Slapy – voda a nádherné vyhlídky

Ne každý víkend se podaří vyrazit v pátek a ne vždy vyjde počasí. Ale přesto lze objevit hezké kouty i nedaleko bydliště. Naše první letošní vyjížďka směřovala na Slapy, vyhlídku Máj a do Jílového u Prahy.

Kde přenocovat

Kemp pro karavany najdete na přehradě Slapy snad na každém kroku. V našem termínu jednak nebyly kempy ještě otevřené a vlastně jsme ani do žádného nechtěli. Navíc jsme mířili do končin, které jsou blízko samotné hrázi, a tak bychom kemp hledali jen obtížně. Proto jsme hledali místo k přespání blízko této lokalitě. Našli jsme naprosto fantastické rozlehlé parkoviště v obci Třebenice. Poloha tohoto stání je velmi vhodná jako výchozí bod pro výlety do okolí a plusem tohoto místa je i to, že jakkoli umístěné v kopci, parkoviště je poměrně rovné, a tak není potřeba sahat k žádnému vyrovnávání vozidla. A kdo bude chtít, pár set metrů odtud lze nalézt i hospodu.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Rozhledna Pepř

Jílové u Prahy jsem vždy vnímal spíše jako město s nekvalitní silnicí, kterou je potřeba přetrpět na cestě na Novou Živohošť, kde jsem kdysi sbíral své první zkušenosti s karavaningem. Tentokrát jsme sem zavítali ale záměrně. Náš první pokus o návštěvu vyhlídky Máj selhal, neboť jsme nenašli místo, kde zaparkovat. A tak jsme si řekli, že to zkusíme později a mezi tím se podíváme do Jílového na rozhlednu Pepř.

Využili jsme výhody vestavby a zaparkovali jsme přímo na náměstí, odkud vede turistická trasa přímo na rozhledu. Nejprve z kopce dolů a pak už jen vzhůru mezi novou zástavbou až k rozhledně. Cesta je trochu rozbitá a chladné a větrné počasí zážitku úplně nepřidalo. Ale nakonec jsme vrchol úspěšně zdolali.

Rozhledna je víceméně běžné železné konstrukce a, upřímně, ani okolí, ani výhled není bůhvíjak oslnivý. Ale jako cíl kratší procházky, a vzhledem k tomu, že výstup na rozhlednu je zdarma, proč ne. Možná díky tomu nám pak v cukrárně na náměstí chutnala káva o něco málo více, než by tomu bylo bez této vycházky.

Vyhlídka Máj

Hlavním tahákem a asi nejfotografovanější vyhlídkou v místě Svatojánských proudů je vyhlídka Máj. Jde se k ní nenáročnou procházku z nedaleké obce Teletín. Jen je potřeba mít štěstí na parkování. Parkovací plocha podél silnice nenabízí příliš mnoho stání a nedaleká louka, na kterou se někteří odvážlivci vypravili na mě nepůsobila úplně jako plocha k parkování určená a navíc v silně aprílovém počasí jsem měl obavu z toho, že bychom také kvůli blátu mohli mít problém vyjet.

Samotná vyhlídka je skutečně nádherná a parádní zážitek nám nezkazila ani přeháňka se silným větrem, která nás tam přivítala. Holt apríl se vším všudy.

Slapy

Cestou z vyhlídky Máj na parkoviště v obci Třebenice je dobré ještě zastavit ve sjezdu k slapské hrázi. Kromě krásného stánku z občerstvením je zde hlavně fantastická vyhlídka, kde najdete hladinu přehrady jako na dlani.

Přespat v obci Třebenice má tu výhodu, že je odtud jen kousek k samotné hrázi vodní nádrže Slapy. Pár desítek schodů dolů k řece a můžete se kochat samotnou stavbou. Následně jsme se vydali po proudu řeky pohodovou procházkou podél vody, kdy jsme mohli obdivovat různě (ne)povedené a (ne)udržované chaty.

Pro zdatnější jedince se nabízí pěší výlet až do Štěchovic a jet zpátky třeba pravidelnou autobusovou linkou. Ve Štěchovicích určitě najdete nejeden zajímavý cíl v podobě kavárny či restaurace. 🙂

Závěrem – doporučujeme!

Tu fotku známe všichni. Nejčastěji fotografovaný meandr Vltavy. Kde jí ale lidé fotí? Je to právě vyhlídka Máj a jako taková určitě stojí za návštěvu. Pro děti nenáročná cesta, pro vyznavače geocachingu čtyři jednoduché kešky, a vůbec… za nás dobrý tip na příjemně strávený víkend.

Zaujal vás náš tip na cestu? Naše výlety a doporučení na cesty můžete vybírat přehledně z mapy.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...

PODCAST: Severní Amerika obytným vozem – pronájem obytného vozu v USA

Severní Amerika je lákavou destinací, která je pro cestování obytným vozem jako stvořená. Nás jedna taková cesta po USA čeká, a tak stojí za...

VIDEO: Affinity Duo (2024) – detailní prohlídka

Affinity je snad nejodvážnějším výrobcem obytných dodávek na trhu. Každý jeho model je něčím výjimečný a Affinity Duo není výjimkou. Díky společnosti Caravan City...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

A máme tady závěrečnou část testu Affinity Duo. Auto jsme si už podrobně představili, řekli si, jak funguje ve dne i v noci. Takže...

Kam na Vysočině obytným autem – Žďár nad Sázavou a Pernštejn

Kam na Vysočině obytným autem? A kde se k tomu dobře najíst a rovnou tam i přespat? Tentokrát jsme se s rodinou vypravili do...