Kola v obytné dodávce trochu jinak – skládací kola

Obytnou dodávku si často pořizují aktivní lidé, kteří své cestování rádi doplní výlety na kolech. Proto je často diskutovaným tématem způsob, jak nejlépe kola převážet. Od zdvihacích postelí a speciálních půdorysů aut, nosičů na kola na zadní dveře, speciálních nosičů na zadní část auta včetně elektrických výtahů, až po nosiče na kola na tažné zařízení (hezký přehled připravil Martin ze silverontheroad.com). Existuje však ještě jedna alternativa – skládací kola.

Skládací kolo Eska

Skládací kola

Každý si jistě vybaví běžnou českou „skládačku“ Eska. Uvolní se čep uprostřed rámu a kolo se přeloží napůl. Bez dalších pracnějších operací jste menší balíček z kola nevytvořili. Doba ale pokročila a dnešní skládací kola nabízí nejen poměrně pohodlnou jízdu, ale relativně skladné balíčky, které se vám do garáže pohodlně vejdou. Jaké jsou teda nejčastější možnosti?

16″ skládací kola – spíš jen krátké vyjížďky

Nejmenší balíčky (=rozměry složeného kola), když pomineme nějaké skutečně „nouzové“ miniskládačky, nabízí kola s 16″ průměrem. Ta jsou zajímavým společníkem do obytné dodávky pro kratší poježdění v okolí kempu. Svými rozměry nezabrou příliš místa v garáži a spolehlivě vás dopraví, kam budete potřebovat.

Brompton

Nejznámnější značkou v tomto segmentu je britská firma Brompton. Pantetovaný způsob skládání nelze snad ani popsat slovy, a proto raději koukněte na video.

Výhodou těchto kol jsou opravdu minimální prostorové nároky (54 x 56 x 25cm), když je kolo složené, a nízká hmotnost (11,4 kg). Nevýhodou je pak omezený jízdní komfort. Malá kola prostě neposkytují tak velký gyroskopický efekt a jízda je tak méně stabilní a rovněž jsou výrazněji znát terénní nerovnosti. Cenu přesahující snadno 30.000Kč radši ani nezmiňovat.

20″ skládací kola – delší vyjížďky po cyklostezkách

Skládací kola o velikosti 20″ nabízí již podstatně pohodlnější svezení. Větší průměr kol nabízí stabilnější jízdu i pohodlnější zvládání nerovností. Navíc na ně existují i nosiče na běžné cestovní tašky typu Ortlieb apod. Jedná se tedy o kola, se kterými na cyklostezce i s lehce horším povrchem zvládnete poměrně dlouhý výlet.

Tern

Pokud je primárním zájmem úspora místa, pak může být zajímavá nejnovější řada BYB. Ta nabízí unikátní skládací mechanismus, díky kterému je výsledný balíček na 20″ skládací kolo skutečně minimalistický (81cm x 52cm x 35cm). Při hmotnosti 13.3kg to může být dobrý společník na cesty. Cenově však atakuje třiceti tisícovou hranici.

U řady BYB může být slabším místem dvojí kloub na rámu. Tradičněji pojatá 20″ skládačka může být například z řady Tern Link. Tato kola mají jeden kloub v rámu a jeden v řídítkách. Naproti tomu je však výsledný balíček rozměrnější (model Tern Link C8)- 80cm × 73cm x 39cm – při hmotnosti 12,8kg. Cena této řady je také přívětivější a pohybuje se kolem 15.000 Kč.

Osobně mám zkušenosti s modelem Tern Link C8 (viz foto níže) a nemůžu si jej vynachválit. Denní porce přes 20km při mé výšce přes 185cm není vůbec znát a člověk je schopen rychlostí stačit průměrnému jezdci na větším kole.

Skládací kolo Tern Link C8

Dahon

Další značkou, která stojí za zmínku ve spojitosti s 20″ skládacími koly, je Dahon. Tento výrobce je historicky spojen s firmou Tern. Asi i díky tomu si je nabídka skládaček těchto firem velice podobná, a to nejen technicky, ale i cenově.

24″ skládací kola

O něco větší kola, o něco více pohodlí a stability. To nabízí skládací kola o průměru 24″. Velikost balíčku je už větší (například Tern Node C8) – 86 x 84 x 39 cm – což může být už pro použití v obytné dodávce limitující. Hmotnost lehce přes 13kg je ale stále velice zajímavá.

Tern Node C8
Tern Node C8

26″ skládací kola – plnohodnotná jízda

Pokud chcete jezdit opravdu bez kompromisu, tak pak sáhnete po skládačce o průměru kol 26″. Složené kolo (například Montague Paratrooper) zabere prostor o rozměrech 91x71x30cm, ale skládání už není tak jednoduché. To ale nemusí být nutně na škodu – převezete, složíte a jezdíte. Ceny lehce přes 30.000 Kč už nemusí působit v tomto ohledu až tak astronomicky.

Shrnutí a závěr

Výrobců skládaček je samozřejmě na trhu celá řada. V tomto článku jsem zmínil pouze vybrané zástupce jednotlivých kategorií a je na každém, aby si vybral ten model a tu značku, která mu bude nejvíce vyhovovat. Kažopádně je dobré vědět, že pokud z nějakého důvodu nechcete na svou obytnou dodávku tažné zařízení, nebo složitou konstrukci na zadní dveře, skládací kola mohou být zajímavou alternativou, která vám poskytne plnohohodnotný turistický cyklozážitek a zároveň nezabere příliš prostoru ve vašem zavazadlovém prostrou.

Zdroj titulního obrázku: https://www.promobil.de/

 

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Pardubicko na skládacích kolech

Víkend s hezkým počasím před námi, tak kam vyrazit? Napadlo nás Pardubicko a že bychom ho zkusili poznávat ze sedla skládacího kola. Vzali jsme...

Pohodlné příčné spaní i v úzkých dodávkách – Etrusco xFlip a Lippert Fold Out

Jedinou dodávkou, ve které lze bez jakýchkoli dodatečných úprav zrealizovat použitelné příčné spaní, je Fiat Ducato (včetně sourozenců). A i tak je to pro...

KRS HomeMADE – vestavba do dodávky svépomocí, když nemám vybavení, moc zkušeností, ani času

Je to sen řady z nás, co jsme našli lásku k obytným dodávkám. Naše vlastní vestavba do dodávky svépomocí. Vždyť jsme přece šikovní dost....

Yucon K-peak (2024) – nová obytná dodávka 4×4 na Mercedes Sprinter

Vyznavači dobrodružství, adrenalinu, nezpevněných komunikací a vůbec exotických destinací často hledají obytné dodávky s pohonem 4x4. Přesně pro takové zákazníky připravila Frankia nový model...

Clever Duo 540 (2024) – nejlevnější obytná dodávka pro dva podruhé

Pamatujete na ten rozruch před dvěma lety, kdy Clever Vans představil nový model Clever Sunny 540 za necelých 29.990 Euro? To bylo pozdvižení! Nyní...