Novohradské hory – výlet obytným vozem

U hranic s Rakouskem, jihovýchodně od Českých Budějovic, leží nenápadná a možná trochu opomíjená malebná část Jižních Čech – Novohradské hory. Využili jsme prodlouženého velikonočního víkendu a podnikli jsme letošní první delší výjezd. Studené noci a chladná rána nám sice úplně nepřála, ale přesto se výlet náramně povedl. Tenhle kout Čech prostě stojí za návštěvu.

Kde přespat

My jsme si pro nocování vybrali parkoviště (48.7870250N, 14.7713422E) u Terčina údolí. Celodenní stání (24h) zde vyjde na pouhých 50Kč a k dispozici jsou i čisté Toi Toiky (pokud lze o Toi Toice vůbec někdy říci, že je čistá). 😉 Nocoviště je obytkáři poměrně využívané – první noc nás tu bylo 6 aut – a není se čemu divit. Hned z parkoviště vede cesta do Terčina údolí, na druhou stranu se pak lze vydat směrem na hrad Nové Hrady.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Novohradské hory – tipy na výlet

V okolí je nesmírné množství atraktivních turistických cílů, které jsou dosažitelné buď pěšky, na kole nebo autem. Vybírám ty, na které padla volba během našeho krátkého pobytu.

Tereziino údolí

Samozřejmě, že hlavním tahákem je Terčino (Tereziino) údolí. Tento anglický lesopark v údolí říčky stropnice nabídne nejeden krásný výhled. Přibližně 7km procházka (naučná stezka), kterou lze zvládnout i s kočárkem (v našem případě s odrážedlem), vás provede všemi zajímavými zákoutími. Narazíte tak například na zříceninu Modrého domu, umělý vodopád, tvrz Cuknštejn, nebo se projdete hezkými lesy a malebnými loukami. A za odměnu se můžete nechat pohostit v restauraci Tereziiny Lázničky.

Novohradské hory - Tereziino údolí - vodopád
Umělý vodopád v Tereziině údolí

Město a hrad Nové Hrady

Pokud se z parkoviště vydáte opačným směrem, ocitnete se během 15 minut u hradu Nové Hrady a následně na náměstí stejnojmenného městečka. Co na hradě jednoznačně zaujme je mohutný obranný hradní příkop. Za náměstím u kostela pak rozhodně oceníte kavárnu Apatyka v prostorách barokní lékárny. Atmosféra a vynikající káva vás rozhodně chytnou za srdce.

Hrad Nové Hrady
Hrad Nové Hrady zaujme zejména hlubokým příkopem.

Rozhledna a vrch Kraví hora

Pro vyznavače turistiky je tady vrch Kraví hora (953 mnm) s rozhlednou. Z parkoviště v nedaleké obci Hojná voda je to sem co by kamenem dohodil. Cesta nemá ani 2km. Ale je nutné říci, že terén není úplně nejsnazší – prudký kopec, kameny, kořeny… Menší děti s ním mohou trochu zápasit. Odměnou je pak výhled z bývalé vojenské hlásky (dnes telekomunikační věže). Vstup je zdarma a otevřeno je non-stop.

Poznámka: Parkoviště v Hojné vodě je označeno prapodivnou značkou, která dává tušit, že obytné vozy by zde (asi) neměly parkovat. Nejedná se však o zákazovou značku, ale spíš informativní a ať jsem se snažil sebevíc, nepochopil jsem její význam. Vyložil jsem si to tak, že zde nemáme přespávat, a tak jsme zde naši dodávku přeci jen na chvíli zaparkovali. 

Rozhledna na Kraví hoře
Kraví hora je jedním z nejvyšších vrcholů české strany Novohradských hor. Měří 953 m n.m. a nedaleko vrcholu najdete rozhledu.

Dobrá voda

Tohle poutní místo by si neměl nechat ujít nikdo, kdo Novohradské hory navštíví. Nedávno zrekonstruovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie musí ohromit i zarytého ateistu. Majestátní místo s výhledem, vše krásně upravené a opravené… Pro nás rozhodně jeden z nejsilnějších zážitků našeho víkendového putování… A k tomu ještě pramen čisté a skutečně chutné vody. Nezapomeňte s sebou vzít alespoň práznou PET lahev. Lidé z okolí sem jezdí s auty plnými kanystrů…

Kostel Nejsvětější Trojice v Dobré Vodě
Kostel Nejsvětější Trojice v Dobré Vodě je dominantou širokého a dalekého okolí.

Tvrz Žumberk

Když bylo trochu chladněji, rozhodli jsme se vypravit na nedalekou tvrz Žumberk. Velice udržovaná a krásně zachovalá tvrz na břehu typického jihočeského rybníka. Navíc okolí zdobí dřevěné sochy znázorňující jednotlivá znamení zvěrokruhu. To dodává této malebné obci nezaměnitelnou atmosféru.

Za nás rozhodně doporučují vydat se do útrob tvrze. Kromě stálé expozice dobových malovaných skříní zde byla během naší návštěvy i výstava místních řemesel. Její půvab spočíval v tom, že byla plně interaktivní, a tak si děti mohly vyzkoušet například bednářské řemeslo výrobou dřevěného vědra, provaznictví, kožedělnou výrobu, atd.

Tvrz Žumberk
Okolí tvrze Žumberk zkrášlují sochy znázorňující znamení zvěrokruhu.

Co rozhodně ale doporučujeme po prohlídce je návštěva místní restaurace. Zvenku možná vypadá tuctově, jako jakákoli jiná vesnická hospoda. Ale uvnitř najdete profesionální obsluhu, výbornou kuchyni a moc pěkné prostředí.

Červené Blato

Sobotní odpoledne bylo teplejší, a tak jsme se vydali opět na chvíli do přírody. Zvolili jsme národní přírodní rezervaci Červené blato. Příjemná nenáročná procházka lesem a blaty byla hezký zakončením náročného dne.

Červené blato

Naučná stezka Trhosvinensko – Buškův Hamr a kostel Nejsvětější trojice

Nádherné místo, které jsme bohužel kvůli příliš chladnému počasí nenavštívili je naučná stezka Trhosvinensko. Šest kilometrů dlouhá trasa má tři významné zastávky. Tou první je Buškův hamr, tou druhou kostel Nejsvětější Trojice a tou třetí pochopitelně Trhové Sviny.

Buškův hamr je prý skutečně krásný na prohlídku, ale zahajuje sezónu bohužel až od května, takže jsme měli smůlu.

Buškův hamr
Buškův hamr je zajímavou atrakcí NS Trhosvinensko.

Závěr – doporučujeme!

Novohradské hory jako cíl vašeho putování obytným vozem jednoznačně doporučujeme. Najdete zde vše od přírodních krás, přes architekturu až po historii. A pokud je vám to málo, je to jen kousíček do Rakouska, kde je také leccos k vidění…

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Osieczna – koupací zastávka na cestě k Baltu

Jedete stejně jako my na severovýchod Polska? Zejména z Čech je to pěkný kus cesty a není od věci si ji zpříjemnit přespáním a...

PODCAST: Luxusní kemp v Chorvatsku a novinky v roce 2024

Chorvatsko je pro Čechy zásadní turistickou destinací nejen letních dovolených. S Tomášem Málkem (camperlovers.cz), jsem si povídal na téma nových luxusních kempů v této...

Clever Aventuro 600 (2025) – výhodně na podvozku Mercedes Sprinter

Clever Aventuro 600 je nejnovějším modelem značky pro modelový rok 2025. Trochu překvapivě se tentokrát výrobce známý pro své cenově výhodné modely poohlédl po...

Freedom 636 – novinka od Affinity

Není tomu ještě ani půl roku, co jsme si představovali novou značku Freedom od známého polského vestavbáře Affinity. Zatímco první model byl postaven na...

VIDEO: Zvažujete půjčení obytného auta v USA? Zde jsou naše zkušenosti!

Nedávno jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, co znamená půjčení obytného auta v USA. Užili jsme si jej sice pouhé dva týdny, ale i...