Křivoklát, železnice a pivo – tip na víkendový výlet

Blíží se konec týdne a hledáte tip na víkendový výlet? Co třeba zkusit Křivoklát? A když už tam budeme, co dalšího? Nedávno jsme se vypravili do této oblasti a objevili několik skutečných pokladů, které nás velmi mile překvapily. A navíc, zbylo toho ještě tolik, že to rozhodně nebyla poslední návštěva tohoto regionu.

Kde přespat

My jsme začínali náš výlet v pátek večer na Křivoklátu. Pro přespání se nabízelo hlavní parkoviště přímo pod hradem. Na místo jsme přijeli někdy kolem půl osmé a vlídný pán nás nasměroval na betonovou plochu určenou primárně pro autobusy a neměl problém s informací, že zde zůstaneme přes noc (50.0368850N, 13.8773869E).

Na sobotní noc jsem se pak rozhodl, že zkusíme prozkoumat ještě jednu příležitost – obecní kemp v Podbořanech. Tady se obec velmi snaží. Hned vedle koupaliště vznikl kemp. Krásná rovná travnatá plocha je vybavena přípojkami na elektřinu a v areálu koupaliště (přes samostatný vstup z kempu) pak najdeme výlevku na chemické WC a zdroj pitné vody. Na stejném místě jsou pak umístěny dvě nové buňky vybavené čistými toaletami a sprchami. Moc povedené, čisté a přesto jednoduché. Navíc cena za noc (obytné auto a dvě osoby) činila velice příjemných 200Kč. V létě to tu bude naprostá paráda s koupalištěm hned vedle. Připomnělo mi to náš výlet do Legolandu, kde jsme narazili na stellplatz s koupalištěm.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Křivoklát

Kdo by neznal hrad Křivoklát? A ruku na srdce, kdy jste tam naposledy byli? Já se bez mučení přiznám, že tohle byla moje první návštěva. Hrad je nádherný a jeho historie, jejíž počátky sahají až do 12. století (!) je tady vidět na každém kroku. My jsme měli navíc to štěstí, že na hradu v době naší návštěvy probíhala soutěž trubačských skupin. Když se jejich fanfáry rozezněly po celém údolí, byl to skutečně nevšední zážitek.

Křivoklát - tip na víkendový výlet

Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

Z Křivoklátu jsme zamířili do Lužné u Rakovníka. České dráhy zde mají železniční muzeum. To na první dojem nemusí znít nijak zvlášť atraktivně, ale věřte mi, že tohle muzeum opravdu navštívit chcete. Je to naprostá paráda! Mraky nejen parních lokomotiv. Na každou z nich si můžete vylézt a prohlédnout si ji opravdu zblízka. Chcete-li se svézt, v areálu dokonce jezdí na malém okruhu jedna parní lokomotiva z počátku 20. století.

Železniční muzeum ČD
Tady si připadáte jak v pohádce Mašinka Tomáš, nebo pro dříve narozené ve večerníčku Pohádky o mašinkách.

Za pozornost pak stojí určitě také budova věnovaná částečně modelovým železnicím, ale hlavně řízení provozu na železnici. Můžete si zde na vlastní kůži vyzkoušet, jak se nastavují průjezdné dráhy pro vlaky v nádražích, a to za pomoci techniky někdy z poloviny 19. století. A tahle technika prý řídí provoz na cca 100 stanicích v ČR až do dnešních dní.  A aby to nebyla hra „jen jako“, tak tyhle ovládací panely jsou přímo napojené na modelovou železnici v rohu místnosti. Takže jak nastavíte výhybky na obrovských strojích u zdi, tak pojede malý vláček v kolejišti. Moc hezké!

Řízení provozu na železnici
Pomocí tohoto zařízení se dodnes řídí provoz na 100 železničních stanicích v ČR. V muzeu si to můžete vyzkoušet ve spojení s modelovou železnicí.

A až dostanete hlad, tak kde jinde se posilnit, než stylově v restauračním voze? Musím říct, že z tohoto muzea jsme odcházeli po několika hodinách naprosto uchváceni. Bravo, České dráhy! Tohle se moc povedlo!

Muzeum amerických historických automobilů

Když už budete v Lužné u Rakovníka, za zvážení stojí také návštěva muzea amerických historických automobilů. Ve čtyřech halách a ve venkovní expozici zde můžete obdivovat bezmála 100 exponátů! My jsme to sem časově bohužel nestihli, ale rozhodně počítáme s návštěvou příště.

Muzeum chmele a Chmelový maják – Žatec

Poslední naší víkendovou zastávkou byl Žatec. Tohle centrum chmelařství jsme navštívili primárně kvůli Chmelovému majáku – rozhledně v centru města. Nicméně když už jsme zde byli, rozhodli jsme se navštívit i nějaké to muzeum chmele a piva. My jsme zvolili Chrám chmele a piva, ale hned vedle je třeba Chmelařské muzeum. Kdo je milovníkem piva a pivní kultury, určitě si zde přijde na své. Ale i děti nepřijdou zkrátka. Zajímavé bludiště v patře budovy je určitě pobaví.

Žatec
Pohled na Žatec z Chmelového majáku. I za nepříznivého počasí hezký výhled.

Závěr – parádní tip na víkendový výlet

Tenhle tip na víkendový výlet mohu doporučit naprosto s klidným svědomím. Zaujme nejen dospělé, ale i děti. Neskutečně zajímavé a interaktivní muzeum Českých drah musí chytnout za srdce snad každého, kdo si byť jen jednou postavil doma vláčky. Křivoklát je spjat s českou historií tak těsně, že lze jeho návštěvu považovat skoro za povinnost. Navíc příjemnou. A Žatec? Pivo je neodmyslitelnou součástí naší tradice. A i pokud zrovna neholdujete tomuto nápoji, neškodí se o něm a jeho výrobě něco dozvědět.

Raději byste zvolili jinou destinaci? Vybírejte z našich dalších tipů na cesty.

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Pilote Atlas A603G (2023) – premiéra vestavby na Ford Transit

O připravované novince od Pilote jsem psal začátkem září, kdy o vozidle poprvé informoval sám výrobce. Finální vůz Pilote Atlas A603G přinesla výstava CMT...

VIDEO: Detailní prohlídka Tourne 6.4

Náš test vozu Tourne 6.4 by nebyl úplný, kdyby chyběla detailní video prohlídka. Ani tentokrát neudělám výjimku. Video patří k těm delším, ale chtěl...

Affinity Duo M (2023) – opět pro dva, ale na MAN TGE

Že jste už název Affinity Duo M někde viděli? Správně! Affinity představilo téměř přesně před rokem model Affinity Duo určený pro dvě osoby postavený...

PUSHrack – Zahoďte svůj starý nosič na kola Thule či Fiamma!

Máte na autě nosič na kola na zadních dveřích a přemýšlíte o jeho výměně z důvodu nedostatečné nosnosti? Na trh přichází novinka s názvem...

Robeta Adonis (2023) – luxusní novinka na podvozku Mercedes Sprinter

Slovinský výrobce luxusních obytných dodávek si pro rok 2023 přichystal novinku - model Robeta Adonis postavený na podvozku Mercedes Sprinter. Zatímco podvozky Fiat nemusí...