CHKO Labské pískovce – výlety jak z pohádky

Při plánování našich výletů jsme již delší dobu pokukovali po oblasti v okolí Děčína. Je to pro nás chvilka jízdy a až doposud to byla oblast, kterou jsem zatím neměli úplně „probádanou“. A tak když se sešla příznivá předpověď počasí s našimi časovými možnostmi, rozhodnutí padlo během chvilky. Tentokrát vyrazíme na Stellplatz Sněžník a zkusíme oblast CHKO Labské pískovce prozkoumat trochu podrobněji. Tipů na výlety je zde až dost!

Stellplatz Sněžník - stání
Stellplatz Sněžník

Stellplatz Sněžník se představuje

Tohle karavanové stání patří mezi jedno z prvních v ČR. Ale nenechte se zmást, bylo otevřeno teprve v roce 2015. (Dovolte mi odbočit, ale na tomto případě je vidět, jak špatně na tom s výstavbou infrastruktury pro karavanisty jsme, že jeden z prvních stellplatzů (možná úplně první) nabízející služby a komfort plně srovnatelný s těmi německými, je teprve 6 let starý!)

Poloha

Stellplatz Sněžník se nachází v samotném srdci Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce nedaleko rozhledny Děčínský Sněžník. Poloha tohoto karavanového stání je tak naprosto ideální pro objevování této oblasti, a to jak pěšky, tak třeba na kolech.

Stellplatz Sněžník - vjezd
Stellplatz Sněžník – vjezd

Toto karavanové stání je víceméně v centru malebné horské vesničky Sněžník a ke krásnému a ničím nerušenému rázu této obce tak trochu překvapivě přispěl i právě samotný stellplatz. Ptáte se jak? Původně totiž stál v tomto místě již nevyužívaný panelový bytový dům. Častá to bolest českého venkova – ošklivá socialistická stavba hyzdící ráz jinak pohledného venkova. Naštěstí se zde našel investor – stávající majitel a provozovatel stellplatzu. Nevzhledný a chátrající panelový dům od obce odkoupil, provedl demolici, a na místě vystavěl právě stellplatz Snežník. Ten je navržen tak, aby co nejméně narušoval ráz venkovské příhraniční obce a podle mého názoru se mu to velice dobře daří.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Vybavení

Majitelé si při zakládání stellplatzu dali za cíl vybudovat karavanové stání evropských standardů. A to se jim povedlo. Vytvořili moderní plně automatizované zařízení. Přijíždíte k bráně, na stisk tlačítka dostanete magnetickou kartičku. Tu si můžete (ale nemusíte) nabít penězi v automatu a za pomoci této „peněženky“ pak platíte za další služby, které chcete případně využít (extra se platí pouze za připojení k elektřině nebo za čerpání pitné vody). Kartičku pak na závěr použijete v automatu pro zaplacení dle délky vašeho pobytu (platí se po hodinách, minimum je 5 hodin) a pro závěrečné otevření závory.

Platební automat je asi jediná věc, ke které mám drobnou výtku. A to, že akceptuje pouze hotovost (mince i bankovky). Majitel stellplatzu si však je tohoto „nedostatku“ vědom a snaží se sehnat automat s podporou platebních karet. Bohužel dodavatel používaného systému zatím podporuje v současné době pouze německý bankovní trh. Tak snad se brzy dočkáme.

Stellplatz Sněžník - servisní místo
Stellplatz Sněžník – servisní místo

Kromě všech standardních služeb, jako je výlevka pro chemické WC, výpusť na šedou vodu, pitná voda nebo elektrická přípojka, je zde navíc k dispozici dokonce i WC se sprchou (bohužel v covidové době uzavřené). Jako základna pro výlety tak naprosto dokonalé.

A ještě třešínka na dortu… Nezřídka se stane, že ráno po otevření dveří najdete pozornost od majitelů – čerstvé rohlíky k snídani. Moc milé!!!

Kam na výlety v CHKO Labské pískovce?

Jak jsem uvedl výše, stellplatz Sněžník je víceméně uprostřed CHKO Labské pískovce, a tak o turistické cíle není skutečně nouze. My jsme absolvovali několik výletů, o které se s vámi chci podělit.

Rozhledna Děčínský Sněžník a Drážďanská vyhlídka

Prvním cílem, který si každý při pohledu na mapu vytyčí, je návštěva rozhledny Děčínský Sněžník. Procházka ze stellplatzu není nijak dlouhá a rozhodně ji zvládnou i děti. Navíc je vhodná třeba i pro rodiny s kočárkem. Na kraji obce Sněžník můžete u parkoviště ještě pořídit zmrzlinu a jde se nahoru.

Drážďanská vyhlídka
Drážďanská vyhlídka

Po cestě k rozhledně stojí rozhodně za pozornost Drážďanská vyhlídka. Jedná se o skalní vyhlídku ze které krásně vidíte široko daleko a mimo jiné – ne nepřekvapivě – i město Drážďany, které je odtud vzdálené vzdušnou čarou necelých 40km.

U rozhledny samotné pak najdete restauraci a bufet, kde také zakoupíte vstupenky. Návštěvu rozhledy určitě doporučuji. Málokterá věž nabízí takový výhled – nachází se totiž na jednom z nejvyšších míst v okolí a okolní vegetace nijak nepřekáží výhledům. Moc hezké!

Rozhledna Děčínský Sněžník
Rozhledna Děčínský Sněžník

Tiské stěny aneb máte rádi Prachovské skály?

Věděli jste, že existují nějaké Tiské stěny? Doufám, že nebudu působit jako naprostý ignorant, ale o Tiských stěnách (pískovcové skály) jsem se dozvěděl až z informační tabule stellplatzu. Tyto pískovcové skály v mnohém připomínají mnohem známější Prachovské skály, a troufám si říct, že krásou a majestátností se s nimi mohou v mnohém směle měřit.

My jsme jeli k Tiským stěnám na kolech (cca 4km nenáročné cesty) a nechali je stát hned u turistické chaty Tisá. Pak jsme se vydali na procházku po místní naučné stezce. Ta má dvě části – Velké Tiské stěny a Malé Tiské stěny. Samotná cesta klikatící se mezi skalami je velkou atrakcí. A děti rozhodně ocení hru „hledej číslo“. Řada skalních útvarů je totiž očíslována a v mapě, kterou dostanete společně se vstupenkou, můžete spolu s dětmi hledat názvy a hádat, jestli ta daná skála skutečně vypadá jako mumie, nebo ne.

Tiské stěny
Tiské stěny

Na závěr je pak naprosto vrcholným zážitkem návrat od Malých Tiských stěn po zelené turistické značce zpět k chatě. Víceméně celou dobu vede stezka po jedné dlouhé sklaní vyhlídce nad obcí Tisá. Nádhera!

Kristin hrádek a Vlčí jezero

Další z cyklovýletů, který určitě doporučím, je návštěva Kristina hrádku. Na okruh se vydáte od stellplatzu směrem vlevo, do části obce Sněžník zvané Přední Ves. Pak se odbočí na Nosticovu silnici a dále pořád po cyklostezce 3107 až k Vlčímu jezeru. Od něj už je to jen kousek na nádherný Kristin hrádek. Tam doporučuji určitě oběd, nebo aspoň svačinu. Kuchyně byla vynikající! A pak už jen návrat ke stellplatzu. Tento relativně nenáročný okruh po kvalitní cyklostezce rozhodně nevynechávejte.

Vlčí jezero
Vlčí jezero
Kristin hrádek
Kristin hrádek

Děčín – Zoo, Pastýřská stěna, Sokolí vrch

Jen 15 minut jízdy autem a jste v Děčíně. Zde jsme navštívili místní Zoo (volte parkování někde dole ve městě, parkoviště u Zoo bývá hodně plné a i vestavbou se tam dostat není úplně snadné), vyhlídku Pastýřská stěna a na konec našeho prodlouženého víkendu ještě rozhlednu Sokolí vrch. Ta, v kombinaci se zapadajícím sluncem, poskytla nejeden romantický výhled do krajiny…

Pastýřská stěna
Pastýřská stěna
Rozhledna Sokolí vrch
Rozhledna Sokolí vrch

Závěrem – jednoznačně doporučujeme!

Z tohoto výletu jsme byli vyloženě nadšení. Jednak je stellplatz samotný naprosto luxusně zařízený, ale hlavně je na úplně úžasném místě. Nádherná horská vesnička a řada turistických atrakcí na dosah ruky. Tohle místo s čistým svědomím doporučujeme a určitě se sem ještě vrátíme.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Affinity Three (2024) – navrženo pro tři

Affinity Three je novinkou známého polského výrobce. Tentokrát se můžeme těšit na možná trochu méně odvážné, ale stále inovativní uspořádání obytného prostoru navrženého pro...

VIDEO: Carado CV 590 4×4 – čtyřkolka na podvozku Ford Transit

Obytné dodávky s pohonem 4x4 jsou často vyhledávaným artiklem. Jedním z cenově dostupných modelů je Carado CV 590 4x4 na podvozku Ford Transit. Tuto...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 2 – jak se v něm žije přes den?

Pro ty, kteří jsou dnešní konfekční nabídkou obytných dodávek již znuděni, nabízí Affinity spoustu alternativ. Třeba zrovna Affinity Duo, které jsme měli nedávno v...

VIDEO: Affinity Freedom (2024) – kompaktní #vanlife vestavba

Affinity se nebojí netradičních půdorysů, a tak nedávno představená dceřiná značka Freedom skvěle zapadla do jejího portfolia. Nečekejme ale další variaci na téma prostor....

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 1 – představení a první dojmy

Affinity patří mezi mé nejoblíbenější značky. Mám rád jejich odvahu dělat věci úplně jinak než všichni ostatní a stejně tak jsem si oblíbil vysokou...