Koupelny v dodávkách – kompaktní/pevná koupelna

Nejběžnější a asi cenově nejdostupnější variantou koupelny v obytné vestavbě je kompaktní (pevná) koupelna (Festbad nebo Kompaktbad). Jedná se v zásadě o samostatnou malou místnost, ve které se nachází toaleta a umyvadlo. A pokud se chcete osprchovat, použijete závěs, který rozvinete kolem dokola celé koupelny a pod sebou máte vaničku s odtokem.

V čem se takové koupelny jednotlivých výrobců liší, jsou v zásadě čtyři oblasti: velikost, dveře, flexibilita vnitřního uspořádání a odtoková vanička.

Velikost

Pevná koupelna

Možná je to zřejmé, možná ne. Nicméně kompaktní koupelny v jednotlivých modelech aut (zejména tedy mezi výrobci) se mohou značně (ale fakt hodně!) lišit svoji velikostí. Já vyzkoušel dvě – jednu v modelu Vantourer 630 a jednu v autě Pössl 2Win – a musím říct, že ten rozdíl je potřeba zažít – je ohromný!

Po zkušenosti s Vantourerem jsem došel k závěru, že při své velikosti musím mít prostornou koupelnu do uličky (raumbad). Že jiné řešení pro mě neexistuje. Koupelna pro mě úzká, umyvadlo malé a při čištění zubů nemyslitelné mít zavřené dveře.

A pak jsem při našem vybírání auta vyzkoušel právě Pössl 2Win a jeho pevnou koupelnu. A ten rozdíl byl prostě neuvěřitelný. Najednou myšlenky na raumbad zmizely a já začal přemýšlet o tom, že bych možná ten mokrý a lepící se závěs přeci jen zvládl.

Ne ne ne ne, fakt NE!. 🙂 Jak už jsem psal, nakonec jsme kompaktní koupelnu nevybrali. Ale chci na tom jen ukázat, že rozhodovat se mezi typy koupelen jen tak „od stolu“ (nebo teda spíš od YouTube videa), bez vyzkoušení, může být hodně zavádějící. My jsme na základě osobní zkušenosti s různými koupelnami zvolili u Pösslu úplně jiný model auta – od modelu 2Win R (s prostornou koupelnou do uličky) jsme přešli přes 2Win (s kompaktní koupelnou) až k Summitu (s překlápěcí koupelnou).

Dveře

Pevná koupelna s lamelovými dveřmi

U dveří do kompaktní koupelny stále významně převládají standardní pevné dveře. Jednoduché, levné a funkční řešení. Nevýhodou je to, že docela překáží při otevírání do uličky a většinou je lze otevřít jen poměrně dost omezeně (kvůli kuchyňské lince, co je naproti). Druhým nedostatkem pak je, že je skutečně potřeba pečlivě používat sprchový závěs, aby voda neprotekla pod dveřmi ven z koupelny. No a ten závěs se lepí. Sice má třeba Vantourer v závěsu nafukovací pásek, takže je to o něco lepší, ale stejně…

Poměrně nedávno přišli výrobci obytných vestaveb s lamelovými posuvnými dveřmi. Ty byly dříve spíše výsadou některých prostorných koupelen do uličky (typicky je pomocí lamelových dveří řeší například Pössl, Karmann nebo dříve Adria než přešla na překlápěcí koupelny). Dnes je však můžete pořídit nejčastěji jako příplatkovou výbavu i ke kompaktním koupelnám. Výhodou je jednak prostorová nenáročnost a pak také omyvatelnost. Omyvatelnost je dána jednak samotným materiálem dveří, ale pak také zapuštěním dolní vodicí lišty přímo do sprchové vaničky, která v takovém případě tvoří podlahu celé koupelny. To pak v důsledku znamená, že sprchový závěs už není při použití sprchy tak klíčový. Z tohoto důvodu jsou pak lamelové dveře používány i u překlápěcích koupelen (o těch zase někdy příště).

Flexibilita vnitřního uspořádání

Výrobci vymýšlí kde co, aby koupelna v obytné dodávce zabírala co nejméně místa a přitom nabídla co největší pohodlí. A tak je v této oblasti vidět mraky inovativních nápadů a skoro každý rok přichází na trh něco nového. S čím se tedy lze setkat?

Nejběžnější jsou různá kouzla s umyvadly – různě posuvná, otočná, sklápěcí nebo dokonce překlápěcí (kdy ve vyklopeném stavu je k dispozici umyvadlo běžné velikosti, ale po překlopení je dostupné jen malé nouzové).

Druhou oblastí flexibility je pak toaleta. Nejběžnější je otočná mísa, nicméně u některých modelů se jde dále a posouvá nebo se otáčí celá toaleta s cílem výrazně zvětšit prostor pro sprchování. (Například hezkou ukázkou snahy o poskytnutí maximálního prostoru v rámci pevné koupelny ukazuje firma Karmann u svého modelu Dexter 555, kde je jak otočné umyvadlo, tak posuvná toaleta. Koukněte na video níže.)

Třetí vychytávkou v kompaktní koupelně pak může být nejen posun toalety a umyvadla, ale i nahrazení závěsu průhlednými stěnami/dvěřmi ne nepodobnými těm, co znáte doma ze sprchového koutu. Takže když se chcete sprchovat, posunete toaletu, přesunete/otočíte umyvadlo a rozložíte kolem dokola průhledné zástěny a je to. Teoreticky to vypadá hezky, ale přijde mi to už trochu překombinované.

No a vrcholem flexibility jsou pak překlápěcí koupelny, ale ty už považuji za samostatný typ a o tom zase někdy příště.

Odtoková vanička

Poslední oblastí, kde lze najít různé přístupy k řešení, je odtoková vanička. Tady toho zase nejde moc vymyslet, a tak buď tvoří vanička celou podlahu koupelny, a celá je tak omyvatelná, a nebo je podlaha koupelny/toalety ve stejném provedení, jako u zbytku vozu a vanička je do ní vsazena. Mám dojem, že v současné době začíná převládat trend, kdy vanička tvoří celou podlahu a samostatné vsazené vaničky jsou již na ústupu. Ono je to docela logické, protože je-li vaničkou celá podlaha, výrazně se snižuje riziko problémů s vlhkostí nebo zatečním vody do míst, kam voda zatéct nemá.

Výhody a nevýhody

Velkou výhodou kompaktní koupelny je fakt, že nemusí nutně zabírat příliš mnoho místa v autě a i z pohledu hmotnosti se jedná o asi nejlepší řešení. Nepochybně je výhodou pak také cena. Za nevýhodu (a pro mě teda nejzásadnější) považuji nepraktický a nepříjemný sprchový závěs. Při sprchování se na vás bude lepit a pak ho musíte nechat roztažený schnout.

VýhodyNevýhody
+ Základní řešení dostupné u většiny výrobců aut
+ Nejlevnější varianta kouplny
+ Nejmenší hmotnost a tedy nejmenší vliv na doložnost (i když překlápěcí koupelny na tom jsou asi dost podobně)
– Nutnost používat sprchový závěs
– Pevné dveře
– Většinou velmi omezený vnitřní prostor (nebo pak zabírá příliš mnoho místa v autě)

Závěrem

Abych byl úplně fér, měl bych zmínit ještě jednu variaci na pevnou/kompaktní koupelnu. V téhle variantě se nepoužívá závěs vůbec, neboť se toaleta s umyvadlem od sprchového koutu odděluje průhlednou zástěnou. Tohle vyrábí MegaMobil jako svou patentovanou koupelnu a nabízí ji pokud vím ve všech svých modelech. A nutno řict, že to vypadá hodně dobře. Pro úplnost ještě ukázka takové koupelny na videu.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

VIDEO: Zvažujete půjčení obytného auta v USA? Zde jsou naše zkušenosti!

Nedávno jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, co znamená půjčení obytného auta v USA. Užili jsme si jej sice pouhé dva týdny, ale i...

NOVINKA: Weinsberg X-Pedition 600 MQ (2025)

Skupina Knaus Tabbert představila na své výroční konferenci zbrusu nový model Weinsberg X-Pedition 600 MQ. Jedná se o obytnou dodávku do nepohody postavenou na...

VIDEO: Americké obytné auto Cruise America C25

Parťákem na našich cestách po Spojených státech nám byl obytný vůz Cruise America C25. Jak takové americké obytné auto vypadá a v čem se...

PODCAST: Holandsko jsou nejen tulipány

Rádi byste se vydali do Holandska za krásami tulipánů? Holandsko a tulipány prostě patří neoddiskutovatelně k sobě. Jaro je ta správná doba na obdivování...

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...