Slovinsko: Termální lázně Olimia s kouzelným okolím

Třetí termální lázně, které jsme v rámci našeho svátečního tripu po Slovinsku navštívili, byly naprostým vrcholem co do zážitků. Kromě fantastického koupání jsme se vydali i do okolí. A ty krásy, co jsme viděli, stály opravdu za to. Kolem je podobných atrakcí mraky, a tak to tady nutně nemusí být jen o lenošení ve vodě. Naopak, lze tu poznat leccos z historie tohoto kraje. Ale pěkně popořadě…

Maribor

Přejezd z nejstaršího města Slovinska Ptuj do lázní Olimia jsme si, jak už je naším zvykem, chtěli něčím zpestřit, a tak padla volba na Maribor. Opět jsme ocenili, jak je ve Slovinsku všude blízko. I když to na mapě rozhodně nevypadá příliš při cestě, časově je to zajížďka jen asi 20 minut.

Výlet jsme začali hledáním parkovacího místa. Ono míst bylo k dispozici spousta, ale zaparkujte někde téměř 7.5m dlouhé auto… Ale nakonec se podařilo a ani nijak zvlášť daleko od centra města. Když už mluvíme o parkování – při návštěvě Mariboru doporučuji nainstalovat aplikaci EasyPark, přes kterou lze bezhotovostně platit parkovné a nemusíte řešit parkovací automat a hledat drobné.

Maribor
Pěší zóny v Mariboru připomínají rakouská města.

Zaparkovali jsme hezky nedaleko nábřeží, a tak naše první kroky vedly k jednomu z největších pokladů Mariboru a vlastně celého Slovinska. Tím je Stara Trta – nejstarší dosud plodící rostlina vinné révy na světě (staří přes 400 let a zápis v Guinessově knize rekordů). Ostud jsme pokračovali do centra a dále na hrad. Pěší zóny v Mariboru mají jedinečnou atmosféru a tak trochu připomínají centra některých rakouských měst.

Maribor - Stara Trta
Z této révy vznikne jen několik lahví vína ročně. Dávají se pouze jako dar vzácným státním návštěvám.

Termální lázně Terme Olimia

Po kávě na zahrádce kavárny na mariborském nábřeží jsme se již vypravili do termálních lázní Terme Olimia. Po necelé hodině cesty jsme už stavěli na parkovišti naproti bazénovému a wellness centru. Čekala nás krátká procházka do místního hotelu, který v zimní sezóně slouží jako recepce pro nedaleký Kemp Natura. Vyfasovali jsme obvyklé čipové náramky, které nám sloužily v celém areálu jak na vstupy, tak na útraty, či na vjezd do kempu.

Termální lázně Terme Olimia
Nabídka atrakcí je v Terme Olimia skutečně bohatá.

Lázně Terme Olimia

Naše první kroky zamířily samozřejmě rovnou do lázní. A musím říct, že naprostá paráda. Dospělí si tady užijí v saunách a v termálních bazénech a děti se vyřádí naprosto všude. My jsme pochopitelně absolvovali primárně dětské zábavy, a tak jen heslovitě, co vše jsme vyzkoušeli: dva tobogány (jeden s nafukovacími kruhy), lezecká stěna nad vodou, dětské brouzdaliště a dětský bazén (s měkkým neoprénovým povrchem!!!), divokou řeku, vodní bar, kde si děti daly zmrzlinu, dětskou hernu s hradem, animační program s výrobou vánočních ozdob, 7D kino, stolní tenis,… A v mezidobí ještě něco v místní restauraci. Nikdy jsem nechápal, jak se dá v termálních lázních strávit více než dvě tři hodiny. Tady jsem tomu konečně porozuměl…

Vodní bar v Terme Olimia
Zmrzlina v bazénu je trochu zvláštní. Ale pro děti byl vodní bar ohromný zážitek!

Kemp Natura

Přespávali jsme v nedalekém kempu Natura. Nedalekém znamená, že je vzdálený cca 1km od lázní. Ten 1km se jde po osvětlené pěší/cyklo stezce, která je vedená mimo hlavní komunikaci, a tak to nemusí být nijak nepříjemná procházka. Variantně lze zvolit jako způsob dopravy místní vláček – je to jen jedna zastávka. My jsme ale byli líní a jezdili jsme autem. Parkoviště u lázní bylo zdarma, dostatečně prostorné a v tuto roční dobu docela prázdné. 🙂

Kemp Natura u Terme Olimia
Kemp Natura u Terme Olimia nabízí pár desítek karavanových stání.

Kemp nabízí kromě několika málo desítek stání pro karavany a souvisejícího servisního zázemí i možnost dvou druhů glampingu nebo moderní mobilní domy. Všechny tyto možnosti ubytování vypadaly velice zajímavě. Zejména v létě to musí být naprostá bomba, protože kemp přímo sousedí s venkovním termálním akvaparkem Aqualuna. Ten je ale v zimě zavřený, takže je k dispozici „pouze“ termál Termalija.

Glampingová vesnička v Kempu Natura
Glampingové vesničky jsou skutečně výjimečné a striktně oddělené od zbytku kempu.

Nutno ale říct, že kemp nepatří úplně mezi nejlevnější. Běžná cena se pohybuje někde kolem 17€ na osobu a noc. Na druhou stranu celá tato lázeňská oblast je pojata velice luxusně a alternativní ubytování v podobě apartmánů nebo hotelů v této oblasti stojí o dost více. Na možnost přespání na parkovišti naproti lázním je potřeba také rovnou zapomenout. Je zde přes noc zákaz parkování obytkám a opravdu se to kontroluje.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Okolní atrakce

Nebyli bychom to my, kdybychom nezkusili aspoň trochu prozkoumat okolí. A tak jsme se vypravili směrem k místnímu klášteru Olimje ze 17. století a čokoládové manufaktuře. Zejména klášter je naprosto úchvatný a když nám k tomu ještě vysvitlo sluníčko, nemohli jsme se vynadívat. K tomu ještě terasovitá zahrada s léčivými bylinkami. No prostě nádhera. Na jaře to musí být nezapomenutelný zážitek.

Klášter Olimje
Kláštěr Olimje ze 17. století je nádhernou dominantou místní krajiny.

U kláštera se dá velice dobře parkovat a je to i docela výhodný bod pro další procházku. Nedaleko se totiž ještě nachází obora s daňky (Jelenov Greben), kde je možné se k nim přiblížit opravdu na dosah, případně je zde ještě čarodejnická stezka (Koča pri čarovnici). Sem jsme se již z časových důvodů nedostali, ale pro rodiny jako my jsou to podle mého názoru docela atraktivní výletní cíle.

Slovinsko a med
Jestli je něco charakteristickým produktem Slovinska, tak je to med.

Závěrem – doporučujeme!

Terme Olimija a okolí stojí jednoznačně a stoprocentně za návštěvu. Okolí je nádherné a výše jmenované zajímavosti jsou jen zlomek z toho, co je tady k vidění. A od poznávání rozhodně stojí za to si odpočinout v místních lázních. Rodinný Family Fun je skutečně fantastický. A ještě jedna věc… Dle informací byly lázně plně obsazené a nebylo možné již zakoupit na daný termín vstupenky. Přesto zde rozhodně nebyla hlava na hlavě!

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

PODCAST: Stanová střecha na vestavbu – co obnáší její montáž a jak se s ní žije?

Stanová střecha, to je moje srdeční záležitost. Za mě je to jedna z nejlepších cest, jak jak výrazně zvětšit prostor obytného auta. Ano, má...

Thule VeloTrack – nosič elektrokol na zadní křídlové dveře

Thule VeloTrack je další evolucí nosičů určených k převozu kol na zadních křídlových dveřích. Limitem těchto nosičů bývá jejich nosnost. Thule VeloTrack však svou...

CI Kyros 7 Vantastic (2025) – tohle jsme ještě neviděli!

CI Kyros 7 Vantastic je vestavba, která mě po dlouhé době fakt překvapila! Takhle nezvykle pojatý půdorys a takovou odvahu bych zrovna od firmy...

PODCAST: Normandie obytným autem s Michalem Sixtou

Přemýšlíte o tom, kam budou pokračovat vaše další karavanistické cesty? Zejména teď na podzim je atraktivní vypravit se do míst, kde v sezóně bývá...

VIDEO: Adria Mode (2024) – campervan pro 8 trochu jinak

Adria Mode je nejnovějším přírůstkem do rodiny campervanů slovinského výrobce obytných vozů Adria. Představen byl minulý rok a já jsem se na něj letos...