Pössl Summit 600 Plus – zkušenosti díl 4 – koupelna

V předchozích dílech tohoto seriálu jsem se už věnoval autě obecně, sezení a kuchyni. Tentokrát jsem si připravil krátký pohled na naše zkušenosti s koupelnou.

Koncept překlápěcí koupelny

V obytných dodávkách se můžete setkat s několika typy koupelen – když nepočítám nějaké speciality, tak s pevnou, prostornou (Raumbad) a případně překlápěcí. Náš Summit je vybaven právě tou posledně jmenovanou. Překlápěcí koupelna je krásnou ukázkou toho, že v jednoduchosti je krása. Do víceméně běžné pevné koupelny dáte navíc jednu překlápěcí stěnu, na které je umístěné umyvadlo a je to. Je-li příčka na jedné straně, je to toaleta s umyvadlem, zrcadlem a skříňkou. Překlopíte na druhou a místnost se přemění ve sprchový kout. Výhoda? Žádný závěs, po sprchování žádná mokrá toaleta nebo zrcadlo, takže vlastně komfort „normální“ koupelny.

Velikost koupelny

Když jsme s výběrem naší dodávky začínali, byl jsem skálopevně přesvědčen, že při mých proporcích chci a nutně potřebuji Raumbad (neboli prostornou koupelnu, kdy je sprchový kout realizován v uličce). Jenže jakmile jsem si poprvé vlezl do té překlápěcí u Pösslu, má původní jistota byla ta tam. Uznávám, že prostoru je v té překlápěcí koupelně přeci jen o něco méně, než u té prostorné. Ale rozhodně rozdíl není tak dramatický, abych o té překlápěcí nezačal vážně uvažovat. Po zvážení pro a proti vyhrála právě ta „Summití“.

Mám něco lehce přes 185 cm a ta koupelna je pro mě, řekněme, tak akorát. Je nesrovnatelně, ale fakt nesrovnatelně, větší, než pevná koupelna ve Vantoureru. Tam jsem se na toaletu stěží vešel, zuby jsem si musel čistit při otevřených dveřích a sprchu jsem radši ani nezkoušel (i když ta by asi byla plusmínus v pohodě, až teda na ten závěs, který nesnáším). Podotýkám, že Vantourer měl délku 6.4m!

Na toaletě by mohlo být o malinko více místa na šířku, ale nic dramatického. Zuby se dají čistit při mé výšce i při zavřených dveřích a sprcha je co do stran velikostně úplně v pohodě. Na výšku je to tak tak, ale není to nepohodlné ani při mytí vlasů.

Co by mohlo být větší, tak to je umyvadlo a mohla by být o něco vyšší vodovodní baterie. To je podle mě trochu bolest všech obytných dodávek. Prostě v koupelně už není víc místa. Pössl v modelovém roce 2021 pro Summit přichystal vyšší vodovodní baterii a lehce vetší umyvadlo, ale je to zase na úkor skříňky pod umyvadlem. A tu považuji za mnohem důležitější.

Dveře

Dveře do koupelny jsou posuvné lamelové. Podle mě je to naprosto bezkonkurenčně nejlepší řešení, které můžete pro koupelnu v obytné dodávce mít. Dobře se s nimi manipuluje, při otevření vůbec nepřekáží, jsou omyvatelné a „vodotěsné“ (tzn. spolu se zbytkem koupelny tvoří uzavřený sprchový kout, takže netřeba závěsu). Nějak nejsem zastáncem inovací za každou cenu. Viděl jsem posuvné pevné dveře, La Strada má například „prosklené“ dvoukřídlé dveře, Malibu od roku 2021 bude využívat pevné dveře k rozdělení prostoru dodávky na dva (ok, tady asi ty pevné dveře beru na milost). Jako ve dvou lidech asi proč ne. Ale pokud na prostoru malé dodávky mají fungovat 4 lidé, tak je každý milimetr prostoru neocenitelný. Takže za mě posuvné lamelové a tečka. 🙂

Odkládací prostory

V koupelně je k dispozici jedna skříňka na stěně a jedna pod umyvadlem. Skříňka na stěně je zavřena dvířky a skrývá dvě poličky se „zábradlíčkem“, aby věci po otevření nevypadly ven. Jako proč ne. Nicméně některé modely od konkurence dávají do poliček gumová lanka, za která se jednotlivé lahvičky a kelímky dají zastrčit. To mi přijde mnohem praktičtější, neb vše je potom pěkně zajištěné pro jízdu. Jinak bez výhrad – ty poličky jsou naprosto dostačující na všechno, co potřebujeme. Zubní kartáčky, krémy, hřebeny, repelenty, …

Skříňka pod umyvadlem skrývá jednak odtokovou hadici z umyvadla, ale hlavně nabízí poměrně velký prostor chráněný před vodou od sprchování nebo mytí. Nám se tam v pohodě vejde jedna nádoba se sáčky s chemií do toalety, holicí strojek s nějakou kosmetikou a ještě místa zbývá. Za mě palec nahoru a smutek nad „vylepšením“ modelu pro rok 2021, kde tenhle prostor mizí.

Sanitární paket

Koupelnu jsme kupovali s dodatečným sanitárním paketem. Ten obsahuje osvětlení po stranách zrcadla, držák na toaletní papír pod skříňkou s umyvadlem, a háčky na ručník na stěně. Za 200 Euro to není úplně láce, ale to osvětlené zrcadlo je super. Hodí se to jednak například při holení, ale hlavně je v koupelně pořádně světlo.

Drobný nedostatek vidím v držáku na toaletní papír. Je zavěšený pod skříňkou, což jej skvěle chrání před cákající vodou. Jenže je možná až trochu moc nízko. Takže když překlopíte stěnu na sprchový kout, tak rolička papíru dosedne na toaletu a dvakrát se nám stalo, že z držáku spadla úplně. Po sprchování a překlopení stěny zpět pak sbíráte ze země mokrý toaletní papír.

Nicméně i tak tuhle dodatečnou výbavu určitě doporučuji. Když už nic jiného, tak to osvětlení zrcadla je vážně hodně praktické a navíc to dobře vypadá.

Okna? Nejsou…

Co koupelna Summitu postrádá, to je boční okno. Nelze jej získat ani za příplatek. Hned vysvětlím, proč jsem to řešil. Kouplna má běžně instalované střešní okno. To na světlo a větrání bohatě stačí a boční okno je řekněme příjemným bonusem. Jenže my máme na střeše stanové spaní. Takže ouha, koupelna v podstatě nemá odvětrání přímo ven z auta. Tohle jsme při vybírání auta hodně řešili. V okamžiku, kdy jsem si tohle uvědomil, tak jsem začal pokukovat jinde – hodně jsem přemýšlel o modelu Move od Clever Vans. Ten má se Summitem poměrně hodně společného, a navíc má právě v koupelně okno. Pro rok 2020 ale zase neuměli překlápěcí koupelnu (pouze pevnou, kam šlo za příplatek přihodit posuvné lamelové dveře podobné těm v Summitu). No o porovnání Move a Summitu zase někdy jindy. 🙂

Četl jsem o tomhle nedostatku hodně v diskusích. Většinou se lidi shodovali na tom, že – pokud člověk nejezdí vyloženě v zimě – s tím není problém a koupelna se dá v pohodě vyvětrat skrz vnitřek auta. Musím jim dát za pravdu. Sprchovali jsme se v autě už několikrát a nebyl žádný problém. Uznávám, že s lepším odvětráním by asi vlhké ručníky schly rychleji, ale za mě vlastně bez problémů.

SOG

Větrání koupelny ale není jen o vyvětrání vlhkosti po sprchování. Jedná se i o odvětrání případných pachů po použití toalety a také z přítomné chemie. To jsme vyřešili dodatečnou montáží SOGu. To je zařízení, které se instaluje na kazetu toalety a servisní dvířka k ní. Funguje tak, že jakmile otevřete klapku toalety, spustí se větrák a ten odsává vzduch skrz kazetu směrem ven z auta přes filtr s aktivním uhlím. Tím je zajištěno jednak to, že veškeré pachy jsou odsávány ven, a pak má být údajně také účinnější i chemie, neb je do kazety neustále přiváděn vzduch, který podporuje rozkládání obsahu.

To, že jsme nakonec akceptovali koupelnu bez odvětrání, bylo nakonec dáno právě rozhodnutím instalovat SOG. Bez něj by to podle mě nešlo.

Vanička

Každá překlápěcí koupelna má jako vaničku pojatou vlastně celou podlahu. Je tedy potřeba jisté opatrnosti, aby se podlaha/vanička nepoškrábala. Z výroby od Pösslu nic na její ochranu nedostanete (někteří výrobci dávají do koupelen s takto řešenou podlahou dodatečnou podlážku, kterou před sprchováním odstraníte). Takže si to musíte vyřešit nějak sami. Buď se dá dodatečně v některých německých eshopech dokoupit pevná podlážka (není úplně levná a při sprchování musíte řešit, kam s tou deskou) a nebo to vyřešíte jako já. Koupil jsem si v metráži předložku do koupelny a zastřihl jsem její tvar tak, že přesně pasuje do vaničky. A před sprchováním ji dáváme před koupelnu do chodbičky a tam plní funkci sprchové předložky. Jednoduché, levné, funkční…

Závěr

S konceptem překlápěcí koupelny jsme maximálně spokojeni. To, že nejsme asi sami, je vidět u nových modelů pro rok 2021, kde je tento koncept vidět stále častěji. Reálná zkušenost mě nakonec vlastně mile překvapila – sprchový kout mi přijde pohodlnější (a větší), než jsem si na základě krátké zkoušky u dealera myslel. Takže u mě za jedna! Tady nemám nic, co bych mohl Pösslu vytknout. 🙂

A příště? Podíváme se určitě na spaní a třeba zbyde prostor i pro něco dalšího. Pössl Summit 600 Plus – zkušenosti díl 5 – spaní

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

6 KOMENTÁŘE

 1. Pěkný seriál. Otočná koupelna byla jedním z důvodů, proč jsem si vybral náš vůz. Je to Clever, levnější odnož Posslu. Nejsou tam žádné držáky na ručník či toaletní papír, ale jde to snadno a levně doplnit z Ikei, viz kapitola WC a Koupelna na https://silverontheroad.com/2020/03/12/ikea-tipy-na-vybaveni-vestavby/.

  Co mi trochu vadí, je že WC je trochu vysoko na můj vkus, chtělo by to nějak zvýšit podlahu :-). Světlo tam mám jen jedno, ale díky tomu, že je vše bílé, je tam světla dost.

  Lamelové dveře je dobré občas promáznout, používám mazadlo od Ravaku. Taky jsem měl špatně namontovanou těsnící lištu mezi dveřmi a stěnou, vypadavály z ní chloupky. Mělo to dvě příčiny, jednak při řezání nezapravili správně konec, jednak to namontovali tím nezapraveným koncem dolů. Když jsem ji měl venku, tak jsem zjistil, že bez ní jdou dveře mnohem hladčeji a neslyšněji, takže nakonec jsem nalepil pěnové těsnění na dveře a stěnu a je to naprosto komfortní. Taky se mi po čase uvolnila krytka toho úchopu ve dveřích a musel jsem ji přilepit.

  • Souhlasím, že to WC by mohlo být malinko níž. To je dobrý bod, který jsem v článku vynechal. Doplním!

   Jinak je fakt, že cena toho sanitárního paketu je dost vysoká. Jeden výklopný dvouháček a držák na toaletní papír a k tomu podsvícené zrcadlo za 200E je prostě dost. Ale je fakt, že když jsem se v autě holil, tak to přímé světlo od zrcadla má něco do sebe. Každopádně uznávám, že to je spíš nice to have výbava.

   Mazadlo na posuvné dveře je dobrý tip. Vůbec mě nenapadlo, že něco takového je. Nedrží se pak víc špína/prach v té drážce, kde jezdí dveře?

   • To mazivo je Ravak Neviditelne mazani a ne, nic se tam nedrzi – bylo mi to doporuceno nezavisle i prodejcem a jednim servisakem, mene se ty plastove casti opotrebovavaji. Maji to v kazdem Bauhasu – https://www.ravak.cz/cz/profesionalni-odolne-mazivo

    Podobne treba hladky pojezd stolu po liste zajisti jeji pretreni latkou, na kterou se predtim strikne WD-40. Videt to neni ani v jednom pripade, nespini se to a chod je lepsi.

    Ohledne drzaku a tak – Possl je zkratka vymakanejsi, Clever to ani nenabizi za priplatek. Proto jsem volil drzaky z Ikei, jsou univerzalni, vyborne drzi a pritom nestoji moc. Ale to je na zvazeni kazdeho, ono zase 200 eur v cene vozu uz neni zase tak velka castka a minimalne to osvetleni by se spatne dodelavalo.

 2. Dobrý den,
  v překlápěcích koupelnách v Adrii a Etruscu nejsou stěny hladké, ale s vlnkami. Myslím, že to musí být nepraktické pro údržbu, zvlášť když nechci používat zbytečně chemii. Máte s tím někdo zkušenost? Nezůstávají pak spáry zanešené?

  • Co jsem viděl, tak Adria má stěny hladké, stejně jako Pössl. Nebo jaký model myslíte? Etrusco do vestaveb dává jen pevnou koupelnu, co jsem viděl. Překlápěcí jsem u nich viděl jen v řadě VAN, což už ale není čistá dodávka – je to jen užší verze polointegrovaného obytňáku. Je fakt, že tam jsou na stěnách vlnky. Osobně bych se toho moc nebál, pokud bude člověk o koupelnu pečovat. My se po každém sprchování snažíme koupelnu včetně stěn vytřít do sucha. Pak podle mě nějaké zanešení úplně nehrozí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

VIDEO: Zvažujete půjčení obytného auta v USA? Zde jsou naše zkušenosti!

Nedávno jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, co znamená půjčení obytného auta v USA. Užili jsme si jej sice pouhé dva týdny, ale i...

NOVINKA: Weinsberg X-Pedition 600 MQ (2025)

Skupina Knaus Tabbert představila na své výroční konferenci zbrusu nový model Weinsberg X-Pedition 600 MQ. Jedná se o obytnou dodávku do nepohody postavenou na...

VIDEO: Americké obytné auto Cruise America C25

Parťákem na našich cestách po Spojených státech nám byl obytný vůz Cruise America C25. Jak takové americké obytné auto vypadá a v čem se...

PODCAST: Holandsko jsou nejen tulipány

Rádi byste se vydali do Holandska za krásami tulipánů? Holandsko a tulipány prostě patří neoddiskutovatelně k sobě. Jaro je ta správná doba na obdivování...

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...