Slapy – voda a nádherné vyhlídky

Ne každý víkend se podaří vyrazit v pátek a ne vždy vyjde počasí. Ale přesto lze objevit hezké kouty i nedaleko bydliště. Naše první letošní vyjížďka směřovala na Slapy, vyhlídku Máj a do Jílového u Prahy.

Kde přenocovat

Kemp pro karavany najdete na přehradě Slapy snad na každém kroku. V našem termínu jednak nebyly kempy ještě otevřené a vlastně jsme ani do žádného nechtěli. Navíc jsme mířili do končin, které jsou blízko samotné hrázi, a tak bychom kemp hledali jen obtížně. Proto jsme hledali místo k přespání blízko této lokalitě. Našli jsme naprosto fantastické rozlehlé parkoviště v obci Třebenice. Poloha tohoto stání je velmi vhodná jako výchozí bod pro výlety do okolí a plusem tohoto místa je i to, že jakkoli umístěné v kopci, parkoviště je poměrně rovné, a tak není potřeba sahat k žádnému vyrovnávání vozidla. A kdo bude chtít, pár set metrů odtud lze nalézt i hospodu.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Rozhledna Pepř

Jílové u Prahy jsem vždy vnímal spíše jako město s nekvalitní silnicí, kterou je potřeba přetrpět na cestě na Novou Živohošť, kde jsem kdysi sbíral své první zkušenosti s karavaningem. Tentokrát jsme sem zavítali ale záměrně. Náš první pokus o návštěvu vyhlídky Máj selhal, neboť jsme nenašli místo, kde zaparkovat. A tak jsme si řekli, že to zkusíme později a mezi tím se podíváme do Jílového na rozhlednu Pepř.

Využili jsme výhody vestavby a zaparkovali jsme přímo na náměstí, odkud vede turistická trasa přímo na rozhledu. Nejprve z kopce dolů a pak už jen vzhůru mezi novou zástavbou až k rozhledně. Cesta je trochu rozbitá a chladné a větrné počasí zážitku úplně nepřidalo. Ale nakonec jsme vrchol úspěšně zdolali.

Rozhledna je víceméně běžné železné konstrukce a, upřímně, ani okolí, ani výhled není bůhvíjak oslnivý. Ale jako cíl kratší procházky, a vzhledem k tomu, že výstup na rozhlednu je zdarma, proč ne. Možná díky tomu nám pak v cukrárně na náměstí chutnala káva o něco málo více, než by tomu bylo bez této vycházky.

Vyhlídka Máj

Hlavním tahákem a asi nejfotografovanější vyhlídkou v místě Svatojánských proudů je vyhlídka Máj. Jde se k ní nenáročnou procházku z nedaleké obce Teletín. Jen je potřeba mít štěstí na parkování. Parkovací plocha podél silnice nenabízí příliš mnoho stání a nedaleká louka, na kterou se někteří odvážlivci vypravili na mě nepůsobila úplně jako plocha k parkování určená a navíc v silně aprílovém počasí jsem měl obavu z toho, že bychom také kvůli blátu mohli mít problém vyjet.

Samotná vyhlídka je skutečně nádherná a parádní zážitek nám nezkazila ani přeháňka se silným větrem, která nás tam přivítala. Holt apríl se vším všudy.

Slapy

Cestou z vyhlídky Máj na parkoviště v obci Třebenice je dobré ještě zastavit ve sjezdu k slapské hrázi. Kromě krásného stánku z občerstvením je zde hlavně fantastická vyhlídka, kde najdete hladinu přehrady jako na dlani.

Přespat v obci Třebenice má tu výhodu, že je odtud jen kousek k samotné hrázi vodní nádrže Slapy. Pár desítek schodů dolů k řece a můžete se kochat samotnou stavbou. Následně jsme se vydali po proudu řeky pohodovou procházkou podél vody, kdy jsme mohli obdivovat různě (ne)povedené a (ne)udržované chaty.

Pro zdatnější jedince se nabízí pěší výlet až do Štěchovic a jet zpátky třeba pravidelnou autobusovou linkou. Ve Štěchovicích určitě najdete nejeden zajímavý cíl v podobě kavárny či restaurace. 🙂

Závěrem – doporučujeme!

Tu fotku známe všichni. Nejčastěji fotografovaný meandr Vltavy. Kde jí ale lidé fotí? Je to právě vyhlídka Máj a jako taková určitě stojí za návštěvu. Pro děti nenáročná cesta, pro vyznavače geocachingu čtyři jednoduché kešky, a vůbec… za nás dobrý tip na příjemně strávený víkend.

Zaujal vás náš tip na cestu? Naše výlety a doporučení na cesty můžete vybírat přehledně z mapy.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Nový Renault Master 2024 – v čem je lepší pro vestavby?

Renault Master známe již nějaký ten pátek. Pro rok 2024 však údajně přichází Renault s kompletně přestavěným autem. Nejedná se tak prý o pouhý...

Furgok – neviditelná koupelna v obytné dodávce

Značka Furgok není v našich končinách příliš známá. Nejedná se ale o žádného nováčka - španělský výrobce se chlubí již 14 letou historií. Klasické...

LMC Innovan 592 (2024) – podélné spaní ve Ford Transit

Lze zajistit dostatek prostoru v šest metrů dlouhém voze Ford Transit při podélně uloženém lůžku? LMC Innovan 592, novinka pro rok 2024, se o...

Konečně nová lithiová baterie Perfektium 150Ah v našem obytném autě

Od doby, co jsme koupili naše auto, čekám na vhodný okamžik pro výměnu olověné nástavbové baterie za novou, lithiovou. Nová lithiová baterie (LiFePO4) se...

VIDEO: Caravaning Brno 2023 – obytné dodávky

Na letošním veletrhu Caravaning Brno 2023 jsme si my, fanoušci obytných dodávek, přišli na své. Tolik vestaveb na jednom místě se v Česku jen...