Křivoklát, železnice a pivo – tip na víkendový výlet

Blíží se konec týdne a hledáte tip na víkendový výlet? Co třeba zkusit Křivoklát? A když už tam budeme, co dalšího? Nedávno jsme se vypravili do této oblasti a objevili několik skutečných pokladů, které nás velmi mile překvapily. A navíc, zbylo toho ještě tolik, že to rozhodně nebyla poslední návštěva tohoto regionu.

Kde přespat

My jsme začínali náš výlet v pátek večer na Křivoklátu. Pro přespání se nabízelo hlavní parkoviště přímo pod hradem. Na místo jsme přijeli někdy kolem půl osmé a vlídný pán nás nasměroval na betonovou plochu určenou primárně pro autobusy a neměl problém s informací, že zde zůstaneme přes noc (50.0368850N, 13.8773869E).

Na sobotní noc jsem se pak rozhodl, že zkusíme prozkoumat ještě jednu příležitost – obecní kemp v Podbořanech. Tady se obec velmi snaží. Hned vedle koupaliště vznikl kemp. Krásná rovná travnatá plocha je vybavena přípojkami na elektřinu a v areálu koupaliště (přes samostatný vstup z kempu) pak najdeme výlevku na chemické WC a zdroj pitné vody. Na stejném místě jsou pak umístěny dvě nové buňky vybavené čistými toaletami a sprchami. Moc povedené, čisté a přesto jednoduché. Navíc cena za noc (obytné auto a dvě osoby) činila velice příjemných 200Kč. V létě to tu bude naprostá paráda s koupalištěm hned vedle. Připomnělo mi to náš výlet do Legolandu, kde jsme narazili na stellplatz s koupalištěm.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Křivoklát

Kdo by neznal hrad Křivoklát? A ruku na srdce, kdy jste tam naposledy byli? Já se bez mučení přiznám, že tohle byla moje první návštěva. Hrad je nádherný a jeho historie, jejíž počátky sahají až do 12. století (!) je tady vidět na každém kroku. My jsme měli navíc to štěstí, že na hradu v době naší návštěvy probíhala soutěž trubačských skupin. Když se jejich fanfáry rozezněly po celém údolí, byl to skutečně nevšední zážitek.

Křivoklát - tip na víkendový výlet

Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

Z Křivoklátu jsme zamířili do Lužné u Rakovníka. České dráhy zde mají železniční muzeum. To na první dojem nemusí znít nijak zvlášť atraktivně, ale věřte mi, že tohle muzeum opravdu navštívit chcete. Je to naprostá paráda! Mraky nejen parních lokomotiv. Na každou z nich si můžete vylézt a prohlédnout si ji opravdu zblízka. Chcete-li se svézt, v areálu dokonce jezdí na malém okruhu jedna parní lokomotiva z počátku 20. století.

Železniční muzeum ČD
Tady si připadáte jak v pohádce Mašinka Tomáš, nebo pro dříve narozené ve večerníčku Pohádky o mašinkách.

Za pozornost pak stojí určitě také budova věnovaná částečně modelovým železnicím, ale hlavně řízení provozu na železnici. Můžete si zde na vlastní kůži vyzkoušet, jak se nastavují průjezdné dráhy pro vlaky v nádražích, a to za pomoci techniky někdy z poloviny 19. století. A tahle technika prý řídí provoz na cca 100 stanicích v ČR až do dnešních dní.  A aby to nebyla hra „jen jako“, tak tyhle ovládací panely jsou přímo napojené na modelovou železnici v rohu místnosti. Takže jak nastavíte výhybky na obrovských strojích u zdi, tak pojede malý vláček v kolejišti. Moc hezké!

Řízení provozu na železnici
Pomocí tohoto zařízení se dodnes řídí provoz na 100 železničních stanicích v ČR. V muzeu si to můžete vyzkoušet ve spojení s modelovou železnicí.

A až dostanete hlad, tak kde jinde se posilnit, než stylově v restauračním voze? Musím říct, že z tohoto muzea jsme odcházeli po několika hodinách naprosto uchváceni. Bravo, České dráhy! Tohle se moc povedlo!

Muzeum amerických historických automobilů

Když už budete v Lužné u Rakovníka, za zvážení stojí také návštěva muzea amerických historických automobilů. Ve čtyřech halách a ve venkovní expozici zde můžete obdivovat bezmála 100 exponátů! My jsme to sem časově bohužel nestihli, ale rozhodně počítáme s návštěvou příště.

Muzeum chmele a Chmelový maják – Žatec

Poslední naší víkendovou zastávkou byl Žatec. Tohle centrum chmelařství jsme navštívili primárně kvůli Chmelovému majáku – rozhledně v centru města. Nicméně když už jsme zde byli, rozhodli jsme se navštívit i nějaké to muzeum chmele a piva. My jsme zvolili Chrám chmele a piva, ale hned vedle je třeba Chmelařské muzeum. Kdo je milovníkem piva a pivní kultury, určitě si zde přijde na své. Ale i děti nepřijdou zkrátka. Zajímavé bludiště v patře budovy je určitě pobaví.

Žatec
Pohled na Žatec z Chmelového majáku. I za nepříznivého počasí hezký výhled.

Závěr – parádní tip na víkendový výlet

Tenhle tip na víkendový výlet mohu doporučit naprosto s klidným svědomím. Zaujme nejen dospělé, ale i děti. Neskutečně zajímavé a interaktivní muzeum Českých drah musí chytnout za srdce snad každého, kdo si byť jen jednou postavil doma vláčky. Křivoklát je spjat s českou historií tak těsně, že lze jeho návštěvu považovat skoro za povinnost. Navíc příjemnou. A Žatec? Pivo je neodmyslitelnou součástí naší tradice. A i pokud zrovna neholdujete tomuto nápoji, neškodí se o něm a jeho výrobě něco dozvědět.

Raději byste zvolili jinou destinaci? Vybírejte z našich dalších tipů na cesty.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

VIDEO: Zvažujete půjčení obytného auta v USA? Zde jsou naše zkušenosti!

Nedávno jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, co znamená půjčení obytného auta v USA. Užili jsme si jej sice pouhé dva týdny, ale i...

NOVINKA: Weinsberg X-Pedition 600 MQ (2025)

Skupina Knaus Tabbert představila na své výroční konferenci zbrusu nový model Weinsberg X-Pedition 600 MQ. Jedná se o obytnou dodávku do nepohody postavenou na...

VIDEO: Americké obytné auto Cruise America C25

Parťákem na našich cestách po Spojených státech nám byl obytný vůz Cruise America C25. Jak takové americké obytné auto vypadá a v čem se...

PODCAST: Holandsko jsou nejen tulipány

Rádi byste se vydali do Holandska za krásami tulipánů? Holandsko a tulipány prostě patří neoddiskutovatelně k sobě. Jaro je ta správná doba na obdivování...

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...