Pössl Summit 600 Plus – 10.000km – díl 4 – koupelna

Dostáváme se do druhé poloviny článků o zkušenostech s vozem Pössl Summit 600 Plus po 10.000km. Posledně jsem se poměrně podrobně věnoval kuchyňské lince v naší dodávce, dnes se podíváme na koupelnu. Když jsem o ni psal před více než rokem (Pössl Summit 600 Plus – zkušenosti díl 4 – koupelna), oznámkoval jsem ji jedničkou. Jak si vede teď?

Koncept překlápěcí koupelny

Pössl zvolil pro Summit koncept překlápěcí koupelny a byl to jeden z rozhodujících faktorů, proč jsme se pro tento model rozhodli. Pevná koupelna nás odrazovala použitím sprchovacího závěsu a myšlenku na prostornou koupelnu do uličky jsme pak opustili kvůli tomu, že komfort překlápěcí není o tolik menší a přitom neblokuje během používání průchod, lednici, atd.

Pössl Summit 600 Plus - toaleta s umyvadlem
Koupelna – toaleta s umyvadlem
Pössl Summit 600 Plus - koupelna
Koupelna – sprchový kout

I po bezmála dvou sezónách jsem přesvědčen, že překlápěcí koupelna je pro nás to nejlepší, co jsme mohli vybrat. Na druhou stranu uznávám, že existují pevné koupelny ve variantě bez závěsu (například koupelna ve VW Grand California), které poskytnou komfort obdobný (i když s trochu větším „úklidem“ po sprchování).

Velikost koupelny

I po delších zkušenostech mohu s klidným svědomím konstatovat, že rozměrově je koupelna pro mých lehce přes 185cm tak akorát. Řekněme, že je to taková plusmínus hraniční výška pro ještě pohodlné fungování.

Velikost umyvadla je pro děti ok, pro dospělého řekněme jakž takž. Vodovodní baterie je vyvedená na pravé straně umyvadla, a to je pro praváka trochu nepraktická pozice. Na opačné straně by to bylo pohodlnější.

A když už jsme u té baterie, tak si musím postěžovat úplně stejně jako v předchozím článku ke kuchyni (Pössl Summit 600 Plus – 10.000km – díl 3 – posuvné dveře a kuchyň). Perlátor je příliš jemný a proud vody příliš prudký. V koupelně je situace ještě o to horší, že bezprostřední okolí umyvadla je vyvedeno v černém vysokém lesku a hned nad ním je zrcadlo. Takže jakékoli umytí rukou, nebo třeba jen puštění vody trochu větším proudem do umyvadla, končí utíráním vody rozstříkané všude kolem. Tohle je vážně protivné…

Překlápěcí koupelna

Dveře do koupelny

Tuhle kapitolku budeme mít za sebou asi velice rychle. Lamelové posuvné dveře jsou podle mě bezkonkurenčně nejlepší. Nezaberou v zásadě žádné místo a fungují naprosto bezproblémově.

Odkládací prostory

Zkušenosti nám ukázaly, že skříňka pod umyvadlem je naprosto top. Nepostradatelná. Nedokážu si představit, že by tam nebyla. Své stabilní místo si zde našla náhradní role toaletního papíru, krabička s chemickými sáčky do WC, a na delších cestách holicí strojek. A ještě něco málo by se vešlo.

Co se týče úložného prostoru ve skříňce na stěně, tak tam se toho taky vejde docela hodně. Drobnou nevýhodou je, že obě poličky jsou stejně vysoké, přičemž výška je tak tak na zubní kartáček v kelímku. Takže drží tam, vejde se tam, ale nepohodlně se za provozu vyndavá a vrací zpět. Viděl jsem několik podomácku realizovaných úprav, které mění výšku poliček, a není to vůbec špatný nápad. Každopádně kdyby ještě v poličce byla gumička k uchycení uložených věcí pro jízdu, bylo by to ještě o chloupek lepší. Takhle na vás po příjezdu na místo při prvním otevření skříňky vždycky něco menšího vyskočí.

Sanitární paket

V rámci příplatkového sanitárního paketu dostanete za nemalých 200 Euro držák toaletního papíru, háčky na stěně, ale hlavně podsvícené zrcadlo. Ty první dvě věci jsou fajn, ale to podsvícené zrcadlo je za mě nutnost. Minimálně v našem autě, kde díky stanové střeše nemáme v koupelně střešní okno. Světlo za zrcadlem koupelnu pěkně rozzáří a i při používání zrcadla například při holení je světlo z tohoto místa velmi praktické.

Okna nahradil SOG

Koupelna v Summitu má pouze střešní okno. A zvolíte-li stejně jako my stanovou střechu, není v koupelně nic, jak by se dalo větrat. Pouze do prostoru vozu. Z tohoto důvodu jsme nechali nainstalovat hned u prodejce SOG – tedy aktivní odvětrání kazety toalety mimo vůz. Tahle kombinace je funkční a nikdy jsme neměli problém ani se zápachem ani s vlhkostí. V naší kombinaci si jen asi dovedu představit, že vlhké ručníky by možná schly o poznání lépe, kdyby v koupelně okno bylo.

Vanička

Celá podlaha je v případě překlápěcí koupelny řešena jako jedna velká vanička. V Summitu má dva odtokové otvory, což je docela praktické. Nicméně mohly by být umístěny opravdu v protilehlých rozích úhlopříčně. Takhle se může stát, že když stojíte šikmo určitým směrem, musíte vodě do odpadu trochu více pomáhat. Ale stalo se nám to asi jen jednou, takže si úplně nestěžuji.

Pössl Summit 600 Plus - vanička v koupelně

Co se týče ochrany sprchové vaničky, opravdu se nám osvědčila podložka vyřezaná z koupelnových předložek prodávaných v metráži. Krásně chrání povrch, podlaha nestudí, a při sprchování se použije v uličce jako běžná sprchová předložka. Za pár korun funkční řešení, co navíc nic moc neváží.

Závady

V koupelně jsme zatím řešili jednu drobnou závadu. Bylo to odlepení dýhy na hraně skříňky pod umyvadlem (v délce přibližně 1cm). Bohužel se jednalo o místo bezprostředně u umyvadla, kde se hodně často drží voda. Prodejce danou věc opravil, ale po půl roce jsme to nechávali přilepovat podruhé. Tak doufám, že už to vydrží.

Dolní okraj zrcadla se začínající mapou

Druhá závada je možná na cestě a vlastně doufám, že se projeví co nejdříve. Zdá se, že spodní okraj zrcadla, který je víceméně neustále v kontaktu s vodou díky stříkající vodě z baterie, začíná lehce „slepnou“. Tzn. začíná tam být vidět náznak vznikající mapy. Pokud se to má dále rozšiřovat, potřebuji, aby se to zhoršilo do doby, než nám skončí záruční doba. S prodejcem jsem o tom mluvil a pokud se to bude šířit, máme přislíbenou nápravu.

Závěr

I když jsem už vzal na milost i některé pevné koupelny bez závěsu, stále jsem přesvědčen, že překlápěcí koupelna patří k tomu nejpraktičtějšímu provedení, co lze do obytné dodávky pořídit. Minimálně ta v Summitu. Bohužel v modelovém roce 2021 přistoupil Pössl k modernizaci, která sice nabízí větší umyvadlo a možná lepší vodovodní baterii, ale za cenu odstranění skříňky pod umyvadlem. A to je podle mě ztráta příliš bolestivá.

A co příště? To se podíváme na spaní.

 

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

PODCAST: Holandsko jsou nejen tulipány

Rádi byste se vydali do Holandska za krásami tulipánů? Holandsko a tulipány prostě patří neoddiskutovatelně k sobě. Jaro je ta správná doba na obdivování...

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...

PODCAST: Severní Amerika obytným vozem – pronájem obytného vozu v USA

Severní Amerika je lákavou destinací, která je pro cestování obytným vozem jako stvořená. Nás jedna taková cesta po USA čeká, a tak stojí za...

VIDEO: Affinity Duo (2024) – detailní prohlídka

Affinity je snad nejodvážnějším výrobcem obytných dodávek na trhu. Každý jeho model je něčím výjimečný a Affinity Duo není výjimkou. Díky společnosti Caravan City...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

A máme tady závěrečnou část testu Affinity Duo. Auto jsme si už podrobně představili, řekli si, jak funguje ve dne i v noci. Takže...