Domažlice a okolí – rozhledny, hvozdy a Jindřich Šimon Baar

Pěkné podzimní počasí lákalo k výletům a naše volba padla na kraj, který jsme doposud neměli příliš procestovaný. Vybrali jsme Chodsko – tedy Domažlice a okolí. Chráněná krajinná oblast Český les je zajímavá nejen přírodou, ale i svou historií.

Tip na přespání

Začneme tipem na přespání. Tím je parkoviště u ski areálu Capartice. Standardně se jedná o placené parkoviště, ale my jsme dorazili v dobu, kdy se nevybíralo. Toto místo je parádní výchozí stanoviště hned pro několik zajímavých turistických cílů. Řada z nich je odtud dosažitelná pěšky po pohodlných cestách. Kdo ale raději cykloturistiku, tak ten si přijde také na své. Cyklotras tu jsou mraky a dá se po nich dostat až do sousedního Německa.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Capartice - parkoviště
Capartice – parkoviště

Kam na výlety?

Turistických atrakcí je zde více než dost. My jsme během víkendu absolvovali jen zlomek z toho, ale stálo to za to.

Vrch Čerchov s rozhlednou

Vrch Čerchov je nejvyšším místem Českého lesa (1042 m n.m.). Rozhledna zde má svou historii již od konce 19. století! Období železné opony si však na tomto jinak malebném místě vybralo svou daň. Byla zde umístěna vojenská posádka a celý vrch byl obehnán dvojitým ostnatým drátem. Ostatně jeho pozůstatky jsou zde vidět dodnes.

Čerchov - Kurzova věž
Čerchov – Kurzova věž

Rozhledna Kurzova věž prošla v novodobých dějinách kompletní rekonstrukcí a je tak prvním pozitivním světlem na tomto jinak lehce zanedbaném místě. Blýská se ale na lepší časy – budova bývalé vojenské posádky by se měla v příštím roce dočkat kompletní přestavby na turistickou chatu s restaurací a ubytováním. Ostatní nevzhledné budovy by pak měly být odstraněny.

Na rozhlednu se dá z výše uvedeného parkoviště dostat příjemnou procházkou po asfaltové a panelové silnici (cca 4,5km) a je tak vhodná i pro kočárky. Nicméně rodiče se trochu zapotí – chvílemi je stoupání docela prudké. Pohybově méně zdatní jedinci tak možná ocení příležitost vystoupat až na vrchol autobusem. Každopádně cesta vás zavede do hlubokých bukových hvozdů chráněných jako Národní přírodní památka Čerchovské hvozdy. A nutno říct, že lesy jsou to skutečně husté.

Vyhlídka a pomník Jindřicha Šimona Baara

S Chodskem je nerozlučně spjata osoba významného českého spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Na jeho památku je zde kromě naučné stezky i vyhlídka s jeho pomníkem. Ten se od parkoviště nachází pár minut volnou chůzí a výhled do krajiny stojí za to.

Vyhlídka Jindřich Šimon Baar
Vyhlídka Jindřicha Šimona Baara

Naučná stezka Capartické louky

Pokud se sem dostanete na jaře nebo v létě, přejděte z parkoviště hlavní silnici a projděte si 2km dlouhou naučnou stezku Capartické louky. My, v hlubokém podzimu, jsme tuhle atrakci vynechali.

Domažlice

Co jsme ale nevynechali a rozhodně stojí za návštěvu jsou Domažlice. Nádherné náměstí s historickými měšťanskými domy, Chodský hrad s vyhlídkovou věží, a třeba kostel Narození panny Marie s Domažlickou věží. To všechno jsou typické dominanty tohoto města, které nelze vynechat. My jsme využili i pohostinnosti místních restaurací a nebyli jsme zklamaní. A pokud budete hledat atrakci pro nevlídné počasí, oceníte třeba místní aquacentrum.

Domažlice
Domažlice

Hrad a zámek Horšovský Týn

Když už jsme se pohybovali v této oblasti, nemohli jsme si nechat ujít státní hrad a zámek Horšovský Týn. V tomto období jsme tedy museli čekat na několik dalších návštěvníků, abychom se dočkali prohlídky, ale těch pár desítek minut čekání stálo za to. Interiéry zámeckých pokojů jsou v krásném stavu a rozhodně stojí za návštěvu. A pokud nejste zrovna vyznavači komentovaných prohlídek, prostá návštěva přilehlého náměstí s kostelem nebo prvního nádvoří je hezkým zážitkem.

Hrad a zámek Horšovský Týn
Hrad a zámek Horšovský Týn

Rozhledna Koráb

Jste-li vyznavači rozhleden, tak jako my, tak další zajímavou destinací může být rozhledna Koráb na stejnojmenném vrchu. Krátká procházka po asfaltové cestě (cca 1,5km) je vhodná i pro kočárky či menší děti. Odměnou je velice netradičně pojatá vyhlídková věž s celoročně provozovanou chatou.

Rozhledna Koráb
Rozhledna Koráb

Vodní hrad Švihov

Po cestě zpět domů jsme se ještě zastavili na návštěvu vodního hradu Švihov. Zrovna se zde konal jarmark, a tak jsme si mohli dosyta užívat atmosféry této historické stavby. Na prohlídku nám již nezbývalo příliš času a po aktivně stráveném víkendu vlastně ani energie.

Vodní hrad Švihov
Vodní hrad Švihov

Závěrem – doporučujeme

Těch pár tipů na výlety, co jsem uvedl výše, jsme stihli navštívit za jeden víkend. Ale rozhodně to není vše, co tento kraj nabízí. Pohnutá historie zejména po druhé světové válce měla velký vliv na rozvoj této oblasti a dopady tehdejšího uspořádání jsou zde vidět dodnes. Rozhodně stojí za to se sem vypravit.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...

PODCAST: Severní Amerika obytným vozem – pronájem obytného vozu v USA

Severní Amerika je lákavou destinací, která je pro cestování obytným vozem jako stvořená. Nás jedna taková cesta po USA čeká, a tak stojí za...

VIDEO: Affinity Duo (2024) – detailní prohlídka

Affinity je snad nejodvážnějším výrobcem obytných dodávek na trhu. Každý jeho model je něčím výjimečný a Affinity Duo není výjimkou. Díky společnosti Caravan City...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

A máme tady závěrečnou část testu Affinity Duo. Auto jsme si už podrobně představili, řekli si, jak funguje ve dne i v noci. Takže...

Kam na Vysočině obytným autem – Žďár nad Sázavou a Pernštejn

Kam na Vysočině obytným autem? A kde se k tomu dobře najíst a rovnou tam i přespat? Tentokrát jsme se s rodinou vypravili do...