Pössl Summit 600 Plus – zkušenosti díl 3 – posuvné dveře a kuchyň

Když vstoupíte do auta, padne váš první pohled na stůl s posezením. Tomu jsem se věnoval v minulém díle zkušeností. Dnes se podíváme na další věc, která upoutá vaši pozornost hned po otevření posuvných dveří – na kuchyň. Než se do toho pustíme, tak dlužím ještě jeden komentář, a to právě k posuvným dveřím.

Posuvné dveře a „Zuziehhilfe“

Jeden z důvodů, proč jsme si vybrali obytnou dodávku od firmy Pössl, byla tzv. „Zuziehhilfe“ nebo chcete-li „softlock“. Jedná se o elektrický „dotah“ posuvných dveří. Dveře zavíráte normálně manuálně, ale stačí je zaklapnout jen poměrně lehce u B sloupku a elektromotor za vás dodělá zbytek – zacvakne dveře na druhé straně (viz video níže – nejprve bez a pak s pomocí). Je to hrozně přijemné. Nemusíte dveřmi hlasitě bouchat, a tak jsou vám vděčny nejen spící děti ve vašem autě, ale často i další osazenstvo kempu. Za sebe musím říct, že nelituji ani jednoho Eura investovaného do této doplňkové výbavy. Určitě doporučuji!

Tenhle pomocník je, pokud vím, v nabídce pouze u vozů skupiny Pössl. Ostatní výrobci to řeší plně elektrickými dveřmi. To nabízí Pössl také, ale za mě už to není úplně ono. Jednak to stojí o dost víc peněz (cca 2x tolik) a taky váha je výrazně vyšší (8kg vs 4kg). Dobrá zpráva ale je, že softlock mechanismus je dostupný už i pro dodatečnou montáž v podobě výrobku od firmy AST Technik. Mechanicky funguje malinko jinak, ale službu odvádí úplně stejnou.

Kuchyň

Rohová skříňka

Kuchyňská linka v Summitu je pojata poměrně netradičně. Neobvyklým prvkem je zde zaoblená rohová skříňka. Ta, po otevření, nabízí dvě poměrně vysoké police. Vzhledem k tomu, že se dvířka otvírají i s těmito policemi (viz obrázek), je k jejich obsahu velmi dobrý přístup. Co je ještě dalším bonusem, že pod dolní poličkou zbývá ve skříňce ještě volný prostor. Sem se nám krásně vejdou redukce na připojení auta v kempu k elektrické síti, smetáček s lopatkou a hadr.

Za jistou nevýhodu této netradiční skříňky lze považovat to, že zde zcela chybí u jiných modelů běžná dodatečná vyklápěcí pracovní plocha. Upřímně – vůbec ji nepostrádám. Jednak pracovního prostoru je na lince už tak poměrně dost a pokud se už při větším vaření místa nedostává, přisouvám si otočný díl stolu a odkládám věci na něj.

Poznámka: Pössl pro modelový rok 2021 připravuje poměrně velký redesign kuchyňských bloků ve většině svých modelů. Novinkou totiž bude instalace lednice s otvíráním do průchodu od posuvných dvěří. Pro Summit to znamená, že končí tato netradiční zaoblená skříňka a nově se objeví i vyklápěcí díl pracovní desky. Více o novinkách Pösslu pro rok 2021 přinesu v samostatném článku.

Otevřený obytný prostor

Dále bych výrazně vyzdvihnul koncept otevřeného obytného prostoru. To znamená, že v místě lednice není umístěna vysoká skříň až ke stropu (jak bývá u některých modelů), ale je zde otevřený prostor až k zadní posteli. Má to hned tři výhody. Zaprvé, nevelký obytný prostor v dodávce působí mnohem vzdušnějším a větším dojmem. Zadruhé, je neustále k dispozici poměrně velká pracovní nebo odkládací plocha. A zatřetí, mnohem snáze se prochází kolem koupelny, neboť je zde široký prostor pro ramena. Nevýhoda je zřejmá – méně úložného prostoru.

A když už jsme u těch výhod… Moc praktické jsou také dvě malé poličky na stěně nad linkou. Na koření, lahvičku s olejem, na odkládání brýlí… Za trochu nešťastné považuji umístění zásuvek (230V a 12V) v kuchyni. Ty jsou umístěné lehce nad dolní poličkou a pokud tam je více věcí, nejsou úplně snadno přístupné. Možná je umístit o 10cm výše, bylo by to lepší.

Za sebe musím říct, že u konceptu otevřeného obytného prostoru podle mě jednoznačně vítězí výhody, takže bych jinak řešenou dodávku už nechtěl. Vypadá to dobře a je to praktické.

Poznámka: Pössl v rámci přípravy modelů pro rok 2021 také navyšuje počet modelů, které budou mít právě tento koncept.

Vaření

Jedna z věcí, u kterých jsme si od první prohlídky Summitu nebyli úplně jisti, byl vařič. Na první pohled totiž jak plotýnky, tak dřez, působí možná až příliš minimalisticky. Moc jsme nevěřili tomu, že na této velikosti vařiče budeme schopni v pohodě uvařit oběd pro čtyřčlennou rodinu. U jiných výrobců (a i Pössl u jiných svých modelů) montují do kuchyňského bloku oddělený dvouvařič a samostatný dřez, které působí mnohem dospělejším dojmem. Naštěstí se ukázalo, že při volbě správného nádobí (užší, ale vyšší hrnce) to vůbec není problém a i plynová „trouba“ Omnia se na sporák v pohodě vejde (více k vybavení zase jindy v samostatném článku).

Lednice

Kompresorová lednice je umístěna zcela vpravo až u postele (jak je u tohoto typu lednice a interiéru zvykem). Není to žádný obr, ale možná i trochu překvapivě nám prostorem úplně stačila i na třítýdenní cestě (ale upozorňuji, že nejsme ten typ cestovatelů, co si doma navaří na 2 týdny jídlo a nastrkají to do lednice – děláme průběžně běžné provozní nákupy). Lednice chladí i mrazí dobře, takže žádná výhrada. Na naši jedinou nástavbovou baterii jela v pohodě i 2 dny bez připojení na externí přívod proudu a baterie se pořád tvářila více než z poloviny nabitá.

Kdybych měl lednici za každou cenu něco vytknout, tak je to asi její hluk v kombinaci s umístěním. V běžném režimu je to v pohodě, nic neruší, vydávaný zvuk je úplně nepostřehnutelný. Nicméně trochu jiné je to v noci. Summit má zadní spaní postavené tak, že se počítá s hlavou na straně kuchyňské linky. V noci má tedy jeden nocležník hlavu přímo u lednice, a to může lidi s lehčím spaním rušit. Řešení je ale poměrně jednoduché – stačí si dát hlavu na druhou stranu. 🙂

Úložné prostory

Už jsem zmínil rohovou skříňku, do které se toho vejde opravdu hodně a jako zásobárna na různé těstoviny, rýži, křupinky, zeleninu a podobně poslouží naprosto parádně.

Zásuvky jsou rozměrné a vrchní je vybavena pořadačem na příbory. Ten má drobnou nevýhodu, že žádné z oddělení není dostatečně dlouhé na větší nůž. Takže i když se nůž do zásuvky v pohodě vejde, je prostě vždy „hozený“ tak nějak navrch bez ladu a skladu. Zbylé zásuvky pak toho pojmou opravdu hodně. Máme tam hrnce, pánev, Omnii, talíře a pořád ještě zbývá místo na nějakou tu vyprázdněnou krabičku nebo láhev s vodou.

Horní skříňky jsou nad linkou dvě. Ve srovnání například s Vantourerem mi ale přijdou menší (obecně v celém autě, nejen nad linkou). Jsou plně postačující z pohledu celkového objemu, nicméně v kuchyni může trochu vadit jejich menší hloubka. Pokud plánujete ukládat do horních skříněk talíře, tak tady narazíte. Skříňku s talíři uvnitř nelze zavřít. Talíře tak máme v jedné ze zásuvek a horní skříňky jsou určeny jedna na hrnky a skleničky, druhá pak jako další zásobárna na potraviny.

Co mi ještě zbývá dořešit, je nějaké praktické místo pro zavěšení role s papírovými kuchyňskými utěrkami. Respektive místo jsem asi již našel, ale vhodný držák jsem zatím ještě nevybral. Pokud máte nějaký tip, jak to řešíte vy, ocením každou dobrou radu!

Závěr

Kuchyň za mě obstála vlastně až nad očekávání dobře. Opravdu jsem měl obavy, že minimalistický sporák integrovaný s malým dřezem nemůže stačit. Ale za celou dobu jsme zatím ani jednou necítili jakékoli omezení z této strany. Ano, horní skříňky by mohly být hlubší, aby pojmuly i talíře, ale na druhou stranu by se jednalo o hmotnost navíc. A jak už jsem několikrát zmiňoval, ve čtyřech v obytné dodávce zvažujete každé kilo nákladu. Takže vozit talíře v zásuvce není z mého pohledu ideální, ale už jsem si na to zvykl.

Co příště? Podívám se podrobněji na koupelnu a uvídíme, co dalšího se ještě vejde. 🙂 Pössl Summit 600 Plus – zkušenosti díl 4 – koupelna

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

4 KOMENTÁŘE

 1. Softlock je prima vec, ale dle diskuzi asi taky dost poruchova, doufam, ze vydrzi co nejdete (taky mam)

  Lednice dole – zrovna tohle napriklad me zene pri pujceni obytek vadilo, libi se ji lednice v urovni oci. Je pravda, ze je pak pruchod opticky zuzen a ztrata mista na pracovni desce je docela znad – pak je vyklopna deska vice nez vhodna. Ja mam pak vedle lednice jeste skrinku na veci s polickami, docela to prijde to vhod, stejne jako dost hluboky ulozny prostor pod lednici. Je to zkratka neco za neco. X let jsme kempovali s 18l lednici, a v pohode to vystacilo, takze 90l co mam, mi prijde az moc, klidne by tam stacila lednice polovicni. Potraviny se stejne daji nakoupit po ceste.

  Jestli vam lednice na jednu baterii vystaci na dva dny, tak to mate skvele. Mne ta moje vycucne 50-70A za den – Dometic RC 10.4 je zkratka kram k pohledani.

  Nuz – u Clevera je to asi podobne, ale ja vkladam nuz pekne do mezery mezi dodany pastovy poradac a bok supliku, padne tam jako ulity a neleta.

  • Je pravda, že příspěvků v diskusích o nefunkčním softlocku je na fórech poměrně dost. Tak si držme palce, ať to vydrží. Je to fakt parádní pomocník.
   Co se týče lednice dole, tak uznávám, že pokud je něco úplně dole v nejnižší polici, tak to může znamenat skutečně až pokleknutí a šmátrání rukou. Co se týče lednice nahoře (případně skříně nahoře), tak možná by mi ani tak nevadilo to optické zúžení, ale při své postavě lehce přes 185cm je ten průchod prostě úzký a musím procházet mírně bokem. Takhle mi to odpadá a projdu úplně v pohodě.
   Ohledně spotřeby, byl jsem fakt překvapený. Venku bylo nějakých 28-30 stupnu a opravdu to chladilo dobře a ani ukazatel baterky nebyl zdaleka v červeném. A to jsme ještě měli lednici po 3 týdnech ježdění docela namraženou. Jak říkám – milé překvapení.

   • mam pres 186 a ze bych musel prochazet bokem, to ne, asi to ma Clever jinak.

    Lednice – myslim, ze tam roli hraje umistneni, tim, ze to mate dole, tak teply vzduch jde nahoru a ke kompresoru jde studeny. Ja ji mam nahore a diky „inovativnimu reseni“ tam se znovu natahuje ten teply vzduch a kompresor pak jede a jede….. kdo tohle navrhoval, tak tohle asi nedomyslel a chtel bych videt ten test v Australii, kterym se Dometic u tohoto pristoje chlubi. Je to technicky na palici – takhle blbe se nevetraji ani pocitacove skrine.

    Asi vubec nejlepsi by byla nejaka suplikova lednice hned pod linkou, bylo by to pekne pristupne a z principu i energeticky usporne (viz mrazici pulty).

    • Tak se musim opravit, ani u Cleveru nelze projit naprimo, kolem lednice se musi bokem. Cehoz jsem si doposud nevsiml, nebot nasledujici svisle skrinky a koupelna pak sikmo uskakujia u postele lze pak stat normalne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

VIDEO: Zvažujete půjčení obytného auta v USA? Zde jsou naše zkušenosti!

Nedávno jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, co znamená půjčení obytného auta v USA. Užili jsme si jej sice pouhé dva týdny, ale i...

NOVINKA: Weinsberg X-Pedition 600 MQ (2025)

Skupina Knaus Tabbert představila na své výroční konferenci zbrusu nový model Weinsberg X-Pedition 600 MQ. Jedná se o obytnou dodávku do nepohody postavenou na...

VIDEO: Americké obytné auto Cruise America C25

Parťákem na našich cestách po Spojených státech nám byl obytný vůz Cruise America C25. Jak takové americké obytné auto vypadá a v čem se...

PODCAST: Holandsko jsou nejen tulipány

Rádi byste se vydali do Holandska za krásami tulipánů? Holandsko a tulipány prostě patří neoddiskutovatelně k sobě. Jaro je ta správná doba na obdivování...

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...