TEST: Affinity Camper Van – díl 3 – spaní

Affinity je výjimečné vozidlo v řadě ohledů. Ať už je to dvojitá podlaha, zdvihací a posuvná francouzská postel, kuchyň do tvaru písmene L nebo třeba z obytného prostoru snadno přístupná garáž. Co je ale naprosto jedinečné, je provedení lavice předního salónu, a to zejména při využití v režimu lůžka. V dnešním díle našeho testu Affinity Camper Van zapůjčeného firmou CaravanCity se podíváme právě na to, jak se v této obytné dodávce bydlí v noci.

Zadní lůžko

Zadní postel nabízí na první pohled možná trochu skromnější rozměry 192x129cm, ale musím říci, že při mé tělesné konstituci (výška přes 185cm) je to právě tak akorát hraniční hodnota pro ještě pohodlné spaní. Konkurenční značky nabízí v podobně uspořádaných vozech šířku postele 123cm a jsem přesvědčen, že přesně těch 6cm je ta troška, která by už chyběla. Ostatně i hodnocení Vanistky bylo v tomto směru poměrně jednoznačné – lépe jsem se ve vestavbě nevyspala. Zkrátka podélné uspořádání lůžka je ve srovnání s příčným spaním pohodlnější.

Affinity - zadní lůžko

Matrace je tak akorát silná a položená na robustní kovový rám, který je domovem pro dřevěný lamelový rošt. O tom, že lze postel posunout o cca 15cm směrem vzad a získat tak polohu polo-sedu, jsem už psal v minulé části tohoto testu.

Další kouzlo, které lze s lůžkem provádět, je elektrická změna výšky. Jak z obytného prostoru, tak z prostoru garáže, lze za pomoci tlačítek upravovat výšku postele. Díky tomu lze získat v garáži dostatek prostoru pro přepravu vyšších předmětů – například kol. Mechanismus je dovedně zkonstruován tak, že nikde nepřekáží žádné popruhy, ani posuvné prvky. Moc hezky vymyšlené i zpracované. Jedinou věcí, která možná bude mírně nepohodlná ve vyšší poloze lůžka, je mezera, která vznikne mezi matrací a výklenkem u stěny. Ale to jsme, upřímně, v praxi nezkoušeli. Na druhou stranu tohle je vlastnost všech zdvihacích lůžek.

Affinity - zásuvky a osvětlení
Čtecí lampičky u zadního lůžka a zásuvky

Samozřejmostí jsou USB zásuvky pro nabíjení mobilního telefonu, a aby v noci nepřekážel, tak je zde i hezky vyvedený držák. Nad hlavami jsou umístěné dvě čtecí lampičky s nastavitelnou intenzitou osvětlení. To je asi jediná věc, na kterou bych si postěžoval. Intenzita se nastavuje ve třech stupních – málo, víc, nejvíc, zhasnout. Takže pokud máte tlumené světlo, abyste nebudili spolunocležníka, a jdete zhasínat, musíte přejít přes dva stupně intenzivnějšího osvětlení.

Rozkládací palanda

A konečně se dostáváme k tomuto zázraku. Jak už jsem psal několikrát, přední lavici lze rozložit v našem případě na palandu. Lůžka jsou velice rozměrná a svou kvalitou je lze bez obav označit za plnohodnotná. Horní má omezenou nosnost na 80kg, u spodního lůžka omezení uvedené není. Výrobce uvádí rozměry horního lůžka 192x67cm a u spodního 182x67cm. Jsem ale přesvědčen, že spodní lůžko je o cca 5cm delší.

Affinity - palanda
Z palandy v Affinity byly děti nadšené

Rozložení je otázka cca 1 minuty. Postup je velice jednoduchý a bude součástí video prohlídky Affinity, kterou také připravuji. Celému procesu vydatně pomáhají plynové vzpěry, které zajistí vyklopení horního lůžka, a také chytře provedená magnetická aretace. Každopádně celá konstrukce je velice robustní, nic nevrže, a člověk se nebojí, že by něco někde mohlo povolit. Jaký to rozdíl oproti běžným rozkládacím lůžkům, která využívají konstrukcí stolků!

Spaní na palandě si děti nesmírně pochvalovaly. Jednou z věcí, kterou opakovaně zdůrazňovaly, byl prostor nad postelí, a to jak dole, tak na hoře. Naprosto nesrovnatelný s výškou, kterou nabízí nejběžnější stahovací lůžka (viz například pouhých 50cm u VW Grand California 600).

Affinity - úložný prostor v lavici
Úložný prostor na lůžkoviny

Rozhodně velké plus je i úložný prostor, který pojme veškeré lůžkoviny pro oba nocležníky. Odpadá tak starost, kam s nimi během dne (myšleno s lůžkovinami 🙂 ). To je třeba věc, kterou řešíme s naší stanovou střechou. Když je zavřená, peřiny a polštáře musí „někam“ dolů do auta.

Průběžné hodnocení

Spaní v obytné dodávce Affinity? Pro čtyři podle mého názoru to nejlepší, co jsem na trhu zatím viděl. Budu se opakovat, ale ta palanda je podle mě prostě vrchol konstruktérského umu. Zkrátka tohle se Affinity povedlo. Zadní postel je i přes rozměry, které možná mohou na první pohled působit pochyby, pohodlná a prostorná tak akorát. Za mě spokojenost a rozumný kompromis.

A v příštím závěrečném dílu testu se už podíváme na závěrečný verdikt celé naší rodiny. Tak se těšte! 🙂

Newsletter

.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Související

Nejnovější

Drážďany s dětmi – obytným autem až do centra

Že jsou Drážďany zajímavou turistickou destinací asi není potřeba zdůrazňovat. I my jsme se tak začátkem podzimu rozhodli tohle město na Labi navštívit. A...

TEST: Adria Active Pro – díl 2 – jak se v ní bydlí?

V minulém dílu svého testu jsem se podíval na to, jaký je Renault Trafic jako podvozek pro campervan Adria Active Pro a jak se...

5 tipů na vánoční dárek pro karavanistu

Advent se nám nezadržitelně blíží a s ním i čas spojený s přípravami na Štědrý den. Jejich nedílnou součástí je přemýšlení, jaký vánoční dárek...

TEST: Adria Active Pro – díl 1 – představení a Renault Trafic

Adria Active Pro je typickým zástupcem oblíbeného a neustále rostoucího segmentu malých obytných dodávek - campervanů. Díky společnosti Campers4U Olomouc jsem měl možnost podívat...

PODCAST: Vansafe – pojištění obytného vozu na míru pro karavanisty

Přiznejte se! Kdo z vás ví, co všechno vám vaše pojištění obytného vozu NEpokrývá? Na to většinou přijdeme až v okamžiku pojistné události. U...