Nejlevnější, k práci, ke sportu nebo k tanci. Takové jsou obytné dodávky pro dva v roce 2022.

Obytné dodávky pro dva jsou zajímavým, ale upřímně ne příliš velikým segmentem trhu. Samozřejmě, že pro dvě osoby může bez problémů posloužit jakákoli vestavba s obvyklým čtyřmístným předním salónem. Ale co když chceme prostor, který obvykle zabírá lavice předního sezení, využít nějak jinak? Co nám v takovém případě výrobci vestaveb nabízí? 

Obytné dodávky pro dva

Většina obytných dodávek je vlastně primárně určena pro dvě osoby. To je zřejmé už s ohledem na počet lůžek. Nejčastěji dvě pevná v zadní části vozu a možná jedno rozkládací v místě předního salónu. Pro více osob pak výrobci nabízí další možnosti spaní, jako jsou palandy, stahovací postele, stanová střecha, atd. Když plánujete jezdit jen a pouze ve dvou, pak možná přijde na přetřes úvaha o nějakém modelu vestavby určené výhradně pro dvě osoby, a to nejen na spaní, ale i na jízdu. Zkrátka takové, kde bude prostor, který obvykle zabírá lavice předního salónu, využit jinak – praktičtěji. Pojďme se podívat na přehled vestaveb, které koncept s označením obytná dodávka pro dva splňují.

Affinity Duo

Affinity doslova před pár dny uveřejnilo svůj zbrusu nový model pod označením Duo. Velice nezvyklý a netradiční půdorys nabízí bezkonkurenční vnitřní prostor, který je vykoupen absencí standardní prostorné garáže pod zadním lůžkem. Poměrně nezvyklý je rovněž zvolený podvozek, který se délkou 6,4m vymyká ze zaběhlých standardů pro dvě osoby. Affinity Duo je pak zcela výjimečné svým půdorysem a dvojitou podlahou. Vzadu napříč umístěná koupelna a francouzské lůžko, to nenajdete u žádného jiného výrobce.

Interiér se složenou postelí
Velmi netradičně pojatý interiér Affinity Duo slibuje hodně volného prostoru.
VýrobceAffinity
ModelAffinity Duo
PodvozekFiat Ducato, Peugeot Boxer
Rozměry vozuDélka 6,4m (L4), výška 2,8m (H3)
Bližší představení vozuAffinity Duo (2022) – obytná dodávka pro dva
Orientační cena80.000€
Odkaz na web výrobceaffinity-rv.eu

Clever Sunny 540

Na Caravan Salonu v Düsseldorfu představila společnost Clever Vans velice nenápadný, ale o to zajímavější model. Byl jím Clever Sunny 540. Nejen, že je tohle auto inovativní z pohledu zvoleného půdorysu, nabízí ale také velice atraktivní cenu. Ta se při uvedení na trh pohybovala těsně pod hranicí 30.000€ a jednalo se tak o nejlevnější profi vestavbu na trhu. V tuto chvíli je ale bohužel pro rok 2022 již vyprodáno. To ale nic nemění na tom, že je možné získat za dobrou cenu v podstatě „dospělou“ vestavbu. Za mě velice atraktivní model!

Clever Vans Sunny 540 - interiér
Interiér vozu Clever Sunny 540 je velice netradiční a v mnohém kopíruje individuální „domácí“ vestavby
VýrobceClever
ModelClever Sunny 540
PodvozekCitroën Jumper
Rozměry vozuDélka 5,4m (L2), výška 2,5m (H2)
Bližší představení vozuClever Sunny 540 – levněji už to nejde
Orientační cena30.000€
Odkaz na web výrobceclever-mobile.de

 

Globe-Traveller Explorer 2XS

Globe-Traveller opět před nedávnem přišel s novinkou pro dvě osoby. Šel na to méně razantně než Affinity, a tak zde spíše než revoluci najdeme evoluci běžných modelů od tohoto výrobce. Kromě dvojité podlahy a zadního francouzského lůžka, což je u Globe-Travelleru poměrně běžné, zaujme například možnost instalace speciální lednice na víno.

Globe-Traveller Explorer 2XS
Globe-Traveller se netají inspirací u svých větších modelů
VýrobceGlobe Traveller
ModelGlobe-Traveller Explorer 2XS
PodvozekFiat Ducato, Peugeot Boxer
Rozměry vozuDélka 6m (L3), výška 2,8m (H3)
Bližší představení vozuNový model pro dva – Globe-Traveller Explorer 2XS
Odkaz na web výrobceglobe-traveller.eu

Mooveo Van 54DBS

Na první pohled připomíná interiér vozu Mooveo Van 54DBS koncepci, kterou zvolil Pilote (viz dále). Tedy přední lavice nahrazená opěrkou pod nohy s nějakým tím úložným prostorem. Rozdíl mezi těmito dvěma vozy je zejména v délce. Mooveo zvolilo jako základ pro svůj model pro dvě osoby podvozek s délkou 5,4m. S tím pak souvisí nutnost použít příčné spaní. Jako kompaktní vůz, ve kterém se lze oddávat i nějaké té práci na cestách, to nemusí být vůbec špatná varianta.

Mooveo Van 54DBS

VýrobceMooveo
ModelMooveo Van 54DBS
PodvozekFiat Ducato, Citroën Jumper
Rozměry vozuDélka 5,4m (L2), výška 2,5m (H2)
Bližší představení vozuNa webu výrobce – Mooveo Van 54DBS
Orientační cena59.800€
Odkaz na web výrobcewww.mooveo-wohnmobile.de

Pilote Van V600J

Na první pohled vypadá Pilote Van V600J jen jako běžná vestavba, kde pouze nahradili lavici předního salónu jakousi podložkou pod nohy spojenou se skříňkou. První zdání ale může klamat. Do tohoto šesti metrového vozu se podařilo dostat podélné postele a pro Pilote typickou koupelnu s posuvnou toaletou. Tahle kombinace sice na první pohled nevypadá nijak zásadně novátorsky, ale je to jeden z mála vozů, kde si dovedu představit vytvořit poměrně pohodlné pracoviště pro home office.

Pilote Van V600J - přední salón
Přední salón je navržený tak, že zde nebude problém ani intenzivnější home office
VýrobcePilote
ModelPilote Van V600J
PodvozekFiat Ducato
Rozměry vozuDélka 6m (L3), výška 2,5m (H2)
Bližší představení vozuPilote Van V600J – pohodlná vestavba pro dva
Orientační cena56.000€
Odkaz na web výrobcewww.pilote.fr

Pössl P2 Relax

Největší „odborník“ na obytné vestavby – skupina Pössl – má samozřejmě zastoupení i v segmentu vestaveb pro dva, a to v podobě modelu Pössl P2 Relax. Na nejpoužívanější velikosti podvozku Fiat/Citroën s délkou 6m a výškou H2 nabídne podélné spaní s velkými úložnými prostory a k tomu netradičně pojatou koupelnu a přední salón pro dva. Designově interiér skutečně zaujme, otázkou bude praktičnost zužující se koupelny.

Pössl P2 Relax - interiér
Pössl zvládl do 6m auta dostat podélné postele a rozměrnou koupelnu.
VýrobcePössl
ModelPössl P2 Relax
PodvozekFiat Ducato, Citroën Jumper
Rozměry vozuDélka 6m (L3), výška 2,5m (H2)
Bližší představení vozuPössl P2 Relax – navrženo pro dva
Orientační cena50.000€
Odkaz na web výrobcewww.poessl-mobile.de

Robeta Helios For Two

I výrobce luxusních vozidel Robeta přináší na trh komfortní model určený výhradně pro dvě osoby. Jedná se o variantu modelu Robeta Helios. Místo lavice předního salónu zde našla místo skříňka se zásuvkami a nad ní šikovně umístěný otočný stolek. Díky němu je možné zajistit vždy pohodlný přístup k předním sedačkám. Robeta pak tradičně sází na svůj odlehčený materiál Air, střešní ventilátor Maxxfan, lithiové baterie, solární panely, atd. Akorát zadní lůžko o rozměrech 184x140cm by mohlo být v šesti metrovém autě o něco větší.

VýrobceRobeta
ModelHelios Air for Two
PodvozekFiat Ducato, Citroën Jumper
Rozměry vozuDélka 6m (L3), výška 2,5m (H2)
Bližší představení vozuRobeta Helios Air for Two – speciální půdorys pro dva
Orientační cena85.000€
Odkaz na web výrobcewww.robetamobil.si

 

RV Evolution EVO Comfort

Je potěšující, že mezi modely obytných dodávek pro dva můžeme zařadit i jeden nápaditý model od mladé české firmy RV Evolution. Konkrétně model EVO Comfort. Velice netradičně pojatý interiér nabízí podle mého názoru maximum možného na půdorysu šest metrů dlouhého vozu. Kuchyňská linka vtipně spojená s jídelním stolkem, skoro až obrovská koupelna s oddělenou toaletou a spousty odkládacích prostorů. S novými nápady se zde opravdu nešetřilo. Moc zajímavý kousek!

Evo Comfort - kuchyň a přední salón
Kde je EVO Comfort skutečně výjimečný, je kuchyňská linka a přední salón
VýrobceRV Evolution
ModelEVO Comfort
PodvozekFiat Ducato, Citroën Jumper
Rozměry vozuDélka 6m (L3), výška 2,5m (H2)
Bližší představení vozuUnikátní půdorys pro dva – EVO COMFORT
Odkaz na web výrobcerv-evo.cz

Závěrem

Obytná dodávka pro 2 je skutečně okrajovým segmentem trhu. V podstatě stejnou službu nabídne jakákoli běžná vestavba. Na druhou stranu ne vždy a ne každý se spokojí s tím nejběžnějším, co je na trhu k dispozici. Třeba právě kombinace pohodlného podélného spaní s dodatečným úložným prostorem, nebo dokonce možnost vytvoření příjemného pracoviště pro digitální nomádství, mohou být tím rozhodujícím závažíčkem na miskách vah při rozhodování o budoucím společníkovi na cestách v podobě obytné dodávky pro dva.

Bude vás také zajímat

Pössl Vario 499 – nejen netradiční koupelna

Nedávno jsem psal o autě navrženém čistě pro dva - Pössl P2 Relax. Tohle auto nabízelo komfort pro svou posádku na 6m délky. Pokud...

Newsletter

Přihlaš se k pravidelnému odběru novinek z webu a nic ti neunikne.
Jednodušší už to být nemůže!

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

spot_img

Nejnovější

Globe-Traveller Explorer 2Z (2024) – novinka pro dva

Globe-Traveller přichází na trh s novinkou speciálně navrženou pro dvě osoby s označením Globe-Traveller Explorer 2Z. Při návrhu půdorysu nebyl sice tak odvážný, jako...

PODCAST: Severní Amerika obytným vozem – pronájem obytného vozu v USA

Severní Amerika je lákavou destinací, která je pro cestování obytným vozem jako stvořená. Nás jedna taková cesta po USA čeká, a tak stojí za...

VIDEO: Affinity Duo (2024) – detailní prohlídka

Affinity je snad nejodvážnějším výrobcem obytných dodávek na trhu. Každý jeho model je něčím výjimečný a Affinity Duo není výjimkou. Díky společnosti Caravan City...

TEST: Affinity Duo (2024) – díl 4 – závěrečné zhodnocení

A máme tady závěrečnou část testu Affinity Duo. Auto jsme si už podrobně představili, řekli si, jak funguje ve dne i v noci. Takže...

Kam na Vysočině obytným autem – Žďár nad Sázavou a Pernštejn

Kam na Vysočině obytným autem? A kde se k tomu dobře najíst a rovnou tam i přespat? Tentokrát jsme se s rodinou vypravili do...