Jaký podvozek pro obytnou dodávku?

FiatDrtivá většina obytných dodávek je stavěna na podvozku Fiatu Ducato, případně sesterských modelech Citroën Jumper nebo Peugeot Boxer. S čím dalším se lze ve světě vestaveb potkat? A čím je ten který model zjímavý nebo výjimečný? V tomto článku se podíváme na dodávky s celkovou hmotností do 3,5 tuny.

Fiat Ducato

Má smysl vůbec ve světě obytných aut představovat Fiat Ducato? Tento podvozek je používán pro výrobu 70-80% všech obytných aut! Úspěch je dán zejména dvěma faktory. Tím prvním je skutečnost, že Fiat měl dlouhou dobu ojedinělý servis pro uživatele obytných aut – Fiat Camper Assistance – kdy jako provozovatel víceméně užitkového auta máte k dispozici speciální asistenci orientovanou právě na tento typ určení auta. Za druhý faktor lze označit úzkou spolupráci s výrobci obytných aut, a to již od 80. let, kdy Fiat přišel jako první s dodávkou s předním náhonem. Dalším argumentem pak rozhodně může být i relativně nízká hmotnost ve srovnání s konkurencí.

Fiat je úspešný i v České republice. V roce 2020 bylo registrováno 137 obytných dodávek právě na bázi Ducato. To je přibližně 60% všech nových vestaveb.

Fiat Ducato Affinity Camper Van

Fiat však neusíná na vavřínech. Nové motory plnící emisní normu Euro 6d Temp a možnost vybavení 9st automatickou převodovkou jasně svědší o tom, že Fiat si hodlá se svým Ducatem pozici jedničky na trhu s obytnými auty udržet stůj co stůj.

Karoserie Fiatu Ducato se nabízí ve 4 délkách a 3 výškách (podrobněji o rozměrech jsem psal v samostatném článku Co je L3H2, L2H2, L4H3 – aneb různé velikosti aut na bázi Ducato). Pro stavby obytných aut jsou pak k dispozici různé varianty rámu a stavy dokončenosti karoserie s ohledem na budoucí využití (například zcela bez karoserie pro potřeby stavby integrovaných obytných aut).

Výhody Nevýhody

+ Robustní konstrukce
+ Relativní cenová dostupnost
+ Bohatá servisní síť po celé Evropě
+ Moderní 9st automatická převodovka
+ Pro vestavby jediné auto, které má dostatečnou šířku pro umístění postelí napříč.

– Interiér kabiny nezapře původ v užitkovém voze
– Absence pohonu 4×4

Peugeot Boxer, Citroën Jumper

Citroën Jumper a Peugeot Boxer jsou sesterskými modely Fiatu Ducatu. Zejména Citroën je velmi oblíbenou levnější alternativou k Fiatu Ducato. Hlavní rozdíly jsou v pohonném ústrojí  (a tak se bohužel nedočkáte automatické převodovky) a v některých případech chudší základní výbavě.

Čísla za ČR říkají, že v roce 2020 bylo registrováno 45 vestaveb na bázi Citroën Jumper a 5 na základě Peugeot Boxer.

Co se týče servisního zázemí, tak tam Citroën poslední dobou zapracoval na své Camper Assistance po vzoru Fiatu a z pohledu servisních služeb má k dispozici tisíce servisů po celé Evropě.

Výhody Nevýhody

+ Robustní konstrukce
+ Relativní cenová dostupnost
+ Bohatá servisní síť po celé Evropě
+ Pro vestavby jediné auto, které má dostatečnou šířku pro umístění postelí napříč.
+ Možnost pohonu 4×4 v podobě řešení od firmy Dangel

– Interiér kabiny nezapře původ v užitkovém voze
– Absence automatické převodovky

 

Mercedes Sprinter

Mercedes Sprinter se stává poslední dobou stále populárnějším podvozkem pro obytné vestavby, a to jak u výrobců, tak u zákazníků. Sprinter totiž nabízí v tomto segmentu unikátní možnost volby pohonu – přední, zadní nebo 4×4. Nebyl by to také opravdový Mercedes, kdyby součástí výbavy nebyla celá řada jízdních asistentů, vysoce kvalitní multimediální systém s hlasovým ovládáním a vůbec povedený a velice kvalitně zpracovaný interiér, který dá zapomenout na „dodávkové“ palubní desky Fiatu a spol. 

La Strada

Zákaznící často volí Mercedes nejen kvůli pohonu 4×4, ale také kvůli možnosti získat 6 válcový motor. Nepřekvapí, že k dispozici jsou také automatické převodovky.

V ČR bylo v loňském roce registrováno 13 kusů obytných vestaveb na Mercedesu.

Výhody Nevýhody

+ Možnost volby pohonu 4×4, přední nebo zadní nápravy
+ V nabídce 6 válcový motor
+ Hodnotný interiér s kvalitním multimediálním systémem
+ Dostupnost automatické převodovky

– Pro vestavby užší, než Ducato a spol
– Spaní na šířku je nutné řešit rozšířením bočních panelů
– Vyšší pořizovací cena

VW Crafter, MAN TGE

Stejně jako Sprinter, tak i VW Crafter (případně MAN TGE) si získává poměrně stabilní místo na slunci u výrobců obytných dodávek. Auto je přeborníkem v oblasti jízdních asistentů – adaptivní tempomat, antikolizní brzda, varování před bočním větrem a aktivním vybočením z jízdního pruhu zásahem do řízení, případně automatické parkování nebo trailer assist. To všechno jsou vymoženosti, se kterými se setkáváme maximálně u vybavenějších osobních aut. 

Westfalia Sven Hedin MAN

Na bázi VW Crafter staví svou obytnou vestavbu i sám Volkswagen v podobě Grand California. Ostatní výrobci využívají MAN TGE, což je konstrukčně identický vůz. Nabízí se ve verzi s pohonem přední i zadní nápravy, k dispozici je ale i čtyřkolka. U posledních dvou jmenovaných pouze pozor – nákladový prostor (a tedy v případě vestavby prostor obytný) je cca o 7cm nižší ve srovnání s vozem s předním pohonem. K dispozici je opět i automatická převodovka. 

Interiér vozu je, jak se na VW sluší a patří, poměrně strohý a konzervativní. Nicméně letitý interiér Ducato a spol hravě strčí do kapsy. 

Bohužel v dostupných statistikách pro ČR nelze najít samostatně prodeje vozidel VW Grand California, a tak se musíme spokojit pouze s údajem, že byla v roce 2020 zaregistrována jediná obytná dodávka na bázi MAN.   

Výhody Nevýhody

+ Možnost volby pohonu 4×4, přední nebo zadní nápravy
+ Kvalitní interiér
+ Dostupnost automatické převodovky
+ Dobré jízdní vlastnosti

– Pro vestavby poměrně úzký
– Spaní na šířku je nutné řešit rozšířením bočních panelů

 

Ford Transit

Ford Transit prodělal v roce 2019 facelift, který se zaměřil nejen na drobné designové retuše, ale přinesl i změny v interiéru a hlavně nabídl sadu nových asistenčních systémů. K dispozici tak je například aktivní asistent jízdy v pruzích, parkovací asistent nebo adaptivní omezovač rychlosti s rozpoznáváním dopravních značek.

Karmann Dexter

Vestavbáři nemají Ford Transit úplně v oblibě, a tak se k němu obrací nejčastěji v případě pohonu všech kol. Nicméně samozřejmostí je i varianta pouze s předním či zadním náhonem.

Počet registrací v ČR v roce 2020 činil 1 kus. 

Výhody Nevýhody

+ Možnost volby pohonu 4×4, přední nebo zadní nápravy
+ Pohon 4×4 poměrně cenově výhodnný

– Pro vestavby poměrně úzký
– U výrobců vestaveb málokdy v nabídce

Renault Master

Renault Master prodělal nedávno facelift a nebojím se říct, že je opravdu hezký. V záplavě uniformních Ducat a Jumperů rozhodně upoutá pozornost. Na druhou stranu je nutné říct, že pro obytné dodávky je používá pouze Ahorn u svého modelu Ahorn Van. Mezi novinky patří nouzový brzdový asistent, systém sledování mrtvého úhlu a asistent pro sledování provozu za vozidlem. 

Ahorn registroval v roce 2020 na našem trhu jednu obytnou dodávku. 

Ahorn VAN 620

Výhody Nevýhody

+ Povedený netuctový design
+ Pro dodávky k dispozici i s automatem

– Pro vestavby poměrně úzký
– Nabízí v podstatě pouze Ahorn

Závěr

Donedávna byl naprostým hegemonem obytných vestaveb Fiat Ducato. Jeho dominance je stále znatelná, ale i ostatní výrobci pochopili, že segment obytných aut je na vzestupu a musí se mu cíleně začít věnovat. Nástup nového Sprinteru nebo Crafteru (TGE) je toho důkazem. Tento trend je určitě velkým přínosem pro všechny obytkáře – každý si najde to, co hledá. Od praktičnosti Ducata, až po luxus a výkon Mercedesu…

Poznámka: děkuji Martinovi Štrimpflovi z silverontheroad.com za data o registracích. Martin se statistikám věnuje dlouhodobě a data mi pro tento článek sám nabídl. Ještě jednou díky moc!

Newsletter

.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související

Nejnovější

Tourne přichází na český trh

Výborná zpráva pro milovníky inovativních obytných dodávek. Na českém trhu budou oficiální cestou dostupné vestavby slovinského výrobce Tourne. Pražský prodejce Caravan City rozšířil své...

VIDEO: Westfalia James Cook 4×4 (2022)

Nedávno jste měli možnost seznámit se s krasavcem Westfalia James Cook 4x4 (model 2022) v samostatném článku. Samozřejmě jsem neodolal a při návštěvě společnosti...

Křivoklát, železnice a pivo – tip na víkendový výlet

Blíží se konec týdne a hledáte tip na víkendový výlet? Co třeba zkusit Křivoklát? A když už tam budeme, co dalšího? Nedávno jsme se...

Westfalia James Cook (2022) – krasavec 4×4 pro čtyři

Obytné dodávky jsou si do značné míry podobné jako vejce vejci. Nějaká ta inovace či odvaha jsou spíše výjimkou. Proto mě moc potěšilo, když...

Železné hory – Keltové a rozhledny

Jak jsem sliboval v minulém cestovatelském tipu, vypravili jsme se trochu poznávat Železné hory. Našli jsme krásné místo k přespání, nenáročnou procházku s řadou...