Affinity Five (2024) – vestavba pro pětičlennou rodinu

Není moc vestaveb, které by se pyšnily schopností převézt a hlavně i uložit ke spánku pět osob. Affinity se jako vždy podívalo na tuto výzvu poněkud netradičně. Vznikl tak model Affinity FIVE, který zavádí v segmentu obytných dodávek zcela unikátní palandu se třemi lůžky.

Značku Affinity není potřeba asi již představovat. Za pár let své existence se tento polský výrobce stal stabilním hráčem na trhu obytných dodávek a třebaže nechrlí ročně tisíce kusů vozidel, jeho unikátní půdorysy rozhodně trh oslovily. To mimo jiné dokazuje i investice věhlasného švédského výrobce karavanů Kabe, který do Affinity finančně vstoupil. Že v Affinity neopouštejí svou pověst inovátorů, dokazují dalším modelem, který pro rok 2024 uvádí na trh. Rodinná obytná dodávka pro pět – Affinity FIVE.

Affinity FIVE se představuje

Model FIVE je postaven na podvozku Fiat Ducato v provedení L4H3, tedy to největší, co tato řada vozů nabízí. A jak jsme už u Affinity zvyklí, i tady našla uplatnění typická mini alkovna nad kabinou.

Affinity Five - exteriér
Nebýt nenápadného označení FIVE, pětilůžkovou variantu byste od modelu Affinity One téměř nerozeznali.

Na motorizaci a podvozku se v Affinity nešetří. Základem je nejsilnější 180k pohonná jednotka, které sekunduje devíti stupňový automat. Tady bude jízda více než pohodlná.

V základní konfiguraci je pak vozidlo vybaveno kombinovaným topením Truma Combi 4E s provozem na plyn a elektřinu. Standardem je lithiová nástavbová baterie s kapacitou 120Ah. A jak jsme u Affinity zvyklí, máme i u tohoto půdorysu dvojitou podlahu. Nástupní schůdek a střešní ventilátory jsou pak samozřejmostí.

Samostatnou kapitolou je pohotovostní hmotnost. Výrobce uvádí 3.050kg, což vzhledem k poměrně bohaté výbavě a rozměrům auta není vůbec špatná hodnota. Pro pět lidí je to ale přesto poměrně hraniční číslo. Otázku doložnosti bude ale pětičlenná rodina řešit v jakémkoli obytném autě.

Spaní

Půdorys na první pohled vychází z původního Affinity ONE – odlišností je jen pár. Tou první je lavice předního salónu, která je nyní určena pro tři osoby na jízdu a jejímž rozložením vznikne lůžko o rozměrech 188 x 125 cm. Není to moc, ale ani málo. A pokud chcete jezdit a spát v dodávce v pěti, nějaký ten kompromis podstoupit prostě musíte.

Rozložené přední lůžko v Affinity FIVE
Přední lůžko nabídne po rozložení prostor 188 x 125 cm.

Druhou změnu prodělala zadní část vozidla. V levém zadním rohu vozidla je místo zdvihacího dvoulůžka trojitá palanda. Rozměry jednotlivých lůžek jsou od 170 do 180 cm délky a společná je šířka 65 cm. To postačí i dospívajícím dětem. Pokud jsou vaši potomci ještě menší, možná jim postačí i zkrácená délka 135cm, která je k dispozici po sklopení části lůžek v zadní části vozu. Tím se zvětší prostor garáže, která ale není ani tak vůbec malá. A tím se dostáváme k úložným prostorům.

Úložné prostory

V Affinity FIVE výrobce myslel i na úložné prostory. Vedle palandy našla své místo nová vysoká skříň s mnoha poličkami. K dispozici jsou pak samozřejmě obvyklé skříňky po obvodu stropu, i když je jich samozřejmě o něco méně, než v běžném Affinity, právě kvůli třetí palandě. Zachovaná ale zůstala i šatní skříň na pravé straně vozu. Posádka se tak úplně nemusí bát toho, že by neměla kam uložit své věci.

Kuchyňský blok uprostřed obytné dodávky.
Kuchyňský blok je „po affinitsku“ uprostřed vozu. Úložných prostor instalací palandy až zase tolik neubylo.

Samostatnou kapitolou je garáž. Ta je orientovaná primárně na výšku, kde lze její rozměry zvětšit vyklopením částí lůžek palandy. Přepravovat lze ale i dlouhé předměty díky úložnému prostoru pod spodním lůžkem. Věřím tomu, že například sada lyží pro sportovně založenou rodinu by se do auta měla bez větších problémů vejít.

Závěr

Musím říct, že mě Affinity opět mile překvapilo. Zatímco loňský model Affinity M DUO byl z mého pohledu trochu rozpačitým pokusem o půdorys na podvozku MAN TGE, letošní Affinity FIVE je podle mého názoru naprostá pecka. Stejně jako mi učarovalo původní Affinity ONE (viz náš test Affinity), tak mě v dobrém slova smyslu zasáhl i nový model Affinity FIVE. Pro pětičlennou rodinu se jedná podle mého názoru o jedno z nejpraktičtějších řešení interiéru obytné dodávky.

A cena? Ta v základu činí 96.960 Euro. Není možná bůhví jak nízká, ale musíme si uvědomit bohatou základní výbavu nejen podvozku, ale i nástavby samotné. A za nápad, kvalitu zpracování a silnou motorizaci s automatem se prostě platí.

Co vy? Oslovilo vás Affinity FIVE? Napište do komentářů. A pokud původní Affinity ONE neznáte, podívejte se třeba na moji video prohlídku tohoto inovativního auta.

Fotogalerie Affinity FIVE

Zdroj: Affinity

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Pardubicko na skládacích kolech

Víkend s hezkým počasím před námi, tak kam vyrazit? Napadlo nás Pardubicko a že bychom ho zkusili poznávat ze sedla skládacího kola. Vzali jsme...

Pohodlné příčné spaní i v úzkých dodávkách – Etrusco xFlip a Lippert Fold Out

Jedinou dodávkou, ve které lze bez jakýchkoli dodatečných úprav zrealizovat použitelné příčné spaní, je Fiat Ducato (včetně sourozenců). A i tak je to pro...

KRS HomeMADE – vestavba do dodávky svépomocí, když nemám vybavení, moc zkušeností, ani času

Je to sen řady z nás, co jsme našli lásku k obytným dodávkám. Naše vlastní vestavba do dodávky svépomocí. Vždyť jsme přece šikovní dost....

Yucon K-peak (2024) – nová obytná dodávka 4×4 na Mercedes Sprinter

Vyznavači dobrodružství, adrenalinu, nezpevněných komunikací a vůbec exotických destinací často hledají obytné dodávky s pohonem 4x4. Přesně pro takové zákazníky připravila Frankia nový model...

Clever Duo 540 (2024) – nejlevnější obytná dodávka pro dva podruhé

Pamatujete na ten rozruch před dvěma lety, kdy Clever Vans představil nový model Clever Sunny 540 za necelých 29.990 Euro? To bylo pozdvižení! Nyní...