Národní park Podyjí, aneb Znojmo a okolí obytným vozem

V rámci našeho podrobného testu obytné dodávky Affinity jsme hledali, kam se vydat. Díky slibné předpovědi počasí padla volba na Národní park Podyjí. Rozhodli jsme se navštívit obytným vozem zejména Znojmo a bezprostřední okolí. Lokalita byla zvolena, a tak nezbývalo, než vytipovat vhodná místa k přespání, převzít zapůjčený vůz a vyrazit. 

Tipy na přespání v obytném voze v lokalitě Znojmo a okolí

Affinity je auto, které nám zajistilo dostatek soběstačnosti, a tak jsme nehledali žádné celoročně otevřené kempy, ale spíše jsme volili bezplatná stání, případně taková místa, kde bylo možno provést základní servis.

Prvním tipem na bezplatné přenocování ve Znojmě bylo parkoviště u městské plovárny (48.8393394N, 16.0579892E). Oficiální název slibuje spíše letní zážitky, nicméně jeho poloha je u Louckého kláštera, ve kterém sídlí vinařství Znovín Znojmo spolu se svým muzeem. Dokážete si na podzimní večer představit lepší sousedství? 🙂

Druhým tipem je parkoviště u Dyje přímo pod hradem u muzea motorismu (48.8538233N, 16.0437458E). Nevím, nakolik je možné zde legálně přenocovat v obytném voze, nicméně jednu alkovnu jsme zde nocovat viděli a v tomto čase mimo sezónu bylo parkoviště z poloviny prázdné. Každopádně pro návštěvníky historického centra Znojma neexistuje výhodnější lokalita.

My jsme ale během našeho pobytu nevyužili ani jedné z těchto možností. Měli jsme ze známosti možnost přenocovat na jiném zajímavém místě v centru nedaleko Znojemského městského pivovaru.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Když už navštívit Národní park Podyjí, pak určitě stojí za pozornost i jeho rakouská část, kde jsme přenocovali další noc. Vzhledem k potřebě servisu jsme se rozhodli využít  parádní stellplatz v příhraničním městečku Hardegg. Krásné karavanové stání hned u informačního střediska národního parku s až těžko uvěřitelnými cenami:

  • 7€ plus poplatek obci 1,1€ za osobu starší 12 let za noc
  • možnost vypustit šedou vodu a zbavit se odpadu z chemické toalety zdarma
  • 6 hodin elektřiny za 1€ (pouze mince)
  • cca 100l vody za 1€ (pouze mince)

Když tohle člověk vidí a zažije jen kousíček za hranicemi, je mu smutno při pohledu na servisní (ne)vybavenost u nás…

Stellplatz Hardegg
Stellplatz Hardegg

Znojmo

Ve Znojmě je turistických cílů hned několik a asi nemá smysl každý jednotlivě zmiňovat. Samozřejmě atrakcí číslo 1 je Znojemský hrad a Rotunda svaté Kateřiny. V námi zvolený termín byly pochopitelně obě památky zavřené, ale i tak stojí za to se sem vypravit. Za pozornost stojí určitě nádherná vyhlídka na údolí řeky Dyje, na přehradu, a nebo třeba jen procházka po areálu pivovaru, který s hradem bezprostředně sousedí. Tam se nachází mimo jiné rovněž expozice pivovarnictví, která byla otevřená i v pozdním listopadovém termínu.

Znojemský městský pivovar
Znojemský městský pivovar

Krásnou procházkou úzkými křivolakými uličkami se lze dostat ke Kostelu svatého Mikuláše, odkud je zase na oplátku hezká vyhlídka zpět na Znojemský hrad i s rotundou.

Pak jsme pokračovali na Masarykovo náměstí, kde zrovna probíhalo vztyčení vánočního stromu. Kromě historického nádechu tohoto náměstí stojí určitě za pozornost Obchodní dům Dyje. Určitě ne kvůli nákupům, ale z toho důvodu, že je to silná připomínka toho, jak minulý režim přistupoval k ochraně památek a vůbec k veřejnému prostoru.

Znojmo
Vyhlídka na Znojmo

Krásná je pak cesta směrem vzhůru k Hornímu náměstí. Pěší zóna lemovaná obchůdky s nejrůznějším sortimentem zboží a služeb. Vánoční výzdoba umocňovala příjemnou atmosféru tohoto místa.

Co by návštěvník Znojma rozhodně neměl ještě opomenout, je Znojemské podzemí. Tento labyrint podzemních chodeb o délce 27km je skutečně unikátním místem a navíc je otevřený celoročně.

Obecně Znojmo nás velmi mile překvapilo tím, jak je historické centrum čisté, upravené a jaký je tam život. Přes to, že jsme zde byli ve všední den, lidé chodili do kaváren, restaurací, povídali si spolu… Panovala zde zkrátka moc příjemná atmosféra a byla radost zde pobýt.

Vranov nad Dyjí

Dalším naším zastavením byl Vranov nad Dyjí. Pochopitelně, v tomto ročním období, byl zámek zavřený. Ale i pouhý pohled na tuto stavbu impozantně se tyčící na skalním ostrohu nad řekou Dyjí stál za to.

Za zmínku rovněž stojí další dvě atrakce nedaleko zámku. Tou první je zcela nový V’RUN OFF‘ park, aneb rodinný zábavní park. Nabízí spoustu atrakcí pro děti a věřím, že se zde nebudou nudit ani dospělí. V příštím roce určitě vyzkoušíme.

Druhou zajímavostí, kterou doporučuji rozhodně nevynechat, je Pevnostní muzeum Vranov. Jedná se o dva plně vystrojené a vyzbrojené bunkry lehkého opevnění a navazující naučnou stezkou vedoucí kolem třetí zničené pevnůstky. Pro milovníky vojenské historie určitě povinnost.

Vranovská přehrada
Vranovská přehrada

My jsme si ovšem zvolili jako cíl naší procházky Vranovskou přehradu. Pro tuto návštěvu jsme využili parkoviště nedaleko hráze (mimochodem, další místo vhodné k přenocování mimo sezónu – 48.9022353N, 15.8178236E) a odtud jsme pokračovali přes hráz směrem na pláž. Samozřejmě, že v tomto období zde bylo liduprázdno a vše bylo zavřené. Bohužel je ale nutné konstatovat, že díky tomu velmi vyniklo, jak je celé toto místo unavené, neopečovávané a vlastně na první pohled docela zanedbané. Byl to smutný pohled na jednu z největších letních turistických atrakcí této lokality.

Hardegg

Jak jsem uvedl v úvodu, pro další přespání jsme se rozhodli pro stellplatz u městečka Hardegg. Impozantní kamenný hrad nad údolím hraniční řeky Dyje tvoří nádherné panorama, které stojí za vidění i mimo hlavní turistickou sezónu. Ze stellplatzu vede několik turistických poznávacích tras, přičemž jedna z nich – ta nejkratší – vás zavede na vyhlídku, kde máte celé město jako na dlani.

Vyhlídka na Hardegg
Vyhlídka na Hardegg

Závěrem – doporučujeme!

I v takový termín, jako je polovina listopadu, stojí tato oblast za návštěvu. Možná se nepodíváte dovnitř všech památek a nenavštívíte každou turistickou atrakci, ale to neznamená, že se zde budete nudit. Navíc, lehce sychravé počasí a brzký příchod tmy nechá naplno vyniknout příjemnému pocitu, kdy si sednete na dobrou kávu a zákusek do některé z místních kaváren, nebo se zavřete ve svém vyhřátém obytném voze. U nás to bylo umocněno i tím, že nám milou společnost dělala tak výjimečná obytná dodávka, jakou je Affinity (Affinity Camper Van – představení a první dojmy).

 

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...

PODCAST: Severní Amerika obytným vozem – pronájem obytného vozu v USA

Severní Amerika je lákavou destinací, která je pro cestování obytným vozem jako stvořená. Nás jedna taková cesta po USA čeká, a tak stojí za...

VIDEO: Affinity Duo (2024) – detailní prohlídka

Affinity je snad nejodvážnějším výrobcem obytných dodávek na trhu. Každý jeho model je něčím výjimečný a Affinity Duo není výjimkou. Díky společnosti Caravan City...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

A máme tady závěrečnou část testu Affinity Duo. Auto jsme si už podrobně představili, řekli si, jak funguje ve dne i v noci. Takže...

Kam na Vysočině obytným autem – Žďár nad Sázavou a Pernštejn

Kam na Vysočině obytným autem? A kde se k tomu dobře najíst a rovnou tam i přespat? Tentokrát jsme se s rodinou vypravili do...