TS BusCamp Tipi – to je obytná dodávka na Fiatu, která budí pozornost!

Existují obytné dodávky obyčejné, kterých si ani nevšimnete. A pak jsou tu takové, za kterými se rozhodně otočíte. Není jich mnoho, ale jsou. Málokterá z nich je ale postavena na podvozku Fiat Ducato. Ten vídáme na každém rohu a nikoho už pomalu ani nenapadne, že by se na tomto základu dalo vyrobit něco mimořádného. Německé firmě TS BusCamp se to ale s modelem Tipi povedlo. Takovouhle věc jste nejspíš ještě neviděli!

Netradiční TS BusCamp Tipi se představuje

Spatříte-li tuto obytnou dodávku z jejího levého boku, řeknete si: „Další obyčejná vestavba na šesti metrovém Ducatu.“ Možná oceníte výraznou modrou barvu. Ti všímavější snad ještě zaregistrují ne úplně obvyklé skleněné boční okno a pod ním trochu netradičně umístěnou přípojku na elektřinu. Z této strany zkrátka nic nenasvědčuje tomu, že máme tu čest s něčím neobvyklým.

Pokud se vám ale naskytne pohled z opačné strany, nebudete věřit svým očím! Boční posuvné dveře jsou pryč a na jejich místě nalezneme široké karavanové dveře (bohužel bez okna) doprovázené hned v závěsu z venku přístupným boxem na plynovou lahev. A pak to největší překvapení. OBROVSKÉ boční okno s dvojitým prosklením nabízí těžko uvěřitelné výhledy, a to i za nepříznivého počasí. Instagramové fotografie pořizované skrz zadní otevřené dveře mohou blednout závistí.

TS BusCamp Tipi
TS BusCamp Tipi je plný netradičních řešení. Ohromné boční okno a standardní karavanové dveře jsou jen začátkem.

Tomuto velmi netradičně pojatému prosklení interiéru odpovídá také vnitřní uspořádání. Předně je zde snížená podlaha, díky které je vnitřní výška vozu úctyhodných 2,1m, což žádný jiný konkurent ve voze se střechou H2 nedokáže nabídnout.

Přes den je k dispozici v zadní části vozu rozměrná lóže s pohodlným sezením až pro pět osob. Díky absenci koupelny a toalety (na přání ji ale prý do vozu lze objednat) se našlo ve voze místo i pro velice rozměrnou kuchyň, která tak nabízí nezvykle velký tříhořákový plynový vařič a 80l kompresorovou lednici. Trochu slabší je to s nádržemi na čerstvou a odpadní vodu, které poskytují shodně objem skromných 19l.

TS BusCamp Tipi - interiér
Pohled z panoramatického okna vozu TS BusCamp Tipi je jedinečný!

Cestovatelé mohou v noci ulehnout na stahovací lůžko o rozměrech 140x200cm, přičemž samozřejmostí je rozměrná roleta přes obří panoramatické okno. Ta se postará o dostatečné soukromí.

Technické parametry vozu TS BusCamp Tipi

Vozidlo je vybaveno 160k motorem Fiat s 9st. automatickou převodovkou, přičemž v bohaté konfiguraci včetně markýzy poskytne doložnost lehce přes 500kg. Na šesti metrový podvozek se střední výškou střechy, bez koupelny a s minimálními nádržemi na vodu to není úplně mnoho. Je znát, že obří skleněné dvojité okno a nezbytné doplňkové výztuhy karoserie něco váží. Ale pro dvě osoby (vozidlo je homologováno pro 3 osoby na jízdu a 2-4 na spaní) to je jistě dostačující.

TS BusCamp Tipi - netradičně uspořádaný interiér
Netradičně uspořádaný interiér vozu TS BusCamp Tipi nabízí nevšední zážitky.

Závěr

Tohle auto se nikdy nestane masovým produktem. Na to je příliš netradiční a plné kompromisů. Za cenu od 98.600€ (107.000€ je cena za předváděný vůz) se také nejedná zrovna o nejdostupnější model na trhu. Co ale hodnotím skutečně vysoko je odvaha výrobce a míra inovací, kterou se podařilo do jednoho auta dostat. Stojaté vody kategorie obytných dodávek se narušují jen zřídkakdy. Čestnou výjimkou je třeba Affinity nebo se jí nedávno stala Adria. Jinak se ale většina výrobců prostě drží zaběhlých kolejí. A proto jsem rád, že takové „bláznivé“ nápady, jako je TS Buscamp Tipi, vznikají a ukazují, že to jde dělat i jinak.

Foto: TS BusCamp

Newsletter

.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související

Nejnovější

Rimor Horus 195 (model 2022)

Značka Rimor je mezi českými zákazníky poměrně oblíbená. Zejména pak v segmentu velkých obytných vozů. Jako každý výrobce velkých obytek i Rimor má ve...

PODCAST: Chorvatsko – oblíbená destinace pohledem pravidelného návštěvníka

Chorvatsko je notoricky známou a velice oblíbenou turistickou destinací. O tom není pochyb. Přesto, nebo možná právě proto, bylo velice zajímavé povídat si s...

Vybavení do obytného auta – seznam pro začínající

Na jedné straně je na trhu zoufalý nedostatek obytných aut, na straně druhé tu máme nějaký ten pátek rekordní prodeje. A to i u...

PODCAST: Španělsko – země mnoha tváří

Španělsko. Vysněná destinace nejednoho karavanisty. Rozmanitá krajina, hory, města, pláže. To vše jsou hlavní lákadla této turistické destinace. Na kdy nejlépe naplánovat cestu? Kam...

Novohradské hory – výlet obytným vozem

U hranic s Rakouskem, jihovýchodně od Českých Budějovic, leží nenápadná a možná trochu opomíjená malebná část Jižních Čech - Novohradské hory. Využili jsme prodlouženého...