5 a 1 tip jak šťastně přežít dovolenou s rodinou v obytňáku

Když vyprávím o našich cestách obytnou dodávkou s rodinou, nezřídka dostávám otázku, jak je možné, že si na tak malém prostoru během dovolených nelezeme na nervy. Je jasné, že základem je tolerantní manželka (že, Vanistko?) :-), ale není to jen o tom. Jsem přesvědčen, že existuje pár pravidel, která, když se jich člověk drží, výrazně zvýší pravděpodobnost na úspěch. Takže jakých je těch 5 tipů, jak přežít dovolenou s rodinou v obytňáku?

Tip 1 – Pečlivý výběr cílů cesty s ohledem na zájmy členů rodiny

Každý z rodiny má obvykle trochu odlišné představy o tom, co je tím největším zážitkem, který si chce z cesty přivézt. Nejlepší je užít si od každého trošku, takže každý je na konci spokojený. Pro úspěšnou cestu je tak potřeba znát, co koho baví, a přizpůsobit tomu cíle po cestě.

Naše nejmladší si užije každé hřiště, spolu se starším pak zábavní parky a koupání. Starší potomek pak vyhledává navíc rozhledny a památky, pěší výlety a kola. Vanistka a já pak máme rádi přírodu, poznávání obecně, ale chvíli se jen tak válet a nic nedělat u nějakého koupání také přijde tu a tam vhod. A s tímhle musíme pracovat.

Kutná Hora rozhledna Kaňk

Plánujeme tedy tak, aby se zážitky střídaly. Pro děti zařazujeme zábavní park nebo koupaliště, abychom další den vyrazili třeba do přírody nebo za poznáním. S ohledem na to pak volíme vhodné lokality. Například proto jsme loni zvolili v Dolomitech kemp v Campitello di Fassa (I) – má dětské hřiště, hned od kempu vede nenáročná cyklostezka, pěšky se dá dojít na lanovku a případně lze autobusem popojet do termálů. Člověk se nemusí hnout z místa a najde zábavu pro všechny.

Tip 2 – Plánujte realistické a smysluplné přejezdy

Nezřídka se při plánování dostanu do chvilkového „tranzu“ a naplánuji přehnaně náročný přejezd. Vysoké stovky kilometrů, případně dlouhé hodiny cesty. Obytná dodávka k tomu vyloženě vybízí. Vanistka mě pak vždycky vlídně usměrní, že to bude pro děti (a nejen pro ně) náročné. Má pravdu.

Ono je fajn k tomu moři dojet co nejdříve a po měsících „těšení se“ být už už v cílové lokalitě. Ale u obytných aut (a vestaveb zvláště) podle mě platí, že i cesta je cíl. Možná nemusíme být v cíli hned první den dovolené. Možná bude fajn zastavit v půlce cesty u nějakého jezera a vykoupat se. Nebo si udělat procházku po historickém centru menšího města. Věřte mi, všichni (a vy nakonec také) to ocení. Obytné auto podle mě není o spěchu, ale o uvolnění. Pohodě. Odpočinku. Prožívání zážitku. Čím dříve se do tohoto rozpoložení dostanete, tím dříve budou všichni spokojení.

Tip 3 – Naplánujte si předem cestu a místa k přespání

Možná si řeknete: „Nač plánovat? Obytňáky jsou přece ideální pro svou volnost, svobodu, možnost improvizace.“ Ano i ne. Pokud jedete s rodinou, vždycky je lepší držet se nějakého plánu. Cestu zvládnete určitě snadno s navigací. Ale vždy je lepší si vytipovat, kde budete spát.

Já osobně si s rodinou úplně netroufám hledat naslepo místo, až když se začne blížit večer. Vždy si předem tipuji lokalitu, kam chceme daný den dojet, a v okolí daného místa hledám vhodné příležitosti k přespání. Odpadá tak stres s blouděním na poslední chvíli v neznámých končinách.

Tip 4 – Najděte si alternativní místa k přespání

Na cestě může dojít k řadě nečekaným situacím. V exponovaných měsících je to nejčastěji (a poměrně běžně) zdržení v důsledku kolony vozidel, případně obsazenost vámi vybraného „nocležiště“. Pokud jedete s dětmi, tak není vyloučena také nevolnost některého z účastníků výpravy. Proto se mi osvědčilo mít vždy vytipovaných pár alternativních míst k přespání.

Vždy hledám k již vybranému místu (z předchozího tipu) alespoň jedno až dvě záložní v rozumné vzdálenosti pro případ plného obsazení nebo nečekaného uzavření. Potom alespoň nahrubo tipuji místa/oblasti, kde můžeme skončit v situaci, kdy se cesta nebude odvíjet podle plánů a zvládneme ujet jen kratší vzdálenost.

Tento postup se mi nejednou osvědčil. Pokud totiž realita přestane odpovídat původnímu plánu, vyhneme se nepříjemným okamžikům, které nás mohou jinak v takové situaci doprovázet. Rozmrzelost z nepříznivého vývoje cesty pak nebudeme dále zvyšovat průpovídkami typu „ještě musíme ujet xxx kilometrů“ nebo „teď jsme zastavovali, takhle tam budeme bůhví kdy“.

Tip 5 – Cesta je cíl aneb „Je to dovolená, ne závod!“

Sebelepší plán občas nevyjde. A nebo prostě reálně během příprav nezbyl dostatek času na naplánování úplně podle představ. To se může stát. Pak mi vždy pomohlo zlaté pravidlo z mých motorkářských časů: „CESTA JE CÍL!“ To, že jsem na dovolené s rodinou, to jsou ty chvíle, pro které to děláme. Zážitkem samozřejmě může být a je to, že jsme u toho vysněného moře, nebo v úžasných horách. Ale je to vlastně spíš jen jakýsi prostředek, jak si umocnit a ještě hlouběji do paměti vrýt vzpomínky a zážitky na společně strávený čas.

Konstantinovy Lázně - inline dráha

Ultimátní tip na závěr

V nejhorších chvílích, kdy zastavujeme už potřetí u krajnice, že je někomu z posádky špatně, nebo popojíždíme již druhou hodinu v nekonečné koloně, je potřeba zapomenout na to, že cílem je naše nějaká původní předpokládaná destinace vzdálená ještě třeba stovky kilometrů. V takovém případě se mi vždy vyplatilo (a opět děkuji Vanistce, že mi to v nejvypjatějších chvílích vlídně připomíná) sundat nohu z pomyslného plynu spěchu, zaimprovizovat, slevit z původních představ a říct si, že ta dovolená nezačne „až tam budeme“, ale že už běží. Celé rodině. A kazit si ji zbytečným stresem, když máme tu volnost obytného auta, je naprostý nesmysl.

 

 

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...

PODCAST: Severní Amerika obytným vozem – pronájem obytného vozu v USA

Severní Amerika je lákavou destinací, která je pro cestování obytným vozem jako stvořená. Nás jedna taková cesta po USA čeká, a tak stojí za...

VIDEO: Affinity Duo (2024) – detailní prohlídka

Affinity je snad nejodvážnějším výrobcem obytných dodávek na trhu. Každý jeho model je něčím výjimečný a Affinity Duo není výjimkou. Díky společnosti Caravan City...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

A máme tady závěrečnou část testu Affinity Duo. Auto jsme si už podrobně představili, řekli si, jak funguje ve dne i v noci. Takže...

Kam na Vysočině obytným autem – Žďár nad Sázavou a Pernštejn

Kam na Vysočině obytným autem? A kde se k tomu dobře najíst a rovnou tam i přespat? Tentokrát jsme se s rodinou vypravili do...