TS BusCamp Tipi – to je obytná dodávka na Fiatu, která budí pozornost!

Existují obytné dodávky obyčejné, kterých si ani nevšimnete. A pak jsou tu takové, za kterými se rozhodně otočíte. Není jich mnoho, ale jsou. Málokterá z nich je ale postavena na podvozku Fiat Ducato. Ten vídáme na každém rohu a nikoho už pomalu ani nenapadne, že by se na tomto základu dalo vyrobit něco mimořádného. Německé firmě TS BusCamp se to ale s modelem Tipi povedlo. Takovouhle věc jste nejspíš ještě neviděli!

Netradiční TS BusCamp Tipi se představuje

Spatříte-li tuto obytnou dodávku z jejího levého boku, řeknete si: „Další obyčejná vestavba na šesti metrovém Ducatu.“ Možná oceníte výraznou modrou barvu. Ti všímavější snad ještě zaregistrují ne úplně obvyklé skleněné boční okno a pod ním trochu netradičně umístěnou přípojku na elektřinu. Z této strany zkrátka nic nenasvědčuje tomu, že máme tu čest s něčím neobvyklým.

Pokud se vám ale naskytne pohled z opačné strany, nebudete věřit svým očím! Boční posuvné dveře jsou pryč a na jejich místě nalezneme široké karavanové dveře (bohužel bez okna) doprovázené hned v závěsu z venku přístupným boxem na plynovou lahev. A pak to největší překvapení. OBROVSKÉ boční okno s dvojitým prosklením nabízí těžko uvěřitelné výhledy, a to i za nepříznivého počasí. Instagramové fotografie pořizované skrz zadní otevřené dveře mohou blednout závistí.

TS BusCamp Tipi
TS BusCamp Tipi je plný netradičních řešení. Ohromné boční okno a standardní karavanové dveře jsou jen začátkem.

Tomuto velmi netradičně pojatému prosklení interiéru odpovídá také vnitřní uspořádání. Předně je zde snížená podlaha, díky které je vnitřní výška vozu úctyhodných 2,1m, což žádný jiný konkurent ve voze se střechou H2 nedokáže nabídnout.

Přes den je k dispozici v zadní části vozu rozměrná lóže s pohodlným sezením až pro pět osob. Díky absenci koupelny a toalety (na přání ji ale prý do vozu lze objednat) se našlo ve voze místo i pro velice rozměrnou kuchyň, která tak nabízí nezvykle velký tříhořákový plynový vařič a 80l kompresorovou lednici. Trochu slabší je to s nádržemi na čerstvou a odpadní vodu, které poskytují shodně objem skromných 19l.

TS BusCamp Tipi - interiér
Pohled z panoramatického okna vozu TS BusCamp Tipi je jedinečný!

Cestovatelé mohou v noci ulehnout na stahovací lůžko o rozměrech 140x200cm, přičemž samozřejmostí je rozměrná roleta přes obří panoramatické okno. Ta se postará o dostatečné soukromí.

Technické parametry vozu TS BusCamp Tipi

Vozidlo je vybaveno 160k motorem Fiat s 9st. automatickou převodovkou, přičemž v bohaté konfiguraci včetně markýzy poskytne doložnost lehce přes 500kg. Na šesti metrový podvozek se střední výškou střechy, bez koupelny a s minimálními nádržemi na vodu to není úplně mnoho. Je znát, že obří skleněné dvojité okno a nezbytné doplňkové výztuhy karoserie něco váží. Ale pro dvě osoby (vozidlo je homologováno pro 3 osoby na jízdu a 2-4 na spaní) to je jistě dostačující.

TS BusCamp Tipi - netradičně uspořádaný interiér
Netradičně uspořádaný interiér vozu TS BusCamp Tipi nabízí nevšední zážitky.

Závěr

Tohle auto se nikdy nestane masovým produktem. Na to je příliš netradiční a plné kompromisů. Za cenu od 98.600€ (107.000€ je cena za předváděný vůz) se také nejedná zrovna o nejdostupnější model na trhu. Co ale hodnotím skutečně vysoko je odvaha výrobce a míra inovací, kterou se podařilo do jednoho auta dostat. Stojaté vody kategorie obytných dodávek se narušují jen zřídkakdy. Čestnou výjimkou je třeba Affinity nebo se jí nedávno stala Adria. Jinak se ale většina výrobců prostě drží zaběhlých kolejí. A proto jsem rád, že takové „bláznivé“ nápady, jako je TS Buscamp Tipi, vznikají a ukazují, že to jde dělat i jinak.

Foto: TS BusCamp

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...

PODCAST: Severní Amerika obytným vozem – pronájem obytného vozu v USA

Severní Amerika je lákavou destinací, která je pro cestování obytným vozem jako stvořená. Nás jedna taková cesta po USA čeká, a tak stojí za...

VIDEO: Affinity Duo (2024) – detailní prohlídka

Affinity je snad nejodvážnějším výrobcem obytných dodávek na trhu. Každý jeho model je něčím výjimečný a Affinity Duo není výjimkou. Díky společnosti Caravan City...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

A máme tady závěrečnou část testu Affinity Duo. Auto jsme si už podrobně představili, řekli si, jak funguje ve dne i v noci. Takže...

Kam na Vysočině obytným autem – Žďár nad Sázavou a Pernštejn

Kam na Vysočině obytným autem? A kde se k tomu dobře najíst a rovnou tam i přespat? Tentokrát jsme se s rodinou vypravili do...