. Ale přespat i bez použití vyrovnávacích klínů nebyl nijak velký problém. Drobnou vadou na kráse je skutečnost, že namalovaná parkovací stání jsou krátká. I naše šesti metrová vestavba byla moc dlouhá. Ale vzhledem k tomu, že na parkovišti jsem byl většinu času sám a parkoval jsem v rohu, nepředstavovalo to žádnou překážku.

Poloha parkoviště je výhodná nejen pro výlet na zmíněnou rozhlednu Babka (pomalou procházkou je to cca 15 minut), ale lze následovat i naučnou stezku směrem do centra města.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Rozhledna Špulka

Prvním cílem mého výletu byla rozhledna Špulka nedaleko Divišova. K rozhledně netradičního tvaru vede pohodlná a nenáročná cesta. Vstup na rozhlednu je zdarma a o víkendech je zde i občerstvení. Nebudu se tajit tím, že pro její návštěvu mě inspiroval Martin Štrimpfl ze Silverontheroad.com. Takže koho zajímají detaily o této rozhledně, čtěte u Martina.

Rozhledna Babka

Když už jsem byl u těch rozhleden, tak nešlo nenavštívit Rozhlednu Babka, která se tyčí přímo nad Zručí nad Sázavou. Škoda jen, že výhledy kazí tu a tam průmyslové areály. Vstupné je dobrovolné a lze jej uhradit přímo u paty rozhledny převodem za použití QR kódu.

Zámek Zruč nad Sázavou

Zámek Zruč nad Sázavou je skutečnou perlou Posázaví. Stávající podoba zámku odráží stav z počátku 20. století a tomu odpovídají i veškeré interiéry. Díky tomu lze získat krásnou představu o tom, jak se žilo na zámku ještě před více než sto lety. Koho nebaví tradiční prohlídkové okruhy, může se zaměřit na další expozice. Z nich může zaujmout například Vodácké muzeum, Svět kostiček a panenek nebo třeba Stezka rytíře Miloty. A pokud se chcete pouze kochat venku, tak procházka zahradami určitě stojí také za to.

Vodní dům

Nedaleko Zruče nad Sázavou je ještě jedna zajímavost, která stojí za návštěvu – Vodní dům. Jedná se o zábavně vzdělávací centrum, jehož cílem je seznámit návštěvníky s vodou ze dvou pohledů – jednak jako životním prostředím pro vodní rostliny a živočichy a pak také jako nezbytnou podmínkou pro náš život. Na své si zde přijdou jak děti, tak dospělí. Nejen děti pak zaujme vodní atrium, kde je možné za pomoci nejrůznějších pump, čerpadel, hrází, mlýnků a dalších rozličných nástrojů ovlivňovat tok vody a simulovat tak tok řeky od pramene až k jejímu ústí.

Závěrem – doporučuji!

Zruč nad Sázavou a okolí jsou rozhodně velmi atraktivním turistickým cílem. Ať už máte jen cestu kolem a chcete se zastavit jen na chvíli na rozhlednu či si prohlédnout jen zámek s parkem, nebo zde chcete strávit celý víkend, tahle oblast Česka má určitě co nabídnout. Já si to tu užil náramně!

Zajímají vás další tipy na cesty? Neváhejte a vybírejte z naší nabídky.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

2 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím,
    když byly děti malé, velice často jsme Zruč navštěvovali, protože ve středu Zruče nad „Baťovským“ sídlištěm, vedle krásných hospodářských budov za zámeckým parkem je u školy volně přístupné obrovské dětské hřiště se všemi možnými prolézačkami, dopravní hřiště, kde vždy odpoledne (aspoň o víkendu) půjčují „šlapakáry“ a centrálním bodem tohoto hřiště je klenot „kuličkové hřiště“, takže skvělé místo jak vyvenčit děti a na chvíli si odpočinout .
    https://www.mesto-zruc.cz/volny-cas/zruc-detem/kulickovy-areal/
    https://www.mesto-zruc.cz/volny-cas/zruc-detem/detske-hriste/
    https://www.mesto-zruc.cz/volny-cas/zruc-detem/detske-dopravni-hriste/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

VIDEO: Zvažujete půjčení obytného auta v USA? Zde jsou naše zkušenosti!

Nedávno jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, co znamená půjčení obytného auta v USA. Užili jsme si jej sice pouhé dva týdny, ale i...

NOVINKA: Weinsberg X-Pedition 600 MQ (2025)

Skupina Knaus Tabbert představila na své výroční konferenci zbrusu nový model Weinsberg X-Pedition 600 MQ. Jedná se o obytnou dodávku do nepohody postavenou na...

VIDEO: Americké obytné auto Cruise America C25

Parťákem na našich cestách po Spojených státech nám byl obytný vůz Cruise America C25. Jak takové americké obytné auto vypadá a v čem se...

PODCAST: Holandsko jsou nejen tulipány

Rádi byste se vydali do Holandska za krásami tulipánů? Holandsko a tulipány prostě patří neoddiskutovatelně k sobě. Jaro je ta správná doba na obdivování...

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...