Koupelny v dodávkách – speciality

Výrobci obytných dodávek došli postupem času k několika variantám koupelen, které lze považovat za jakýsi standard tohoto typu obytných aut (viz seriál o koupelnách v obytné dodávce). Jedná se nejčastěji o pevnou koupelnu, překlápěcí koupelnu a raumbad (prostornou koupelnu do uličky). Tyto varianty můžeme označit za jakýsi mainstream. Tu a tam se však najde nějaká ta specialita, která se snaží pohodlí sprchy a toalety na malém prostoru posunout zase o kousíček dále. Na tyto koupelny v dodávkách se podíváme dnes.

Koupelna v zadní části vozu

Krokem, který dává největší prostor pro inovaci, je volba méně obvyklého půdorysu obytné dodávky. Touto cestou se vydává třeba výrobce Globe Traveller (například v modelu Globe Traveller Voyager X) nebo Affinity Camper Van. Tyto firmy sází na francouzskou postel umístěnou v zadní části vozu a vedle ní umisťují koupelnu. Ta pak může nabízet (možná trochu na úkor úložného prostoru) poměrně luxusní rozměry v porovnání s běžnými půdorysy.

Globe-Traveller koupelna
Koupelna Globe Traveller

Trochu do extrému pak dovedl tento přístup Pössl u svého modelu Pössl Vario 499. V tomto půdorysu je kouplna umístěna vzadu napříč přes celou šířku vozu. Aby byl zachován alespoň nějaký úložný prostor, celá koupelna je posazena o dost výše, než podlaha samotného auta. To je samozřejmě možné jen díky velké výšce vozu – 3,12m.

Posuvná toaleta

Pokud zůstaneme u obvyklejších půdorysů obytných dodávek, standardní „bolestí“ koupelen je toaleta. Ta zabírá poměrně dost místa a během sprchování prostě překáží. A tak si například u Malibu nebo Mooveo řekli, že by stálo za to s tím něco udělat. Přišli s nápadem na posuvnou toaletu. Když ji nepotřebujete, prostě ji zasunete (dle modelu nebo značky) buď do prostoru pod lavicí předního salónu nebo do prostoru pod zadní postelí. Rozhodně nevšední řešení.

Koupelna Mooveo Van 60DB
Koupelna Mooveo Van 60DB – Zdroj: newatlas.com

Oddělená koupelna a toaleta

Úplný „extrém“ v oblasti koupelny na půdorysu obytné dodávky předvádí Dreamer. Ve svém modelu Dreamer D55 nabízí zvlášť sprchový kout a oddělenou místnost s toaletou naproti přes uličku. Aby neubylo tolik úložného prostoru, přidává navíc ještě netradičně skříňku jako součást koupelnových dveří. Hezky je to vidět na obrázku půdorysu níže.

Půdorys obytné dodávky Dreamer D55
Dreamer D55 půdorys – Zdroj: www.dreamer-van.de

Hlavně bez závěsu!

Věc, kterou já osobně hodně nemusím na pevných koupelnách, je sprchový závěs. A tak jsou mi sympatické jakékoli snahy výrobců potřebu závěsu odstranit.

Touto cestou se vydává například MegaMobil, který do koupelny instaluje jednu jedinou průhlednou zástěnu. Chcete-li použít sprchu, překlopí se tak, že zakryje toaletu s umyvadlem, a je to. Mají to provedené fakt moc hezky – zkrátka dle pravidla „v jednoduchosti je krása“. Podobně to v některých svých větších modelech řeší třeba i La Strada.

Koupelna MegaMobil
Koupelna MegaMobil – Zdroj: www.megamobil.si

Další do party se systémem ochranných zástěn je třeba i výše zmiňované Malibu. Nejen že odsunete toaletu, ale opět máte k dispozici průhledné zástěny, kterými vytvoříte takřka dokonalý sprchový kout. Nutno ale podotknout, že řešení MegaMobilu působí jednodušším a elegantnějším dojmem. V Malibu jsou zástěny dělené napůl a podle mého názoru není tak snadné je rozložit.

Dveře koupelny

Co možná příliš pohodlí při sprchování nepřinese, ale zato to moc zajímavě může vypadat, jsou dveře. V drtivé většině případů se setkáváme s pevnými jednokřídlými dveřmi nebo s posuvnými roletovými dveřmi. I tady se ale někteří výrobci pouští do experimentů.

LaStrada koupelna
Koupelna La Strada – Zdroj: www.lastrada-mobile.de

Jeden z velmi zajímavých nabízí například La Strada. Ta své pevné koupelny vybavuje dvoukřídlými dveřmi otevíratelnými směrem dovnitř do prostoru sprchy. Navíc jsou dveře vybaveny matným průsvitným materiálem, který dotváří velmi luxusní dojem z jinak víceméně běžné pevné koupelny.

Druhým inovátorem pak je opět již zmiňované Malibu. V některých modelech instalují pevné posuvné dveře. Posouvají se vně koupelny směrem k zadní posteli, a tak – dle výrobce – nezabírají průchod, když jsou otevřené.

Malibu - koncept dvou místností
Malibu – koncept dvou místností – Zdroj: www.malibu-carthago.com

S čím ale přišlo Malibu pro modelový rok 2021 je tzv. koncept dvou místností (two room concept). Díky chytře navrženým dveřím koupelny je možné je otevřít přes celou uličku a vyklopit z nich ještě jeden díl, který zajistí oddělení zadní „ložnice“ od přední obývací části. Rozhodně zajímavý nápad.

Závěrem

Mohli bychom spekulovat dlouho a dlouho, jaké výhody a nevýhody přináší ta která varianta. Každý má své preference. Důležité ale je, že je z čeho vybírat a výrobci se neustále snaží posouvat hranice našeho pohodlí na omezeném prostoru, jaký obytná dodávka nabízí.

 

Bude vás také zajímat

Jak vybírat obytnou dodávku?

Není tomu dávno, co jsme leželi v katalozích, procházeli všechny možné weby, sjížděli YouTube videa a chodili po výstavách a prodejcích s cílem vybrat...

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

VIDEO: Knaus Tourer CUV 500MQ (2024) – detailní prohlídka

V aktuální nabídce výrobců neexistuje konstrukčně unikátnější obytné auto, než je Knaus Tourer CUV. Díky společnosti CAMPERVANS.cz jsme jej měli k dispozici v našem...

Mooveo Van 60DB light (2024) – levná alternativa

Novinka Mooveo Van 60DB light přijíždí na vlně současného trendu - uvádět na trh levnější modely zavedených značek. Mooveo sáhlo v tomto případě po...

TEST: Knaus Tourer CUV 500MQ (2023) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

S vozem Knaus Tourer CUV 500MQ jsme se už poměrně podrobně seznámili. Od prvního představení, přes denní až po noční režim. Dnešní článek je...

Ahorn Van 622 (2024) – příčné spaní v dlouhém autě

Ahorn Van 622, novinka pro rok 2024, přichází na podvozku Renault Master s délkou 6,2 metru. Na rozdíl od běžného schématu, kdy výrobce využije...

Forster Van 541 HB Youngster (2024) – levně, prakticky, pro dva

Forster Van 541 HB Youngster navazuje na trend poslední doby - #vanlife obytné dodávky, které jako by z oka vypadly domácím instagramovým přestavbám. Potíž...