Slapy – voda a nádherné vyhlídky

Ne každý víkend se podaří vyrazit v pátek a ne vždy vyjde počasí. Ale přesto lze objevit hezké kouty i nedaleko bydliště. Naše první letošní vyjížďka směřovala na Slapy, vyhlídku Máj a do Jílového u Prahy.

Kde přenocovat

Kemp pro karavany najdete na přehradě Slapy snad na každém kroku. V našem termínu jednak nebyly kempy ještě otevřené a vlastně jsme ani do žádného nechtěli. Navíc jsme mířili do končin, které jsou blízko samotné hrázi, a tak bychom kemp hledali jen obtížně. Proto jsme hledali místo k přespání blízko této lokalitě. Našli jsme naprosto fantastické rozlehlé parkoviště v obci Třebenice. Poloha tohoto stání je velmi vhodná jako výchozí bod pro výlety do okolí a plusem tohoto místa je i to, že jakkoli umístěné v kopci, parkoviště je poměrně rovné, a tak není potřeba sahat k žádnému vyrovnávání vozidla. A kdo bude chtít, pár set metrů odtud lze nalézt i hospodu.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Rozhledna Pepř

Jílové u Prahy jsem vždy vnímal spíše jako město s nekvalitní silnicí, kterou je potřeba přetrpět na cestě na Novou Živohošť, kde jsem kdysi sbíral své první zkušenosti s karavaningem. Tentokrát jsme sem zavítali ale záměrně. Náš první pokus o návštěvu vyhlídky Máj selhal, neboť jsme nenašli místo, kde zaparkovat. A tak jsme si řekli, že to zkusíme později a mezi tím se podíváme do Jílového na rozhlednu Pepř.

Využili jsme výhody vestavby a zaparkovali jsme přímo na náměstí, odkud vede turistická trasa přímo na rozhledu. Nejprve z kopce dolů a pak už jen vzhůru mezi novou zástavbou až k rozhledně. Cesta je trochu rozbitá a chladné a větrné počasí zážitku úplně nepřidalo. Ale nakonec jsme vrchol úspěšně zdolali.

Rozhledna je víceméně běžné železné konstrukce a, upřímně, ani okolí, ani výhled není bůhvíjak oslnivý. Ale jako cíl kratší procházky, a vzhledem k tomu, že výstup na rozhlednu je zdarma, proč ne. Možná díky tomu nám pak v cukrárně na náměstí chutnala káva o něco málo více, než by tomu bylo bez této vycházky.

Vyhlídka Máj

Hlavním tahákem a asi nejfotografovanější vyhlídkou v místě Svatojánských proudů je vyhlídka Máj. Jde se k ní nenáročnou procházku z nedaleké obce Teletín. Jen je potřeba mít štěstí na parkování. Parkovací plocha podél silnice nenabízí příliš mnoho stání a nedaleká louka, na kterou se někteří odvážlivci vypravili na mě nepůsobila úplně jako plocha k parkování určená a navíc v silně aprílovém počasí jsem měl obavu z toho, že bychom také kvůli blátu mohli mít problém vyjet.

Samotná vyhlídka je skutečně nádherná a parádní zážitek nám nezkazila ani přeháňka se silným větrem, která nás tam přivítala. Holt apríl se vším všudy.

Slapy

Cestou z vyhlídky Máj na parkoviště v obci Třebenice je dobré ještě zastavit ve sjezdu k slapské hrázi. Kromě krásného stánku z občerstvením je zde hlavně fantastická vyhlídka, kde najdete hladinu přehrady jako na dlani.

Přespat v obci Třebenice má tu výhodu, že je odtud jen kousek k samotné hrázi vodní nádrže Slapy. Pár desítek schodů dolů k řece a můžete se kochat samotnou stavbou. Následně jsme se vydali po proudu řeky pohodovou procházkou podél vody, kdy jsme mohli obdivovat různě (ne)povedené a (ne)udržované chaty.

Pro zdatnější jedince se nabízí pěší výlet až do Štěchovic a jet zpátky třeba pravidelnou autobusovou linkou. Ve Štěchovicích určitě najdete nejeden zajímavý cíl v podobě kavárny či restaurace. 🙂

Závěrem – doporučujeme!

Tu fotku známe všichni. Nejčastěji fotografovaný meandr Vltavy. Kde jí ale lidé fotí? Je to právě vyhlídka Máj a jako taková určitě stojí za návštěvu. Pro děti nenáročná cesta, pro vyznavače geocachingu čtyři jednoduché kešky, a vůbec… za nás dobrý tip na příjemně strávený víkend.

Zaujal vás náš tip na cestu? Naše výlety a doporučení na cesty můžete vybírat přehledně z mapy.

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

TEST: Knaus Tourer Van 500MQ (2023) – díl 3 – jak se v něm bydlí v noci?

Posledně jsme se podívali na Knaus Tourer Van 500MQ pohledem denního režimu. Dnes se zaměříme na noční fungování. Jak pohodlné je přední stahovací lůžko?...

Bürstner eLineo – první komerční vestavba s elektrickým pohonem

Bürstner eLineo bude nejspíše první běžně nabízenou vestavbou poháněnou čistě elektrickým pohonem. Model eLineo vychází z modelu Bürstner Lineo C 590 na podvozku Ford...

TEST: Knaus Tourer Van 500MQ (2023) – díl 2 – jak se v něm žije přes den?

Knaus Tourer Van 500MQ je postaven na podvozku VW T6.1, a to znamená jistá specifika v oblasti provedení obytné nástavby. Jak se s nimi...

TEST: Knaus Tourer Van 500MQ (2023) – díl 1 – představení a první dojmy

Knaus Tourer Van je netradiční novinkou oblíbeného výrobce obytných aut. Tento model byl představen v létě minulého roku a ihned zaujal zejména unikátní volbou...

Podvozková sada Twin-Monotube Projekt – konec uskákané a kolébavé jízdy

Známí "ladiči podvozků" Eibach a Koni přichází s podvozkovou sadou pro obytné vozy s názvem Twin-Monotube Projekt. Máte pocit, že z vás vaše Ducato/Jumper/Boxer...