Jak vyčistit nádrž na vodu v obytném autě?

Čerstvá voda z kohoutku. Jedna z řady věcí, kterou nás karavany rozmazlují. Dříve nebo později ale přichází okamžik, kdy je potřeba vyčistit nejen samotnou nádrž na čerstvou vodu, ale i související rozvody a bojler. Nedávno jsme tématu péče o vodovodní systém v karavanu věnovali samostatný díl podcastu Studio Karavan. Dnes se úkolu jak vyčistit nádrž na vodu v obytném autě budu věnovat prakticky. Takto jsem se čištění rozvodu čerstvé vody v naší vestavbě věnoval já.

Teoretická příprava

Na čištění vodovodních rozvodů v obytném autě existuje řada speciálních přípravků. Věřím, že mít zarostlou a dlouho neudržovanou nádrž, tak bych se pro ně rozhodl také. Ale auto nemáme zas až tak dlouho a o vodu v nádrži docela pečujeme, a tak naším hlavním problémem byl spíš vodní kámen, než cokoli jiného. Šlo mi tedy o to najít nějaký prostředek, kterým bych se vodního kamene spolehlivě zbavil.

Na začátku jsem uvažoval o zakoupení speciálního přípravku. Ale podrobným zkoumáním jsem zjistil, že všechny tyto přípravky mají jedno společné. Jsou založené téměř výhradně na kyselině citronové. A tak proč kupovat 250g balení této sloučeniny za bezmála 300Kč ve specializovaném obchodě, když mohu pořídit kilové balení stejného prostředku za srovnatelnou cenu v drogerii? Koupil jsem tedy kilový sáček kyseliny citronové a vydal se k autu.

Kyselina citronová

Jak vyčistit vodovodní systém – postup

Kyselina citronová působí nejlépe ve spojení s teplou vodou. Bohužel auto neparkuji přímo u domu, a tak je pro mě obtížné sehnat větší množství teplé vody. Až mě napadla spásná myšlenka – stejně potřebuji vyčistit i bojler, a tak využiji pro ohřev vody prostředky, které mi nabízí samotné auto. Postup jsem zvolil následující:

  1. Naplnit do plna nádrž na čerstvou vodu a nechat naplnit i bojler.
  2. Zapnout ohřev vody a počkat, dokud nepoteče z kohoutku (nebo lépe ze sprchy – tam se bude konev lépe plnit) teplá voda.
  3. Naplnit plnou konev teplou vodou a rozpustit v ní cca 100g kyseliny citronové.
  4. Konev s roztokem vyprázdnit zpět do nádrže na čerstvou vodu.
  5. Body 3 a 4 opakovat tak dlouho, dokud se nerozpustí všechna kyselina citronová. Množství záleží na tom, jak moc zápasíte s vodním kamenem. My ho měli v nádrži docela dost. (Samozřejmě občas je také potřeba počkat, než se voda v bojleru opět ohřeje.)
  6. Postupně pustit všechny kohoutky, jak na teplou, tak studenou vodu, aby se roztok dostal do všech rozvodů.
  7. Po cca hodině přepustit celý obsah nádrže na čerstvou vodu do té na šedou, aby se propláchnuly i tyto rozvody.
  8. Nádrž na šedou vodu vypustit.
  9. Opět naplnit nádrž na čerstvou vodu do plna a nechat ji přes teplé i studené rozvody vypustit. Cílem je vypláchnout všechny zbytky roztoku kyseliny citronové, aby voda nebyla kyselá.

Závěr

Do čištění vodovodních rozvodů se mi moc nechtělo. Úplně jsem nevěděl, jak na to. Ale musím říct, že po těchto pár krocích není po vodním kameni v rozvodech či v nádrži ani památky. Za pár korun a trochu toho snažení a maximální spokojenost. A díky tomu, že dlouhodobě používáme pro udržení kvality čerstvé vody stříbrnou síťku (Silvertex), nemáme s kvalitou vody v naší vestavbě žádné problémy. Naštěstí!

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

PODCAST: Caravan Salon Düsseldorf 2024 a novinky ve Studiu Karavan

Studio Karavan přichází v nové podobě! Ke mně se přidává nově Honza Bordovský z CamperLIFE.cz. V tomto díle jsme vám představili novinky z letošního...

Bezděz a okolí obytným vozem s přespáním zdarma

Babí léto přímo lákalo k prodlouženému víkendu a poznávání krás naší vlasti. A při bloudění mapou padla volba na Bezděz a sportovně rekreační areál...

PODCAST: Stanová střecha na vestavbu – co obnáší její montáž a jak se s ní žije?

Stanová střecha, to je moje srdeční záležitost. Za mě je to jedna z nejlepších cest, jak jak výrazně zvětšit prostor obytného auta. Ano, má...

Thule VeloTrack – nosič elektrokol na zadní křídlové dveře

Thule VeloTrack je další evolucí nosičů určených k převozu kol na zadních křídlových dveřích. Limitem těchto nosičů bývá jejich nosnost. Thule VeloTrack však svou...

CI Kyros 7 Vantastic (2025) – tohle jsme ještě neviděli!

CI Kyros 7 Vantastic je vestavba, která mě po dlouhé době fakt překvapila! Takhle nezvykle pojatý půdorys a takovou odvahu bych zrovna od firmy...