Rodinná obytná dodávka aneb velikost XL – přehled modelů

Cestovat obytnou dodávkou s rodinou je čím dál větším trendem. Rodina se dvěma či třemi dětmi musí pečlivě přemýšlet nad tím, jaký vůz zvolí. Nezřídka při svém výběru dochází k rozhodnutí, že tím správným řešením je rodinná obytná dodávka na bázi toho největšího, co Fiat Ducato/Citroën Jumper/Peugeot Boxer nabízí – tedy velikost L4H3. Auto s délkou 6,36m a výškou 2,76m nabízí zajímavý prostor, ve kterém se výrobce vestavby může realizovat.

Vzhledem k tomu, že mě nedávno oslovilo několik lidí, kteří právě v tomto segmentu vybírali, rozhodl jsem se připravit stručný (tedy ne zaručeně úplný) přehled toho, co je na trhu s rodinnými obytnými vestavbami k dispozici. Kritéria pro umístění daného modelu do tohoto seznamu byla dvě – velikost vozu L4H3 a možnost umístění alespoň čtyř lůžek.

Affinity

Těžko byste hledali něco inovativnějšího a méně obvyklého, než je Affinity. Tento vůz polského výrobce nabízí zcela netradiční půdorys s kuchyňským blokem do písmene L umístěným za předním salónem. V levém zadním rohu je pak umístěna francouzská postel a vedle ní sprchový kout s toaletou. Přední sezení lze pak rozložit na pohodlnou palandu. Tato obytná dodávka pro rodinu tak nabízí neobvyklý zážitek z prostoru, který může největší Fiat Ducato nebo Peugeot Boxer nabídnout.

Affinity Camper Van

PodvozekFiat Ducato, Peugeot Boxer
Základní motorizace160k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.090kg
Základní cena80.000€
Webová prezentace modeluaffinity-rv.eu

Clever Flex Kids 636

Od modelového roku 2022 vrací Clever Vans do své nabídky rodinný model Flex Kids 636. Půdorys nabízí spaní v zadní části – podélná dolní postel a horní palanda umístěná napříč. Zajímavá je možnost horní palandu zúžit na jedno místo, případně ji zcela odstranit. Podrobnější představení jsem popsal nedávno v samostatném článku Clever Flex Kids – návrat rodinné vestavby.

PodvozekCitroën Jumper
Základní motorizace140k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.060kg
Základní cena49.990€
Webová prezentace modeluNový model pro 2022, zatím nedostupná

Dreamer Camper Five

Model Dreamer Camper Five jsem představoval již dříve v samostatném článku (Dreamer Camper Five – dodávka pro pět). Vozidlo jednoznačně zaujme netradičním interiérem, kdy v zadní části vozu se kromě dětské palandy nachází i stolek se dvěma sedačkami. Vzniká tak vlastně oddělený obytný prostor pro děti, zatímco přední sezení může sloužit rodičům. V přední části auta je pak pro rodiče k dispozici stahovací postel. V této obytné dodávce pro rodiny tak po úpravě zadního sezení může přespat až 5 lidí. Bez zajímavosti není ani fakt, že auto je otypované pro pět osob i pro jízdu.

Dreamer Camper Five - půdorys
Dreamer Camper Five – půdorys

 

PodvozekFiat Ducato
Základní motorizace120k
Pohotovostní hmotnost základního modelu2.995kg
Základní cena51.500€
Webová prezentace modeluDreamer Camper Five

Dreamer Camper Van XL

Druhým modelem, který lze u firmy Dreamer označit za rodinný, je Camper Van XL. Půdorys této vestavby se liší oproti modelu Camper Five zejména v zadní a střední části vozu. Vzadu má Camper Van XL umístěné standardní příčné dvoulůžko, ve střední části se pak nachází samostatný sprchový kout na jedné straně a toaleta s umyvadlem na druhé straně uličky. Stejné řešení nabízí i model firmy Rapido V65XL (viz dále). Je vidět, že obě firmy patří do jedné skupiny.

Rodinná obytná dodávka Dreamer Camper Van XL - půdorys
Dreamer Camper Van XL – půdorys

 

PodvozekFiat Ducato
Základní motorizace140k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.060kg
Základní cena59.200€
Webová prezentace modeluDreamer Camper Van XL

Globe Traveller Voyager

Globe Traveller nabízí široké spektrum modelů, které lze využít jako čtyřmístné i pro spaní. V kategorii 6,4m vozů je to hned několik variant. Z řady Voyager je to model Z (standardní podélné postele) a model X (francouzské lůžko s umístěnou koupelnou v pravé zadní části vozu). Model Voyager zaujme jednoznačně netradičním pojetí zádě vozu. Běžné křídlové dveře zde nahrazuje upravená zadní stěna. Ta jednak zajišťuje prodloužení vnitřního prostoru o několik centimetrů a pak také nabízí samostatné dveře pouze do úložného prostoru. Díky tomu, spolu s dvojitou podlahou, je zajištěn výrazně větší komfort v zimních měsících.

Globe Traveller Voyager

PodvozekFiat Ducato, Peugeot Boxer
Základní motorizace160k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.060kg
Základní cena80.000€
Webová prezentace modeluGlobe Traveller Voyager

Globe Traveller Pathfinder

Kdo není příznivcem speciální konstrukce zadní části modelu Voyager, může se u Globe Travelleru poohlédnout po tradičnějším modelu. Tím je řada Pathfinder. Nabízí standardní křídlové dveře, nicméně vše ostatní, co dělá Globe Traveller výjimečným zůstává zachováno. Najdeme zde tak stále dvojitou podlahu a možnost zvolit si ze dvou půdorysů (model X s francouzským lůžkem a koupelnou v zadní části, nebo model Z s běžnými podélnými postelemi a koupelnou na obvyklejším místě).

Globe Traveller Pathfinder

PodvozekFiat Ducato, Peugeot Boxer
Základní motorizace160k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.060kg
Základní cena80.000€
Webová prezentace modeluGlobe Traveller Pathfinder

 

Knaus Boxlife 630 ME

Knaus u svého modelu Boxlife 630 ME uvádí, že se jedná o nejlepšího přítele rodiny. Nutno říct, že to není pouze marketingové prohlášení. Zajímavé totiž je, že se budoucí majitel může rozhodnout, zda zvolí variantu se zadní palandou, nebo s předním stahovacím spaním. Teoreticky tak může v tomto voze přespat až 7 lidí (4x zadní palanda, 2x stahovací lůžko a 1x rozkládací postel v předním salónu). Ve standardu je pak dieselové topení Truma Combi 6 D, což umožnilo výrobci použít pouze malou plynovou lahev na vaření, a tedy ušetřit cenný prostor. 

Knaus má ve své nabídce ještě podobný model Boxstar 630 Freeway. Tento půdorys umožňuje instalaci pouze přední stahovací postele. Dieselové topení je pak u tohoto modelu pouze za příplatek.

PodvozekFiat Ducato
Základní motorizace120HP
Pohotovostní hmotnost základního modelu2.980kg
Základní cena58.290€
Webová prezentace modeluKnaus Boxlife 630 ME
Knaus Boxstar 630 Freeway

Megamobil Mega Revolution 640

Megamobil má ve svém portfoliu rodinný model pod názvem Mega Revolution 640. Tento vůz má již v základu zadní elektricky ovládanou postel, kterou lze doplnit o druhé dolní lůžko. Výchozím podvozkem tohoto modelu je Peugeot Boxer, alternativně lze volit Fiat Ducato. Výhoda Peugeotu je v tom, že případný zájemce o pohon 4×4 může u Boxeru objednávat Dangel 4×4 (viz článek Obytné dodávky 4×4 s pohonem Dangel). 

 

PodvozekPeugeot Boxer
Základní motorizace140k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.185kg
Základní cena56.154€
Webová prezentace modeluMegamobil Mega Revolution 640

Mooveo Van 63XL

Mooveo Van 63XL nabízí standardní půdorys s elektricky ovládanou zadní postelí (v základu). Za příplatek lze doplnit dolní 3. a 4. lůžko pod tuto postel a vytvořit tak palandu. Mooveo je výjimečné svou posuvnou lavicovou toaletou. Díky tomuto řešení poskytuje koupelna poměrně pohodlný prostor pro sprchování. 

 

PodvozekCitroën Jumper
Základní motorizace120k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.136kg
Základní cena59.990€
Webová prezentace modeluMooveo Van 63XL

Pössl Roadcruiser Revolution

Model Roadcruiser Revolution představuje prostorný rodinný model v nabídce firmy Pössl. Vůz nabízí podélné elektricky ovládané zadní lůžko, přičemž za příplatek lze doplnit do zadní části dvoulůžko druhé a vytvořit tak palandu. Tato obytná dodávka je pak dodávaná pouze s prostornou koupelnou do uličky (raumbad).

 

PodvozekCitroën Jumper
Základní motorizace140k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.060kg
Základní cena49.299€
Webová prezentace modeluPössl Roadcuiser Revolution

Rapido V 65XL

Rapido má ve své nabídce rodinnou vestavbu s označením Rapido V 65XL. Spaní pro posádku je řešeno zadní postelí umístěnou napříč, v přední části vozu je pak stahovací dvoulůžko. Velkou zajímavostí je oddělená místnost pro sprchový kout a samostatná pro toaletu s umyvadlem. Podrobněji jsem o tomto modelu psal v článku Rapido V 65 XL model 2022 – neobvyklá koupelna.

 

PodvozekFiat Ducato
Základní motorizace140k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.060kg*
* suchá hmotnost
Základní cena58.600 €
Webová prezentace modeluRapido V 65XL

Sun Living V 65XL

O modelu Sun Living V 65XL jsem psal nedávno – Sun Living V 65XL – rodinná vestavba se zajímavou cenovkou. Zadní podélné spaní s palandou vypadá na první pohled zcela obyčejně. Nicméně na druhý pohled je zejména dolní postel pojata velice flexibilně a lze ji snadno přestavět na zadní salón – tedy dvě podélné pohovky se stolkem uprostřed. Ve standardu Black Label edice pak například i naftové topení.

 

PodvozekCitroën Jumper
Základní motorizace140k
Pohotovostní hmotnost základního modelu3.100kg*
* odhad
Základní cena48.299€ (akční model black label)
Webová prezentace modeluSun Living V 65XL

Závěr

Zajistit na prostoru dodávky pohodlné bydlení a spaní pro čtyř či pěti člennou posádku, není úplně snadné. Existuje řada způsobů, jak k tomuto úkolu výrobci přistupují. Vestavět obytný prostor do největšího podvozku L4H3 je jedním z nich. Velkou výhodou takto uspořádaného vozu je skutečnost, že všechna lůžka jsou v izolované části vozu, a tak poskytnou komfortní spaní i během nepříznivých povětrnostních podmínek. Na výše uvedeném přehledu je vidět, že je určitě z čeho vybírat, a každý výrobce si do své obytné dodávky pro rodinu promítá alespoň trochu vlastní invence.

Bude vás také zajímat

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

15 KOMENTÁŘE

   • Však i diky Vašim článkům na jedno takové Affinity právě čekám. Bohudík ze jsem stihnul jeste modelovy rok 2021. Fiat podstatně zdražuje. 2022 vyjde plus 150tis Kc

    • Tak to mám radost! Mně osobně se Affinity docela líbí. Někdo se zamyslel a udělal auto úplně jinak, než všichni ostatní. A to se cení. Ať dobře slouží!

    • Hory: paráda, tohle auto bych rád někdy viděl. Je to hodně inovativní 🙂 Vyrábí se to ve stejných prostorách jako Globe Traveller? Proč je to vůbec odtržené od GT? Kdy by mohlo být na světě?

     • Myslim ze se vyrabi jinde. Affinty jsou puvodne 2 polaci, kteri prisli na trh s timto autem. Na prvnim veletru na sebe upozornili a po te 51% akcii koupila svedska Kabe. Ta tomu dala řád, obchod manag. a hlavne pečeť kvality. https://youtu.be/DP2ZoOSna38.
      Na konci rijna bych snad mel mit doma.

  • A bez úpravy karoserie L4H3 Globe Traveller Explorer. Jako čerstvý majitel opravu doporučuji. Nemá chybu. Osobně jsem loni viděl i Mega Mobil a Dreamer. Oboje taky pěkně zpracované…ovšem Globe Traveller a Affinity, co uvedl kolega zvedá laťku vestaveb o level výše než ostatní uvedené značky s kupou kompromisů. Odpovídá to vyšší pořizovací ceně.

    • Pravda asi ano…doteď jsem myslel, že lze v Exploreru taky vpředu nechat dát to sklápěcí dvoulůžko místo skříněk. Zřejmě je ta možnost jen ve Voyageru a Pathfinderu.

 1. Jako majitel Globetraveller Voyager X verze ErgoDesign po roce a půl musím říct,že to je stále skvělá velká vestavba,jedno z nejlepších,co se dá pořídit. Affinity je hodně vidět,že z GT vychází – dělají to původní zakladatelé GT a jsou to moc pěkné vestavby. Řekl bych,že to rozhodování je hlavně o tom,jestli chce člověk „dětské“ spaní vedle sebe nad stolem anebo u Affinity nad sebou. Oboje má své výhody i nevýhody.

 2. Díky za tento přehled, nevíte ještě o nějaké alternativě k dreamer camper five. Hledám vestavbu pro 5 lidí na jízdu. Spaní může být klidně pro čtyři… s malýma dětma se na postele porovnáme, ale občas bychom rádi vyvezli i dědu…Ať hledám, jak hledám, nemohu na žádnou jinou variantu natrefit. Víc než řešeni jako u dreameru (třetí sedačka vedle dvousedáku do uličky) by se mi líbila možnost připlatit si za dvou sedačku na místě spolujezdce, manželka a její otec jsou skladní:)…ale to už bych chtěl asi moc…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...

PODCAST: Severní Amerika obytným vozem – pronájem obytného vozu v USA

Severní Amerika je lákavou destinací, která je pro cestování obytným vozem jako stvořená. Nás jedna taková cesta po USA čeká, a tak stojí za...

VIDEO: Affinity Duo (2024) – detailní prohlídka

Affinity je snad nejodvážnějším výrobcem obytných dodávek na trhu. Každý jeho model je něčím výjimečný a Affinity Duo není výjimkou. Díky společnosti Caravan City...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

A máme tady závěrečnou část testu Affinity Duo. Auto jsme si už podrobně představili, řekli si, jak funguje ve dne i v noci. Takže...

Kam na Vysočině obytným autem – Žďár nad Sázavou a Pernštejn

Kam na Vysočině obytným autem? A kde se k tomu dobře najíst a rovnou tam i přespat? Tentokrát jsme se s rodinou vypravili do...