Obytné dodávky 4×4 s pohonem Dangel

Obytné dodávky svou povahou přímo lákají k aktivnímu cestování. Dokud je to cestování jen o častějších přesunech, kratších pobytech, a mnoha zážitcích, je přední náhon většinou dostačující. Jakmile se k poznávání přidají lyže, kiting, paragliding, lezení, nebo další aktivity, které znamenají jízdu či přespávání ve zhoršených podmínkách, nastává čas zvážit pořízení pohonu všech kol.

Jednou z variant je výběr podvozku, kde je pohon 4×4 k dispozici přímo od výrobce vozu. Jedná se například o Mercedes Sprinter, Ford Transit nebo MAN TGE. Tyto dodávky však mají některé vlastnosti, které je mohou v očích kupujících při výběru výrazně znevýhodňovat (ať už je to cena, rozměry, hmotnost apod. – podrobněji viz můj článek porovnávající jednotlivé podvozky – Jaký podvozek pro obytnou dodávku?). Druhou variantou pak může být pořízení vozu na podvozku Citroën Jumper (popř. Peugeot Boxer) s dodatečně montovaným pohonem 4×4 od firmy Dangel.

Ovládání pohonu 4x4 Dangel
Zdroj: Peugeot

Dangel se představuje

Dangel je francouzská firma, která se věnuje přestavbám automobilů na pohon 4×4 již více než 40 let. Ve svém portfoliu nabízí (kromě jiného) právě možnost přestavby vozidel Citroën Jumper a Peugeot Boxer. Proč v nabídce chybí Fiat, když se jedná v zásadě o totožné vozy? Problémem je, že současné motory Fiatu v kombinaci s pohonem 4×4 neplní emisní normu Euro 6d Temp. To se ale samozřejmě může v čase změnit.

Další zajímavostí je, že pohon Dangel 4×4 nelze úplně libovolně kombinovat s výbavou dodávky. Je potřeba zapomenou na motorizaci se 120 koňmi, vzduchové odpružení, asistent nouzového brzdění, či asistent dodržování jízdních pruhů.

Jak probíhá přestavba obytné dodávky na 4×4?

Cesty přestavby jsou v zásadě dvě. Buď je to na základě přímé spolupráce výrobce vestavby s firmou Dangel, nebo takovou službu umí nabídnout prodejce.

Nová obytná dodávka 4×4

První varianta je nejjednodušší. Výrobce vestavby má v takovém případě přímou smlouvu se společností Dangel. Nová prázdná dodávka jde přímo z výroby do Francie na pracovní linku Dangel, kde proběhne přestavba. Takto upravené vozidlo pak putuje k výrobci vestavby ke standardní montáži obytného interiéru. Zdá se to snadné, ale nutno říci, že firem, které spolupracují přímo s Dangelem, není mnoho (viz dále).

Dodatečná montáž 4×4 přes prodejce

Druhou variantou je dodatečná montáž 4×4 do hotové obytné dodávky. V tomto případě to není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Pokud je vestavba již hotová (musí být nová – ojetá vozidla se této přestavbě nepodrobují), je potřeba ji nejprve pro úpravu na 4×4 připravit. Znamená to kompletní odstrojení všech součástí z podvozku vozu, které mohou překážet. Minimálně se jedná o odpadní nádrž, nástupní schůdek a třeba držák rezervního kola. Takto připravený vůz putuje do Dangelu, aby se po návratu zpět k prodejci podrobil opětovné montáži odstrojených dílů. Prodejců, kteří jsou takovou službu schopni zajistit, není mnoho. Nicméně lze tímto způsobem pořídit například vozy Adria nebo Pössl.

Obytné dodávky s pohonem Dangel 4×4

Firem, které nabízí své obytné vestavby s pohonem 4×4 není mnoho. Pojďme se nyní podívat na krátký přehled.

Bravia

Bravia staví své vozy na bázi dodávek Peugeot Boxer. Veškeré modely je možné pořídit s pohonem 4×4, cena je bohužel dostupná pouze na vyžádání.

Bravia Swan 599
Zdroj: Bravia Mobil

Bürstner

Na trh s obytnými dodávkami 4×4 vstoupil nedávno i Bürstner, a to modelem Bürstner Campeo 4×4, který jsem také nedávno představoval. Tato obytná dodávka 4×4 startuje s cenou 52.730€ za 5,41m vůz. Připlatit si lze za Offroad packet (4.980€), který obsahuje uzávěrku diferenciálu, zvýšení světlé výšky vozu o 2cm, pneumatiky s terénním vzorkem, ochranu podvozku a rozšíření předních a zadních podběhů.

Obytná dodávka Bürstner Campeo 4x4
Zdroj: Bürstner

Clever

Společnost Clever Vans není potřeba příliš představovat. Jedná se o jednu ze značek pod křídly německé Pössl Group. U této firmy je pohon všech kol běžnou součástí modelových ceníků. Clever si za přestavbu na 4×4 řekne o 12.500€, uzávěrka diferenciálu přijde na 1.250€, a kdo chce zvýšit světlou výšku vozu a navíc třetí list zadního odpružení, musí si připravit dalších 1.500€.

Clever Move 600
Zdroj: Clever

Robeta

Slovinský výrobce Robeta nabízí pohon 4×4 od firmy Dangel pro všechny své modely na bázi Citroën Jumper. Cena činí necelých 15.000€ s možností příplatku za uzávěrku diferenciálu ve výši 1.400€.

Robeta Apollo exteriér
Zdroj: Robeta

Tourne Mobil

Dalším slovinským výrobcem, který nabízí u svých obytných vestaveb možnost pohonu všech kol, je Tourne Mobil. Ten má pro své zákazníky přímo speciální model Tourne 4×4, který se již v základu může pochlubit bohatou výbavou (165k motorizace, podlahové a teplovzdušné topení, izolovaná odpadní nádrž, markýza atd.). Cena takto vybaveného vozu pak začíná na částce 75.990€.

Obytná dodávka Tourne Mobil 4x4
Zdroj: Tourne Mobil

Závěr

Zájem o obytné dodávky s pohonem 4×4 neustále roste. Pro zákazníky je tak určitě dobrá zpráva, že vedle cenově dražších Sprinterů, těžších a užších MANů, a z pohledu vestaveb ne zcela praktických Tranzitů, mohou vybírat i z poměrně oblíbených Jumperů či Boxerů. A doufejme, že v dohledné době se na seznam opět vrátí i nejoblíbenější Ducata.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související

Nejnovější

VIDEO: Bravia Swan 599 – představení vozu

Dalším zajímavou obytnou dodávkou, která byla k vidění na výstavě Caravaning Brno 2021, byla vestavba slovinského výrobce Bravia - Swan 599. Jedná se o...

VIDEO: KABE Van 690 4×4 – představení vozu

Společnost Hykro přivezla na výstavu Caravaning Brno luxusní vestavbu od KABE s označením KABE Van 690. Jedná se o obytnou dodávku s podélným spaním...

Pössl Summit 600 Plus – 10.000km – díl 5 – spaní

V minulé části seriálu o zkušenostech s obytnou dodávkou Pössl Summit 600 Plus po 10.000km jsem se podrobně věnoval koupelně. Dnes bude předmětem tohoto...

Domažlice a okolí – rozhledny, hvozdy a Jindřich Šimon Baar

Pěkné podzimní počasí lákalo k výletům a naše volba padla na kraj, který jsme doposud neměli příliš procestovaný. Vybrali jsme Chodsko - tedy Domažlice...

Karmann Duncan – nový campervan na podvozku Ford

Společnost Karmann Mobil představila pro modelový rok 2022 zcela nový model na podvozku Ford Transit Custom - Karmann Duncan. Jedná se o kompaktní campervan se...